Opaska, która chroni kierowcę przed zaśnięciem! Wynalazek warszawskich uczniów może uratować wiele osób!

Joanna Postrzednik
Arkadiusz Wojtasiewicz
Uczniowie warszawskiego technikum wymyślili i opracowali opaskę, która wybudza kierowców zasypiających podczas jazdy samochodem. Wynalazek wygrał m.in. Olimpiadę Innowacji Technicznej i Wynalazczości. Teraz uczniowie zbierają pieniądze na dalszą realizację swojego projektu. Więcej informacji w tekście poniżej.

Opaska, która nie pozwala zasnąć kierowcom

Kamil Kośnik, Kacper Orłowski i Jakub Twardowski są uczniami klas 3 Technikum Mechatronicznego nr 1 w Warszawie i kształcą się w zawodzie mechatronik. Mówią o sobie przewrotnie KTO - to inicjały ich nazwisk.

W ubiegłym roku szkolnym zaprojektowali opaskę, która ma za zadanie kontrolować, ostrzegać i ewentualnie wybudzać kierowców zasypiających podczas jazdy. Wynalazek wygrał Olimpiadę Innowacji Technicznej i Wynalazczości, został wyróżniony w konkursie "Młody Innowator" oraz otrzymał nagrodę specjalną Ministra Inwestycji i Rozwoju.

TOP 10 aplikacji dla kierowcy. Programy na smartfona, które pomogą na drodze. Pomoc w razie wypadku, informacja o spalaniu w trakcie jazdy

TOP 10 aplikacji dla kierowcy. Programy na smartfona, które ...

600 wypadków przez zaspanych kierowców

Skąd pomysł na opaskę? - Inspiracją było doświadczenie jednego z uczniów, który brał udział w wypadku samochodowym. Kierowca samochodu, który jechał z naprzeciwka, zasnął i wjechał w auto jego rodziny. Na szczęście nic się nikomu poważnego nie stało, ale to był taki impuls do tego, żeby pomyśleć nad zmniejszeniem takiego ryzyka- mówi nam Magdalena Polak, wicedyrektor ds kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie.

Uczniowie przeanalizowali historię wypadków drogowych w Polsce i odkryli, że średnio 600 wypadków rocznie powodują zasypiający kierowcy. Opaska ma za zadanie kontrolować istotne funkcje życiowe i na ich podstawie poznawać parametry użytkownika, a następnie uniwersalnie wyznaczać granice, którymi będzie się sugerować.

CZYTAJ TAKŻE: Pieszy na pasach ma mieć pierwszeństwo. Zobacz, co oznacza bezwzględne pierwszeństwo

- Największym problemem jest połączyć pracę nad projektem ze szkołą. Dlatego uczniowie pracują nie tylko w szkole, na przerwach, czy na lekcjach. Bardzo dużo uwagi poświęcają temu po zajęciach szkolnych, w domu, często komunikując się ze sobą wirtualnie - mówi wicedyrektor Magdalena Polak.

Zbierają pieniądze

Po bardzo dobrym odzewie oraz reakcjach, uczniowie stwierdzili, że warto rozwijać projekt do jak najbardziej profesjonalnej formy. - Są na etapie składania drugiego prototypu. Niestety brakuje im czasu oraz funduszy. Blokuje im to drogę do usprawnienia prac nad projektem. Bardzo chętnie podjęliby współpracę z przedsiębiorcami, inwestorami itp aby móc w pełni wykorzystać potencjał tego pomysłu - informuje wicedyrektor Magdalena Polak. Uczniowie starają się także o uzyskanie patentu. Mają już za sobą wizytę w Urzędzie Patentowym

Byli w urzędzie patentowym oraz spotkali się z rzecznikiem patentowym. Są na dobrej drodze do uzyskania patentu.

10 rzeczy, o których musisz pamiętać PRZED dłuższą podróżą samochodem. 11 minut, które poprawi bezpieczeństwo twojej jazdy

Uważasz, że bezpiecznie jeździsz? 9 na 10 kierowców o tym zapomina

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Motoryzacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl