Wszystko odbyło się w jednej z sortowni paczek, gdzie opolscy funkcjonariusze kontrolują wyrywkowo przesyłki. W jednej z nich znaleźli urządzenia informatyczne do kopania bitcoinów.
- A na kryptokoparkach nie było wymaganych przez prawo oznaczeń bezpieczeństwa - informuje Justyna Bioły-Kobylańska z Izby Administracji Skarbowej w Opolu.
Celnicy wystąpili więc do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o wydanie opinii, czy urządzenia spełniają wymagania polskiego prawa w tej kwestii.
- Okazało się, że nie mogą być wprowadzone do obrotu i nie mogą być przedmiotem handlu ani oddane do użytku - dodaje Justyna Bioły-Kobylańska. - Kryptokoparki zostały więc zatrzymane.
Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego ostrzegają potencjalnych użytkowników przed ryzykiem związanym z wirtualnymi walutami, takimi jak m.in. bitcoin, litecoin, czy ether.
NBP i KNF informują, że „waluty" wirtualne:
- nie są emitowane ani gwarantowane przez bank centralny,
- nie są pieniądzem, tj. nie są prawnym środkiem płatniczym,
- nie są walutą,
- nie mogą być wykorzystane do spłaty zobowiązań podatkowych,
- nie spełniają kryterium powszechnej akceptowalności w punktach handlowo-usługowych,
- nie są pieniądzem elektronicznym,
- nie mieszczą się w zakresie ustawy z 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych oraz ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi.
Zobacz Opolskie Info [30.03.2018]