PKP Intercity od 31 maja 2020 przywraca kolejne połączenia. Znów pojedziemy Pendolino. Które pociągi wracają? Rozkład jazdy, nowe zasady

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
PKP Intercity od 31 maja przywraca kolejne połączenia. Znów pojedziemy Pendolino. Zobacz, które pociągi wracają? [ROZKŁAD JAZDY, PORADNIK]
PKP Intercity od 31 maja przywraca kolejne połączenia. Znów pojedziemy Pendolino. Zobacz, które pociągi wracają? [ROZKŁAD JAZDY, PORADNIK] Andrzej Banas / Polska Press
Co powinniśmy wiedzieć zanim wsiądziemy do pociągu? Które pociągi PKP Intercity wracają do rozkładu PKP? Kolej luzuje połączenia od 31 maja 2020 r.

Co pasażer PKP powinien wiedzieć? Pytania i odpowiedzi Q&A

Czy muszę nosić maseczkę w pociągu?

Tak, obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczy zbiorowego transportu publicznego, czyli również pociągów. Podróżny przez cały czas trwania podróży powinien mieć zasłonięte usta i nos.

Jeśli w przedziale sześcioosobowym są zajęte trzy miejsca, czy mogę zająć tam kolejne miejsce?

W przedziale sześcioosobowym mogą odbywać przejazd jednocześnie tylko trzy osoby, zgodnie z zasadą zajętości maksymalnie połowy miejsc, przy jednoczesnym zachowaniu między sobą bezpiecznego odstępu. Od 29 kwietnia br. umożliwiamy zakup biletów na 50 proc. miejsc siedzących po to, aby podróżni mogli rezerwować najwyżej co drugie miejsce – dotyczy to zarówno wagonów bezprzedziałowych, jak i przedziałowych. Drużyna konduktorska weryfikuje frekwencję w pociągu i w razie konieczności może polecić podróżnym zajęcie miejsc w wolnej przestrzeni składu.

Czy podróżując z członkiem swojej rodziny, możemy zająć miejsca obok siebie?

Osoby wspólnie zamieszkujące mogą zająć miejsca obok siebie. Należy jednak pamiętać, że w związku z wprowadzeniem ograniczeń w zakresie zajętości miejsc do maksymalnie 50 proc. dostępnych w pociągu i zmian w systemie sprzedaży, podczas rezerwacji zostanie przydzielone co drugie miejsce – zarówno w wagonie przedziałowym, jak i bezprzedziałowym. Jednocześnie przypominamy, że wyżej wymienione osoby nie są zwolnione z obowiązku zasłaniania ust i nosa podczas trwania całej podróży.

Posiadam bilet weekendowy – czy muszę pobierać do niego miejscówkę?

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo – własne i współpasażerów – zachęcamy do pobierania rezerwacji miejsc do biletów okresowych z wyprzedzeniem. Obecnie we wszystkich pociągach wprowadzona została rezerwacja miejsc do siedzenia. Jeśli w danym pociągu nie ma dostępnych miejsc, prosimy o wybór innego dogodnego połączenia z naszej oferty. Jednocześnie zapewniamy, że na bieżąco monitorujemy frekwencję i jeśli zapotrzebowanie jest duże, w miarę możliwości technicznych wzmacniamy pociągi dodatkowymi wagonami.

Czy mogę kupić bilet w kasie na dworcu?

Bilety na nasze pociągi nadal można kupować w kasach na dworcach. Zachęcamy do dokonywania płatności kartą. Obecnie zwiększyliśmy limit płatności zbliżeniowych do 100 zł bez konieczności weryfikacji PIN. Jednocześnie zachęcamy do kupowania biletów z wyprzedzeniem przez kanały zdalne m.in.:

 • w systemie e-IC
 • aplikacji mobilnej IC Mobile Navigator
 • Wybierając tę formę zakupu biletu, ograniczysz kontakt z innymi osobami

Czy mogę płacić kartą za bilet w pociągu?

Na pokładach naszych pociągów umożliwiamy płatności kartą. Obecnie zwiększyliśmy limit płatności zbliżeniowych do 100 zł bez konieczności weryfikacji PIN. Jednocześnie zachęcamy do kupowania biletów z wyprzedzeniem, przez kanały zdalne.

Czy w pociągu są dostępne płyny dezynfekujące?

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego w zakresie profilaktyki zakażeń istotne jest przestrzeganie zasad higieny, w tym częste mycie rąk wodą z mydłem. Na stacjach postojowych i zwrotnych, każdy pociąg wyposażany jest w środki higieny osobistej, m.in. mydło w płynie oraz ręczniki papierowe. Więcej informacji m.in. o tym jak prawidłowo dbać o higienę, aby zapobiegać zakażeniom, można znaleźć na stronie GIS.

Czy osoby niepełnoletnie mogą same podróżować pociągiem?

Obecnie poza domem, bez opieki dorosłego, nie mogą przebywać dzieci i młodzież, które nie ukończyły 13. roku życia. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi obowiązujących zasad i ograniczeń.

Czy na pokładach pociągów mogę skorzystać z usług WARS?

Tymczasowo oferta gastronomiczna na pokładach pociągów została zawieszona. Decyzja ta wynika z rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii oraz troski o bezpieczeństwo i komfort naszych podróżnych. Zawieszenie usług dotyczy zarówno wagonów gastronomicznych w składach wagonowych, jak i przestrzeni gastronomicznej w elektrycznych zespołach trakcyjnych, a także oferty z wózka barowego.

Czy mogę podróżować pociągiem w celach rekreacyjnych?

Jako przewoźnik nie weryfikujemy celu podróży naszych pasażerów. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi aktualnie obowiązujących zasad i ograniczeń.

O czym powinienem pamiętać, planując podróż pociągiem?

Planując przejazd pociągiem, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które mają duży wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo – własne i współpasażerów. Służą one także efektywnej organizacji pracy PKP Intercity i umożliwieniu podróżowania jak największej liczbie zainteresowanych osób. Zachęcamy do zakupu biletów z wyprzedzeniem, co pozwoli skorzystać z atrakcyjnych ofert i zapłacić mniej. Najlepiej zrobić to przez kanały zdalne, m.in. poprzez naszą stronę internetową intercity.pl czy aplikację mobilną IC Mobile Navigator. Jeśli na dany pociąg w sprzedaży nie są już dostępne bilety, prosimy o wybór innego dogodnego połączenia z naszej oferty. Jednocześnie zapewniamy, że na bieżąco monitorujemy frekwencję i jeśli zapotrzebowanie jest duże, w miarę naszych możliwości technicznych, wzmacniamy pociągi dodatkowymi wagonami. Od 29 kwietnia br. umożliwiamy zakup biletów na 50 proc. miejsc siedzących po to, aby podróżni mogli zajmować najwyżej co drugie miejsce – dotyczy to zarówno wagonów bezprzedziałowych, jak i przedziałowych. Należy również pamiętać o tym, że w pociągach także obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa.

Od 31 maja br. do rozkładu PKP Intercity wracają kolejne składy kategorii Express InterCity i Express InterCity Premium (EIP)

Przewoźnik sukcesywnie przywraca połączenia do tej pory zawieszone lub skrócone z powodu panującej sytuacji epidemiologicznej. Łącznie od 3 maja 2020 r. na tory wróciło blisko 100 pociągów PKP Intercity, co pozwala na komfortowe i bezpieczne podróże m.in. do Krakowa, Wrocławia, Katowic, Białegostoku, Łodzi, Warszawy, Przemyśla czy Szczecina.

Od 31 maja 2020 r. na tory wracają kolejne pociągi kategorii Express InterCity Premium (EIP, Pendolino) oraz Express InterCity (EIC).

Rozkład jazdy od 31 maja 2020. Pociągi przywrócone w całej relacji:

 • EIP 5306 relacji Gdynia Gł. (odj. 14:05) – Kraków Gł. (przyj. 19:56); kursujący w niedziele; od 31 maja br.;
 • EIP 3506 relacji Warszawa Zach. (odj. 10:00) – Gdynia Gł. (przyj. 14:01); kursujący w niedziele; od 31 maja br.;
 • EIC 7102/3 Lech relacji Poznań Gł. (odj. 05:57) – Warszawa Wsch. (przyj. 09:11); kursujący od poniedziałku do soboty; od 1 czerwca br.;
 • EIP 4502 relacji Warszawa Zach. (odj. 17:16) – Gdynia Gł. (przyj. 20:53); kursujący w piątki i niedziele; od 05 czerwca br.;
 • EIP 3800/1 relacji Kraków Gł. (odj. 14:04) - Gdynia Gł. (przyj. 19:58) – wydłużenie relacji do Kołobrzegu (przyj. 22:27); kursujący w piątki i niedziele; od 5 czerwca br.;
 • EIP 8300/1 relacji Kołobrzeg (odj. 05:35) – Warszawa Zach. (przyj. 11:40); kursuje w soboty i poniedziałki; od 06 czerwca br.

Rozkład jazdy PKP Intercity. Pociągi przywrócone na odcinku trasy:

 • EIC 17008/9 Varsovia relacji Warszawa Wsch. – Berlin Hbf; kursujący od poniedziałku do piątku oraz w niedziele w relacji Warszawa Wsch. (odj. 16:04) – Poznań Główny (przyj. 19:21); od 31 maja br.;
 • EIC 71004/5 Odra relacji Berlin Hbf – Warszawa Wsch.; kursujący w piątki i niedziele w relacji Poznań Gł. (odj. 16:33) – Warszawa Wsch. (przyj. 19:36); od 31 maja br.

Bilety na połączenia realizowane pociągami Express InterCity oraz Express InterCity Premium są dostępne w sprzedaży zarówno w kasach, biletomatach, jak i kanałach zdalnych, m.in. poprzez stronę internetową intercity.pl czy aplikację mobilną IC Mobile Navigator.

Dalsze decyzje dotyczące przywrócenia kolejnych zawieszonych wcześniej połączeń zależne przede wszystkim od aktualnie panujących warunków, możliwości swobodnego przemieszczania się oraz zainteresowania usługami PKP Intercity. Priorytetem dla spółki pozostaje troska o pełne bezpieczeństwo i komfort podróży.

Warunki podróży w pociągach PKP Intercity

Dostępne co drugie miejsce

Na połączenia składami EIP oraz EIC, podobnie jak na wszystkie inne połączenia realizowane obecnie przez PKP Intercity, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo podróżnych przewoźnik umożliwia obecnie zakup biletów na 50 proc. miejsc siedzących po to, aby podróżni mogli zajmować najwyżej co drugie miejsce siedzące.

Pakiety ochronne dla podróżnych

Pasażerom pociągów EIP są wręczane pakiety ochrony osobistej (maseczki i rękawiczki jednorazowe oraz dwie chusteczki dezynfekujące), które rozdaje obsługa pociągu. Drużyna konduktorska jest przy tym liczniejsza, by zapewnić jak najsprawniejszą obsługę pasażerów z zachowaniem odpowiednich zasad bezpieczeństwa.

W trosce o bezpieczeństwo podróżnych usługi gastronomiczne są tymczasowo całkowicie zawieszone we wszystkich pociągach PKP Intercity, w tym także w Pendolino. Drużyna konduktorska oraz komunikaty wyświetlane na monitorach przypominają pasażerom o zasadach bezpiecznego podróżowania.

Regularna dezynfekcja

Wszystkie pociągi Pendolino są obecnie dezynfekowane przez producenta taboru metodą zamgławiania, czyli rozproszenia środka dezynfekującego razem ze strumieniem powietrza w postaci mikroskopijnych cząstek podczas czyszczeń codziennych i okresowych realizowanych w Warsztacie Utrzymania Taboru. Dodatkowo pociągi są czyszczone podczas jazdy na całej trasie. Dezynfekowane są newralgiczne elementy, z którymi podróżni mają bezpośredni kontakt, m.in. klamki, poręcze, uchwyty, przyciski sterowania drzwiami.

Zapewnione bezpieczeństwo podróży

PKP Intercity podejmuje liczne działania zapewniające bezpieczne przejazdy. Przewoźnik stale monitoruje frekwencję w swoich pociągach. Te działania pozwalają na reakcję, gdy spodziewana jest większa liczba podróżnych. W takich sytuacjach składy mogą być wzmacniane dodatkowymi wagonami, umożliwiając tym samym zajmowanie miejsc z zachowaniem odstępów pomiędzy podróżnymi.

Aby zapewnić bezpieczną podróż jak największej liczbie osób zainteresowanych danym połączeniem, PKP Intercity apeluje o pobieranie rezerwacji miejsc do biletów okresowych oraz kupowanie biletów z wyprzedzeniem. Zakupu najlepiej dokonać przez kanały zdalne, m.in. poprzez stronę internetową intercity.pl czy aplikację mobilną IC Mobile Navigator. Dzięki temu przewoźnik będzie mógł efektywnie dostosowywać ofertę do obecnego zapotrzebowania.

W ostatnich tygodniach PKP Intercity zwiększyło częstotliwość dezynfekowania i czyszczenia składów. Na warszawskiej Olszynce Grochowskiej, stacji postojowej, z której wyprawianych jest najwięcej pociągów przewoźnika, dezynfekowane są kluczowe miejsca i elementy wyposażenia wagonów, z którymi podróżny ma bezpośredni kontakt, m.in. klamki, poręcze, uchwyty, przyciski sterowania drzwiami, czy toalety.

Przewoźnik przypomina pasażerom o konieczności stosowania się do ogólnie obowiązujących zasad, których przestrzeganie przyczynia się do zdrowia i bezpieczeństwa własnego oraz innych, tj. zasłanianie ust i nosa, zachowywanie bezpiecznej odległości, częste mycie rąk.

Kierownicy pociągów i konduktorzy są wyposażeni w środki ochrony indywidualnej i utrzymania higieny osobistej – maseczki i rękawiczki ochronne oraz żele do mycia i dezynfekcji rąk.

Obejrzyj wideo:

Premier przedstawił czwarty etap odmrażania gospodarki

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl