Planujesz wypoczynek nad wodą? Zadbaj o bezpieczeństwo

Materiał powstał we współpracy z Carlsberg Polska
Słońce i plaża to sprawdzony sposób na udane wakacje. Szukając ochłodzenia czy aktywności na świeżym powietrzu, chętnie wybieramy wypoczynek nad morzem, jeziorem lub rzeką. Ratownicy przypominają, że woda to żywioł, wobec którego trzeba bezwzględnie zachowywać ostrożność. Podpowiadamy, o czym pamiętać podczas korzystania z kąpielisk i sportów wodnych, aby nie narażać bezpieczeństwa swojego i innych plażowiczów.

W ubiegłym roku wakacje nad polskim morzem spędziło blisko 1,8 mln turystów (źródło: Turystyka w 2019 roku, Główny Urząd Statystyczny, Warszawa, Rzeszów 2020). W szczycie sezonu tłoczno jest nie tylko na plażach w popularnych kurortach na wybrzeżu, ale i na mazurach, czy w okolicy mniejszych akwenów w całej Polsce. Tomasz Draczyński, ratownik wodny z OSP Ratownictwo Wodne – Warszawa przypomina, aby wybierać sprawdzone i strzeżone kąpieliska. Informacji na ten temat należy szukać w bazie Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), w której zarejestrowane są aż 602 kąpieliska na terenie kraju, gdzie można bezpiecznie popływać. W internetowym serwisie kąpieliskowym Państwowej Inspekcji Sanitarnej znajdują się aktualne dane o godzinach otwarcia, jakości wody, warunkach pogodowych czy dostępnej infrastrukturze w poszczególnych lokalizacjach.

Wybieraj strzeżone kąpieliska

Najbezpieczniej jest wypoczywać nad wodą w miejscach do tego przygotowanych, objętych nadzorem ratowników. Jak je rozpoznać?

Na strzeżonym kąpielisku należy zwrócić uwagę na flagę i jej kolor. Biała informuje, że jest ono nadzorowane przez ratowników i można wchodzić do wody. Czerwona flaga oznacza bezwzględny zakaz kąpieli i wchodzenia do wody, nawet po kolana. Brak flagi oznacza brak nadzoru ratowników na kąpielisku. Oprócz tego na wodzie znajdują się kolorowe boje, którymi wydzielone są strefy. Czerwona dla osób nieumiejących pływać, o głębokości wody nie większej niż 120 cm i żółta dla umiejących pływać, o głębokości wody do 4 m. Czasem można też spotkać boje białe, które wydzielają brodzik dla dzieci, o głębokości wody do 40 cm. Na takiej plaży powinien też znajdować się niezbędny sprzęt medyczny i ratunkowy m.in. łódź wiosłowa, koło ratunkowe lub pas ratowniczy, słuchowy sygnał alarmowy, rzutki ratunkowe czy lornetka – wylicza Tomasz Draczyński, ambasador kampanii „Trzeźwo myślę”. – Przejawem skrajnej nieodpowiedzialności jest pływanie w miejscach zabronionych, gdzie wyraźnie informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też kąpać się w pobliżu mostów, zapór, portów czy szlaków żeglugowych – przestrzega ratownik wodny.

Uruchom wyobraźnię

Według danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) od początku kwietnia utonęło w Polsce 158 osób. Niebezpieczne sytuacje nad wodą wynikają głównie z lekkomyślności i braku wyobraźni. Najczęstszymi przyczynami utonięć są nieumiejętność pływania, brawura, przecenianie swoich sił, skakanie do wody, pływanie w miejscach zabronionych albo w stanie nietrzeźwym. Wbrew pozorom według statystyk RCB w 2018 roku najmniej tragicznych wypadków zdarzyło się nad morzem (8 proc.). W jeziorach miało miejsce 31 proc. utonięć, w stawach 24 proc., a w rzekach 23 proc. W wodzie giną przede wszystkim mężczyźni, którzy stanowią blisko 90 proc. ofiar. Najczęściej są to osoby w wieku od 45 do 60 lat. Jednocześnie aż 25 proc. ofiar była pod wpływem alkoholu (zobacz statystyki).

Na co uważać nad wodą?

Wśród głównych przyczyn tragicznych wypadków nad wodą ratownicy wymieniają szok termiczny, skoki do wody i kąpiele w niebezpiecznych, niezbadanych lub dynamicznie zmieniających się miejscach takich jak rzeki.

Powodem większości interwencji służb ratunkowych jest brawura zwykle połączona z nieodpowiedzialną konsumpcją alkoholu. Wchodzenie do wody pod wpływem procentów jest szalenie niebezpieczne. Średnio co czwarta ofiara utonięcia miała promile we krwi. Nawet niewielka dawka alkoholu powoduje szybszą utratę ciepłoty ciała, mogą pojawiać się dreszcze oraz przykurcze mięśni, często dochodzi do zaburzeń w procesie oddychania. Do tego dochodzi utrata możliwości realnej oceny sytuacji i własnej sprawności, a także zaburzenia orientacji czasowej oraz przestrzennej, co w wodzie jest niezwykle niebezpieczne – przestrzega członek OSP Ratownictwo Wodne – Warszawa.

Częstym problemem jest też rozkojarzenie i nieostrożność plażowiczów. – Z naszej perspektywy zagrożenie stanowią również dmuchane zabawki. Z jednej strony są wywrotne, z drugiej przy większym wietrze, niezabezpieczone wpadają do wody i odpływają na wiele metrów. Widząc taki obiekt, ratownik może przypuszczać, że ktoś na nim płynął i wpadł do wody. Wymaga to podjęcia interwencji, podczas gdy w tym samym czasie ratownik mógłby być naprawdę potrzebny w innym miejscu. Trzeba więc pamiętać, że za dmuchane akcesoria odpowiedzialni jesteśmy również na brzegumówi Tomasz Draczyński, ambasador kampanii „Trzeźwo myślę”.

Dzieci tylko pod opieką dorosłych

Obecność ratownika na kąpielisku w żadnym wypadku nie powinna usypiać czujności plażowiczów, zwłaszcza rodziców przebywających nad wodą z dziećmi. Dzieci do 7. roku życia mogą przebywać na plaży lub w wodzie wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Tomasz Draczyński radzi, aby nawet na chwilę nie zostawiać dzieci bez opieki. – Woda sięgająca kolan dorosłego człowieka, dla dziecka może być już poważnym zagrożeniem. Na zatłoczonej plaży dzieci mogą również się zgubić. Dlatego warto założyć najmłodszym na rękę opaskę z numerem telefonu, która w razie czego pomoże ratownikom lub innym plażowiczom szybko odnaleźć ich rodzicówwyjaśnia ratownik. – Dobrze jest też zwracać uwagę na innych kąpiących. Często w niebezpiecznej sytuacji decydująca jest szybkość reakcji. Widząc tonącego, należy bezzwłocznie zawiadomić obecnego na plaży ratownika albo WOPR pod numerem telefonu 601 100 100, a dopiero później z zachowaniem wszelkich zasad własnego bezpieczeństwa spróbować z brzegu podać osobie w wodzie gałąź, wiosło lub ręcznikprzekonuje członek OSP Ratownictwo Wodne – Warszawa.

Bezpieczna kąpiel wodna i słoneczna

Dużym błędem jest wskakiwanie do wody, gdy ciało jest rozgrzane od słońca. Grozi to wstrząsem termicznym, skurczem, omdleniem, a nawet zatrzymaniem akcji serca. Należy stopniowo ochładzać organizm zwłaszcza głowę, kark i klatkę piersiową. Powinniśmy też unikać wchodzenia do wody na czczo oraz bezpośrednio po posiłku. Nad wodą trzeba uważać na słońce, zawsze powinniśmy pamiętać o kremie z filtrem i nakryciu głowy. Pamiętajmy, że kosmetyki ochronne zaaplikowane raz, nie chronią naszej skóry przez cały dzień, filtr jest aktywny jedynie przez około 2-3 godziny. Najlepiej co jakiś czas przemyć skórę czystą wodą i nałożyć nową warstwę kremu z filtrem SPF. Należy zrobić to też po każdym wyjściu z wody.

Podstawą bezpieczeństwa jest przestrzeganie regulaminu kąpieliska oraz stosowanie się do uwag i zaleceń ratowników. Naszą uwagę powinien zwrócić krótki gwizdek, czyli forma zwrócenia uwagi na niebezpieczne zachowanie. Seria długich gwizdków, syrena albo gong oznaczają nakaz wyjścia z wody.

Widząc tonącego, powinniśmy w pierwszej kolejności wezwać ratownika lub zadzwonić na numer alarmowy 112 albo WOPR 601 100 100. Dobrze jest zawczasu zapisać w telefonie te numery. Podczas rozmowy z dyspozytorem powinniśmy się przedstawić, podać miejsce zdarzenia, opisać sytuację, liczbę i stan osób poszkodowanych. Następnie pamiętając przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie, możemy spróbować udzielić pomocy z brzegu, podsuwając tonącemu długi przedmiot np. gałąź, wiosło lub ręcznik, nie dłoń. Podając bezpośrednio swoją rękę, możemy stracić równowagę i sami znaleźć się w niebezpieczeństwie. Po wyciągnięciu osoby tonącej na brzeg powinniśmy sprawdzić jej oddech i w razie potrzeby rozpocząć resuscytację uciskając klatkę piersiową do przyjazdu karetki lub powrotu czynności życiowych – podpowiada Tomasz Draczyński.

Trzeźwo myślę nad wodą

Tomasz Draczyński, ratownik z OSP Ratownictwo Wodne – Warszawa jest ambasadorem 4. edycji kampanii edukacyjnej TRZEŹWO MYŚLĘ promującej odpowiedzialną konsumpcję alkoholu, zainicjowanej przez Carlsberg Polska. Program ma na celu uzmysłowić konsumentom, że trzeźwe myślenie i mocne stąpanie po ziemi przydaje się w codziennym życiu, a w szczególności podczas wypoczynku nad wodą. Podkreśla również, że na każdym dorosłym spoczywa odpowiedzialność za siebie i innych, w tym małoletnich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl