Zamontowanie i podłączenie zmywarki do wody nie jest wcale tak trudne jak mogłoby się wydawać. Oczywiście możesz wezwać fachowca, żeby zrobił to za ciebie. Ale możesz też spróbować podłączyć zmywarkę sam, korzystając z naszych porad
Zasadniczo od momentu wniesienia zmywarki do domu, do chwili rozpoczęcia korzystania z niej, musimy zająć czterema ważnymi kwestiami:
- ulokowaniem zmywarki i dopasowaniem jej do układu mebli w kuchni
- sprawdzeniem czy dysponujemy odpowiednią wodą
- podłączeniem zmywarki do wody
- podłączeniem zmywarki do odpływu
- podłączeniem zmywarki do prądu
O ile lokalizacja jest w zasadzie sprawą widzimisię gospodarza, tak podłączenie zmywarki wymaga trzymania się pewnych zasad. Można zrobić to samodzielnie, bo i podłączenie zmywarki nie jest skomplikowane. Na ogół doprowadza się do zmywarki tylko zimną wodę, ciepłą natomiast w przypadku jedynie niektórych egzemplarzy i to w temperaturze do 60°C (np. zmywarki Bosch). Zwolennikami tego drugiego rozwiązania są przede wszystkim ci, którzy wodę użytkową podgrzewają przy użyciu alternatywnych źródeł energii, czyli pomp ciepła, kolektorów słonecznych itp. Podłączając zmywarkę do zimnej wody, oszczędzamy energię elektryczną niezbędną do tego, żeby ją podgrzać.
Co sprawdzić przed podłączeniem zmywarki?
Istotną kwestią jest, żeby była to woda zdatna do picia. Jeśli bowiem jest zbyt twarda i zawiera np. zbyt dużo zawiesin żelaza, to cierpi na tym jakość zmywania, a i sama dopiero co podłączona zmywarka może ulec zniszczeniu. Dlatego też najlepiej szybko sprawdzić jakość wody, czyli jeszcze przed podłączeniem zmywarki. Jeżeli okaże się, że nie spełnia wspomnianych norm, to można założyć specjalne filtry. Kolejna kwestia to sprawdzenie przepływu wody w instalacji jeszcze przed podłączeniem zmywarki. Powinien on mieścić się w przedziale 10 – 15 l/min. Ważne jest też ciśnienie wody. Zaleca się określoną wartość do danej zmywarki, która wynosi od 0,1 do 1 MPa (dokładna podana jest w instrukcji).
Jak podłączyć zmywarkę do wody?
Najlepiej i najprościej z punktu widzenia podłączającego zmywarkę jest, żeby zlokalizowana była obok szafki zlewozmywakowej. Wówczas można podpiąć ją pod baterię zlewozmywakową. Podłączenie zmywarki do wody powinniśmy rozpocząć od zakręcenia głównego zaworu wodociągowego w mieszkaniu i demontażu baterii, do której wodę doprowadza się przewodem zimnym i osobno przewodem ciepłym.
Na tym pierwszym przewodzie należy założyć zawór trójdrogowy, czyli trójnik, na drugim z kolei – jeśli zachodzi taka konieczność – trzeba wkręcić przedłużkę. Końcówkę węża zmywarki podłączamy właśnie do wspomnianego zaworu. W niektórych przypadkach niezbędne może być użycie uszczelek.
Podłączenie zmywarki do odpływu
Skoro podłączamy zmywarkę do wody, żeby za jej pomocą wyczyścić naczynia, to nie możemy też zapomnieć o podłączeniu zmywarki do odpływu, żeby brudna woda miała gdzie ujść. Większość tych urządzeń wyposażona jest w węże ściekowe, które odprowadzają zużytą wodę. Wprawdzie węże mogą mieć różną długość, ale i odpływ możemy przecież przedłużyć. Powinniśmy pamiętać, aby podłączenie zmywarki do odpływu było pod odpowiednim spadkiem. Ma to istotne znaczenie nie tylko dla sprawnego odpływu zużytej wody, ale przede wszystkim znacznie ogranicza wydobywanie się z instalacji przykrego zapachu. Wysokość dla węża odpływowego przy jego ujściu do syfonu nie powinna być mniejsza niż 40 cm.
Zmywarkę możemy też podłączyć do syfonu zlewozmywaka – jeśli w kuchni brak odpływu. Potrzebna jest tylko mała modyfikacja, polegająca na zastąpieniu górnej kształtki syfonu kształtką z podłączeniem bocznym. Dzięki niemu będziemy mogli podpiąć rurkę odpływową zmywarki. Kiedy sprawę podłączenia zmywarki do wody i do odpływu będziemy mieli już załatwioną, pozostanie jedynie podłączenie urządzenia do prądu. Dodatkowe informacje co i kiedy zrobić przy podłączaniu oraz których narzędzi użyć, znajdziecie - https://www.youtube.com/watch?v=dJrmtfND7fs .
Ile zapłacimy za podłączenie zmywarki?
Chociaż sprawa nie jest skomplikowana, osoby które na co dzień nie mają do czynienia z instalacjami i urządzeniami wodno – kanalizacyjnymi, mogą mieć z podłączeniem zmywarki problem. Jeśli nie radzicie sobie z tym, mimo korzystania z instrukcji czy poradników, pozostaje wezwać fachowca. Hydraulik powinien szybko poradzić sobie z podłączeniem zmywarki i zrujnuje naszego budżetu. Zwykle oznacza to koszt rzędu 100 – 150 zł. Chyba że w trakcie podłączania zmywarki do wody pojawią się nieprzewidziane komplikacji i usterki. Wówczas musimy się oczywiście liczyć z większym kosztem.