Pogoda na majówkę. Szykuje się niezwykły majowy długi weekend? Wydano ostrzeżenie o... przymrozkach

OPRAC.:
Damian Kelman
Damian Kelman
Jaka pogoda w majówkę? Na piątek pojawiło się ostrzeżenie o przymrozkach.
Jaka pogoda w majówkę? Na piątek pojawiło się ostrzeżenie o przymrozkach. pixabay
Jak będzie pogoda w majówkę? IMGW wydał ostrzeżenie o przymrozkach na najbliższą noc z czwartku na piątek. Jest to o tyle niepokojąca wiadomość, iż niektórzy już w piątek mogą rozpocząć swój długi majowy weekend. Jaka dokładnie pogoda czeka nas w majówkę i czy powinniśmy myśleć o przełożeniu planów o grillowaniu?

Ostrzeżenie o przymrozkach

Służby meteorologiczne wydały ostrzeżenie dla całego woj. warmińsko-mazurskiego dotyczące nocnych przymrozków. Według prognoz temperatura przy gruncie może spaść do minus 6 stopni C.

Zgodnie z informacją przekazaną przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, przymrozki mogą wystąpić w nocy z czwartku na piątek.

We wszystkich szesnastu powiatach regionu temperatura może spaść w nocy do minus 3 stopni C., a przy gruncie do minus 6 stopni C.

To jednak nie wszystko, IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed niskimi temperaturami. Obejmują niemal cały kraj poza pasem ciągnącym się od części woj. zachodniopomorskiego poprzez fragment lubuskiego, dolnośląskiego i opolskiego.

Na większości obszaru Polski minimalna temperatura to minus 1 st. C, natomiast przy gruncie od minus 3 do minus 4 st. Natomiast na południu kraju temperatura powietrza ma spaść do minus 5 st., a przy gruncie nawet do minus 7.

Ostrzeżenia obowiązują od północy do godz. 7 w piątek.

Czy jest to zapowiedź mroźnej majówki?

Pogoda na początek długiego weekendu

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, od południowej Skandynawii przez Europę środkowo-wschodnią po Bałkany i Basen Morza Śródziemnego będzie rozciągał się obszar podwyższonego ciśnienia, także krańce północno-wschodnie będą pod wpływem klina wyżowego. Pozostałe części kontynentu będą w zasięgu płytkich niżów.

Wschodnia połowa Polski będzie w zasięgu wyżu z centrum nad Ukrainą, nad zachodnią część kraju nasunie się zatoka niżu z ośrodkiem nad Holandią. Przeważający obszar kraju pozostanie w powietrzu pochodzenia arktycznego, jedynie nad południowy zachód kraju zacznie napływać cieplejsze powietrze polarne morskie.

W piątek, który dla wielu jest początkiem długiego weekendu majowego, zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, na zachodzie i południowym zachodzie stopniowo wzrastające do dużego i tam pod koniec dnia pojawią się opady deszczu.

Przejściowy wzrost zachmurzenia i słabe opady deszczu możliwe też na północnym wschodzie kraju. Temperatura maksymalna od 9 st.C na północnym wschodzie i miejscami na wybrzeżu, około 14 st.C w centrum, do 17 st.C na południowym zachodzie.

Wiatr przeważnie słaby, zmienny z przewagą południowego.

W piątek, po nocnych przymrozkach, nie powinniśmy zatem doświadczyć nieprzyjemnych temperatur, mimo że wciąż będę one dalekie od wymarzonych. Co z pogodą na resztę dni?

Pogoda na majówkę

Na stronie IMGW pojawiła się również prognoza pogody na majówkę.

"W najbliższym tygodniu pogoda w Polsce będzie bardzo zmienna i kształtowana przez następujące po sobie wyże i niże. Sobota deszczowa, z kolei w niedzielę i poniedziałek więcej słońca i wielu regionach ciepło za sprawą rozbudowującego się od zachodu wyżu. Od wtorku zmiana w pogodzie, mogą pojawić się burze, a nad Polskę napłynie chłodniejsze powietrze. Następne dni raczej deszczowe, wrócą także nocne przymrozki" - napisano w komunikacie.

Sobota będzie pochmurna z przelotnymi opadami deszczu w wielu miejscach, a nawet burzami i gradem. Maksymalna temperatura przeważnie sięgać będzie 13-16 stopni Celsjusza. Chłodniej będzie tylko na wschodnim wybrzeżu i w okolicach gór.

W niedzielę czeka nas duże zachmurzenie z większymi jednak przejaśnieniami. Deszcz, jeśli się pojawi, wystąpi przede wszystkim w południowo-wschodniej części Polski. Temperatura w dzień osiągać będzie 14-16 stopni, jedynie nad morzem będzie to około 8 stopni Celsjusza.

Poniedziałek prognozowany jest z kolei na dość słoneczny. Na razie IMGW nie przewiduje żadnych opadów. Maksymalna pogoda sięgać będzie 15-18 stopni i nad morzem 11 stopni.

We wtorek pogoda się pogorszy. Polska znajdzie się w zasięgu niżu powodującego chmury i opady deszczu. Spadnie też nieco temperatura. Północny-zachód będzie najchłodniejszy z 8-13 stopniami maksymalnej temperatury. W pozostałej części kraju będzie to od 13 do 17 stopni, a na Podkarpaciu nawet 20°C.

Środa też będzie pochmurna, ale przyniesie większe przejaśnienia. Nad całym krajem pojawią się przelotne opady deszczu, a w Tatrach nawet śnieg. Maksymalna temperatura zanotuje jednak spadek do 9-12 stopni w całym kraju, poza okolicach morza, gdzie będzie to około 8°C.

Czwartek nie przyniesie również pozytywnych warunków pogodowych, a być może nawet kolejne ochłodzenie. Zmienne zachmurzenie w wielu częściach kraju pojawiać się może z przelotnym deszczem, a na północy nawet deszczu ze śniegiem. Noc może być mroźna z minusowymi temperaturami. Maksymalna w ciągu dni wynosić będzie z kolei zaledwie od 7 do 11°C.

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl