Pola Chwały to jedyne miejsce, w którym w jednej chwili można „przenieść” się ze starożytności do XVII wieku, a zaraz potem do czasów współczesnych. W dodatku, w każdym wojskowym obozie można wszystkiego dotknąć, a członkowie grup rekonstrukcyjnych nie szczędzą opowieści o „swoich” czasach. Trudno się dziwić, że taka lekcja historii znów skusiła tłumy dorosłych, młodzieży i dzieci.
Pola Chwały 2016 były poświęcone szczególnie czasom antycznym. Były więc m.in. emocjonujące walki gladiatorów, degustacja starożytnych potraw, mierzenie butów u kaletnika oraz okazja by sprawdzić, jak działają kosmetyki z „czasów Kleopatry”. Powodzeniem cieszył się obóz rzymskich legionistów oraz stanowisko, gdzie prezentowano gry logiczne - od tych w które grywali starożytni Sumerowie i Egipcjanie, po popularne w pierwszym okresie średniowiecza.
Autor: Anna Kaczmarz
Antyk królował przede wszystkim w parku i okolicach, natomiast przy zamku oraz Centrum Dźwięku i Słowa rozłożyły się obozowiska z innych epok. Na zamkowym parkurze trwały rekonstrukcje historycznych bitew i prezentacje wojsk z poszczególnych okresów, natomiast komnaty zabytku oblegali wielbiciele gier wojennych oraz modelarstwa historycznego.
XI Pola Chwały były jeszcze bardziej edukacyjne niż poprzednie edycje tej imprezy. Zorganizowano m.in. nowatorską lekcję historii: „Panteon na wybiegu”, a każdy antyczny obóz zdobiły tabliczki z maksymami starożytnych filozofów. Z takiej możliwości zdobycia wiedzy, uczestnicy „Pól” korzystali z ochotą.