Polska Grupa Zbrojeniowa rozwija zdolności produkcyjne. Do jej składu dołączy poznańska spółka H. Cegielski

Piotr Kobyliński
H.Cegielski S.A. to przedsiębiorstwo działające od 1846 roku
H.Cegielski S.A. to przedsiębiorstwo działające od 1846 roku Fot. Radomil talk/Wikimedia Commons
Poznańska spółka Cegielski wejdzie w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W najbliższych dniach zarządy obu firm podpiszą umowy o współpracy, co będzie początkiem łączenia spółek. Jakie znaczenie i cel ma fuzja poznańskiego przedsiębiorstwa z jednym z największych koncernów obronnych w Europie?

Według ustaleń Informacyjnej Agencji Radiowe zgodę na wniesienie aktywów Cegielskiego do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) wydał już wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, a przejęcie poznańskiej spółki powinno zakończyć się jeszcze w tym roku. H.Cegielski S.A. to przedsiębiorstwo działające od 1846 roku. Produkuje m.in. specjalistyczne konstrukcje stalowe.

Łączenie Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która jest konsorcjum zbrojeniowym najważniejszych spółek z tej branży, z poznańskim przedsiębiorstwem ma związek z planami zakupowymi ministerstwa obrony. W minioną środę wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowy ramowe na dostawy z Korei Południowej czołgów K2, armatohaubic K9 oraz samolotów FA-50.

Dwa pierwsze kontrakty zaczną polonizację i przeniesienie produkcji sprzętu pancernego do polskich zakładów zbrojeniowych. Zarząd PGZ szuka w związku z tym miejsc, gdzie można rozwijać zdolności produkcyjne.

Umowy z Koreą Płd. przewidują co prawda montaż w Hucie Stalowa Wola, która teraz robi m.in. armatohaubice Krab, ale potrzeby będą znaczenie większe - samych południowokoreańskich haubic zamówimy ponad 600 sztuk. Stąd poszukiwanie nowych zakładów produkcyjnych. Według ustaleń IAR Polska Grupa Zbrojeniowa ulokuje w Cegielskim produkcję elementów haubic oraz bojowych wozów piechoty Borsuk, których Wojsko Polskie zamówiło kilkaset sztuk.

Oprócz spółki Cegielski PGZ zamierza doinwestować także Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne, które również działają w Poznaniu.

Źródło: Polskie Radio 24

mac

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl