18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Polski Brześć (zobacz ZDJĘCIA)

Wassilij Sarychew, Wieczorny Brześć
Pracownicy stacji Brześć-poleski, II poł. lat 30. XX wieku
Pracownicy stacji Brześć-poleski, II poł. lat 30. XX wieku archiwum W. Czeberkusa
Dwadzieścia polskich lat (1919-1939) zostawiło zauważalny ślad w historii miasta. W tym czasie wzniesiono wiele ważnych dla Brześcia budynków.

Po pierwszej wojnie światowej nastąpił intensywny rozwój Brześcia na zachód od ulicy Lenina (dawna nazwa - Unii Lubelskiej). Zaczął się w momencie, gdy miasto stało się administracyjnym centrum polskie- go województwa poleskiego.

W latach 20. XX wieku i na początku 30. założono centrum administracyjne miasta, a także dzielnicę mieszkalną, o nazwie "Nowa Dzielnica". W stylu podobnym do polskiej architektury tego okresu, zwanego "stylem narodowym". Wykorzystano motywy archi-tektoniczne renesansu, baroku i klasycyzmu. Budowa domów dla urzędników państwowych na terytorium całej Polski została powierzona Ministerstwu Robót Publicznych, a pracami bezpośrednio kierował Wydział Budynków Publicznych. W Brześciu zajmował się tym architekt Julian Li-siecki (ur. 1881 roku - zmarł jesienią 1944 roku podczas bombardowania Żyrardowa). Wybudował zespół domów dla urzędników, odrestaurował kościół i klasztor Jezuitów (1924-1926), który został później przekształcony w kościół Augustianów (1926) oraz daw-ny klasztor Bernardynów (1926 -1932).

Głównym zadaniem Lisieckiego w Brześciu było osiedlenie urzędników państwowych. Projekt ten został opracowany w 1923 roku. Zgodnie z planem, na ul. Unii Lubelskiej znalazły się główne budynki administracyjne, a za nimi umieszczono budynki mieszkalne, które podzielono na dwie części: zespół budynków mieszkalnych im. Narutowicza (obecnie ul. Levanevskogo), gdzie znajdowały się domy najważniejszych urzędników i zespół budynków mieszkalnych "Tartar" z centralną ulicą Chwała Zwierzyńskiego (obecnie ul. Worowskiego). Te dwa zespoły oddzielone były od siebie strefą zieloną, gdzie w 1936 roku zbudowano stadion im. J. Piłsudskiego - teraz główna arena sportowa w Brześciu.

Wiele budynków wzdłuż obecnej ul. Lenina wzniesiono właśnie w latach 20. i 30. ubiegłego wieku. Na przykład dzisiejszy sąd - początkowo Urząd Melioracji Polesia. Budynek regionalnego wydziału KGB został zbudowany jako "Najważniejsza Izba Kontroli Państwa". Piękna nieruchomość administracji regionalnej Narodowego Banku Białorusi, która została zbudowana w 1926 roku w stylu neoklasycystycznym - to nic innego jak dawny oddział Banku Polskiego.

Obecny komitet wykonawczy został wybudowany w połowie 1930 roku, jako nowy budynek administracji województwa poleskiego. Dom obok - Administracja Regionu Lenińskiego - od momentu wybudowania w 1928 roku funkcjonował jako Izba Skarbowa. Sąsiadujący z nim szpital wzniesiony był zaś jako "Kasa Chorych", a budynek regionalnego teatru dramatycznego powstał z sali gimnastycznej "Świt", w której występowały przyjeżdżające do Brześcia gwiazdy.

Osobną kartę w polskiej historii miasta zajmuje twierdza, która była prowadzona przez polski garnizon. W Białym Pałacu, którego ruiny eksponowane są na jej terenie, był klub oficerski, a cerkiew garnizonowa zrekonstruowana w ciągu 20 lat, służyła jako kościół. Główny kościół miasta zaś, na którego z placu wskazuje ręką betonowy Lenin, miał być "Brzeskim Notre Dame".

Więcej przeczytasz w specjalnym dodatku "Weekend w Brześciu", który jest dostępny z czwartkowym, papierowym wydaniem Kuriera Lubelskiego. Zapraszamy do lektury!

Warto wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
minka
na tym zdjęciu jest mój dziadek Wiktor
k
kolega
Najwspanialsze artykuły dotyczące historii Brześcia okresu RP drukowano w gazecie "Brestskij kurjer" w latach 2002-2006. Szukajcie artykułów pod rubryką "Exlusivus Encyklopaedia". Wśród nich są duży artykuł na cześc Juliana Liseckiego- architekta doby II RP. Duża zdzięć...
N
Neron
w Brzesciu to jeszcze nie mieli pewnie tak zle za okupacji, niemieckiej po 1941 oczywiscie, bo za Sowieta to wiadomo. Gorzej mieli ci na Wolyniu...
M
Michał
Brześć Litewski był miastem Rzeczpospolitej od unii w Krewie!Miasto wojewódzkie w I Rzeczpospolitej. PO rozbiorach wróciło na swoje miejsce. To białoruscy sowieccy uczniowie rządzą nim od sześćdziesięciu lat z górką. To tak, jakby nazwać Grodno PRAWDZIWIE białoruskim miastem. Gdzie uczono historii autora tego artykułu? Na przyspieszonych kursach w gimnazjum dla pracujących ?
h
herbatnik
szkoda, że zdjęcia nie są podpisane.
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Polski Brześć (zobacz ZDJĘCIA)
a
as
Co się stało z tymi ludźmi, ciekawe ilu z nich przeżyło wojnę... Kawałek wspaniałej polskiej historii.
Wróć na i.pl Portal i.pl