Powiat łosicki. Zabytki, przyroda, atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć w tym regionie?

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Atrakcje powiatu łosickiego. Na zdjęciu Chotycze
Atrakcje powiatu łosickiego. Na zdjęciu Chotycze fot. Wikipedia/CC BY-SA 3.0
Na wschodzie województwa mazowieckiego znajduje się powiat łosicki. Region słynie z pięknych nadbużańskich krajobrazów, a także ciekawych miejsc dla miłośników zabytków. Zobacz, dlaczego warto wybrać się w tę część Polski.

Powiat łosicki, w obecnym kształcie, na mapie Polski występuje od 1999 roku. Jego siedzibą jest miasto Łosice. Region znajduje się na wschodzie województwa mazowieckiego, zamieszkuje go niecałe 31 tys. ludzi.

Krótka historia powiatu łosickiego

Powiat łosicki został powołany dnia 1 stycznia 1956 roku w województwie warszawskim. W 1975, w wyniku reformy administracyjnej, nastąpiło jego zniesienie, a teren został włączony głównie do nowo utworzonego województwa bialskopodlaskiego. Przywrócono go wraz z reformą administracyjną z 1999 roku, jednak w nieco zmniejszonym kształcie. Niektóre tereny dawnego powiatu łosickiego znajdują się obecnie w powiecie siedleckim, w gminach Korczew, Przesmyki i Mordy.

Nadbużańskie krajobrazy

Granica powiatu łosickiego przebiega wzdłuż rzeki Bug, której tereny mogą być niezwykle atrakcyjnym miejscem dla miłośników przyrody. Brzegi rzeki otaczają zarośla, łąki zalewowe oraz lasy łęgowe. Dolinę cechują dobre warunki przyrodnicze do rozwoju wielu cennych ptaków, zamieszkują ją także rzadkie gatunki ssaków wodnych, takich jak wydry czy bobry.

W okolicy znajdziemy także nadbużańskie dwory i pensjonaty. Wśród nich m. in. Dwór Zaścianek - stare, drewniane domy z początku XX wieku położone na skraju wsi Borsuki i terenie Parku Krajobrazowego "Podlaski Przełom Bugu".

Łosice i okolice. Ciekawe miejsca

Będąc w powiecie łosickim, nie sposób nie odwiedzić Korczewa. Jego największą atrakcją jest niewątpliwie dawny zespół pałacowo-parkowy, składający się z wielu budynków i budowli. Wszystkie stanowią dziś zabytki architektury i objęte są nadzorem konserwatora zabytków.

Na terenie powiatu znajdują się liczne klasycystyczne i neogotyckie dawne dwory, które powstały w XIX wieku. Takie obiekty znajdziemy m.in. w: Bachorzy, Chotyczach, Dąbrowie, Huszlewie, Kownatach, Łysowie, Patkowie Ruskim, Sarnakach, Toporowie i Wólce Nosowskiej.

Turyści powinni również zawitać do Rusków, gdzie stoi klasycystyczny, murowany z cegły, tynkowany dawny pałac, który zbudowano w początku XIX w. Jest tam także ciekawa kapliczka przydrożna z połowy XIX wieku.

Z kolei w Klimczycach znajdziemy dawną oficynę dworską z oranżerią zwaną Kasztelem, która została zbudowana ok. 1840 roku w stylu gotyku romantycznego.

Ciekawą drewnianą dawną rządcówkę, zbudowaną w I poł. XIX wieku, można natomiast zobaczyć w Kobylanach.

Warto zajrzeć również do Kornicy, w której znajduje się drewniany spichlerzyk z początku XIX wieku.

Dużo atrakcji turystycznych czeka nas także w samych Łosicach. Znajdziemy tam m.in. rynek miejski z podwalinami wieży starego ratusza, czy Cmentarz Żydowski - łosicki kirkut wyróżnia się oryginalnymi polichromiami macew. Warto zobaczyć również Kościół św. Zygmunta w Łosicach, wzniesiony w latach 1906 -1909, który jest trzecim, w pięćsetletniej historii parafii, stojącym na tym samym miejscu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl