Pożyczka gotówkowa w niełasce. Polacy biorą obecnie znacznie mniej pieniędzy z instytucji pozabankowych niż w 2019 r. Dlaczego?

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Pożyczka gotówkowa w niełasce. Polacy biorą obecnie znacznie mniej pieniędzy z instytucji pozabankowych niż w 2019 r. Dlaczego?
Pożyczka gotówkowa w niełasce. Polacy biorą obecnie znacznie mniej pieniędzy z instytucji pozabankowych niż w 2019 r. Dlaczego? Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Branża pożyczek pozabankowych wciąż notuje wyraźne spadki sprzedaży. Średnia wartość pojedynczej pożyczki gotówkowej w czerwcu 2020 r. wyniosła 2.318,84 złotych. Rok temu średnia wynosiła 3.378,98 złotych. Dlaczego tak się dzieje? Z czego to wynika?

Analiza danych BIK za czerwiec 2020 r. wskazuje, że pomimo upływu trzech miesięcy od ustawowego obniżenia limitu kosztów pozaodsetkowych i dostosowania przez większość firm oferty produktowej do nowych warunków, branża wciąż notuje wyraźne spadki sprzedaży pożyczek, co może oznaczać, że podmioty aktywne na tym rynku trwale obniżyły poziom prowadzonej działalności - informuje Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego (FRRF).

Liczba zapytań o raporty Biura Informacji Kredytowej (BIK) kierowane przez firmy pożyczkowe spadła średnio o 60 proc. w ujęciu rok do roku. W ujęciu wartościowym branża udzieliła, w zależności od tygodnia, od 50 do 60 proc. mniej pożyczek niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

Dane firmy CRIF za czerwiec 2020 r. potwierdzają trend spadkowy i choć wskazują na delikatną poprawę wyników sprzedażowych w stosunku do wyjątkowo słabego kwietnia i maja, kiedy to działalność akwizycyjna firm pożyczkowych była w związku z lockdownem spowodowanym przez koronawirusa mocno ograniczona, to jednak pomimo wznowienia aktywnej sprzedaży przez największe firmy, sektor nie odnotował wyraźnego odbicia.

„Spadek wartości pojedynczej pożyczki o około 30 proc. w stosunku do poziomu sprzed roku wynika z zaostrzonej polityki kredytowej przez firmy pożyczkowe. Niepewność gospodarcza oraz niekorzystne zmiany regulacyjne zmuszają branżę do ograniczania ryzyka, aby w ten sposób minimalizować potencjalne straty z tytułu niespłaconych pożyczek. Od momentu wejścia w życie nowych przepisów obserwujemy, że firmy pożyczkowe, po pierwsze udzielają klientom finansowania na mniejsze kwoty i często na krótsze terminy, a po drugie niechętnie przyjmują nowych klientów, gdyż ta grupa generuje wyższe ryzyko, którego firmy nie byłyby w stanie pokryć z uzyskiwanych przychodów” - Agnieszka Wachnicka, prezes Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego.

Liczba przyznanych pożyczek oscyluje wokół 60 proc. zeszłorocznych poziomów, a ich wartość w okolicach 40 proc. poziomu sprzed roku. Do jednorazowego skoku sprzedaży doszło w tygodniu 15-21 czerwca, kiedy to liczba przyznanych pożyczek zbliżyła się do poziomu 70 proc., a wartość przekroczyła 48 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku. Jednak już wyniki za kolejny tydzień (22-28 czerwca) wskazują, że charakter wybicia był incydentalny.

Średnia wartość pojedynczej pożyczki w czerwcu 2020 r. wyniosła 2.318,84 PLN, co oznacza wzrost o około 3 proc. względem maja 2020 r. i spadek o 31 proc. w porównaniu z czerwcem 2019 r., kiedy to średnia pożyczka wynosiła 3.378,98 PLN.

Do tej pory, przed wprowadzeniem zmian, maksymalna wysokość pozaodsetkowych kosztów była równa sumie 25 % całkowitej kwoty kapitału i 30 % tej kwoty w stosunku rocznym wg. wzoru:

MPKK ≤ (K × 25%) + (K × n/R × 30%)

w którym:

MPKK – maksymalną wysokość pozaodsetkowych kosztów kredytu,
K – całkowitą kwotę kredytu,
n – okres spłaty wyrażony w dniach,
R – liczbę dni w roku

Obecnie dla kredytów o okresie spłaty nie krótszym niż 30 dni stosuje się dotychczasowy wzór, w którym obniżeniu uległa suma maksymalnej wysokość kosztów do 15% całkowitej kwoty kapitału kredytu i do 6% tej kwoty w stosunku rocznym.

MPKK ≤ (K × 15%) + (K × n/R × 6%)

Dla kredytów o okresie spłaty krótszym niż 30 dni stosuje się wzór:

MPKK ≤ K × 5%

W ustawie z 2 marca 2020 r. znalazł się również zapis, że pozaodsetkowe koszty kredytu nie mogą przekraczać 45 % sumy całkowitej kwoty kredytu. Oznacza to, że pożyczkodawcy należą się pozaodsetkowe koszty kredytu konsumenckiego jedynie w części nieprzekraczającej maksymalnych pozaodsetkowych kosztów kredytu wyliczonych za pomocą wzorów podanych powyżej, lub takie, które nie przekraczają 45 % całkowitej kwoty kredytu.

W ostatnich tygodniach branża notuje stopniowy wzrost liczby odpytań ws. klientów aplikujących o pożyczki z poziomu około 35 proc. w momencie największego załamania na rynku przypadającego na początek kwietnia do poziomu około 50 proc. w ostatnich tygodniach czerwca, co zapewne jest efektem dostosowania się instytucji pożyczkowych do nowego reżimu prawnego i wznowienia oferty. Odsetek klientów odrzuconych pozostaje natomiast na podobnym poziomie, jak miało to miejsce jeszcze na początku marca – wyraźny wzrost był widoczny w ostatnich tygodniach marca, czyli w okresie dużej niepewności związanej z rozpoczynającą się pandemią oraz zapowiedzią zmian w zakresie limitów kosztów pozaodsetkowych.

Obecnie obserwowane niewielkie zmiany w odsetku klientów odrzuconych można wiązać z dużym spadkiem liczby klientów, którym udzielane są pożyczki – instytucje pożyczkowe udzielają finansowania głównie klientom im znanym, czyli takim, którzy już wcześniej korzystali z usług danej firmy pożyczkowej.

W wyniku ustawowego obniżenia limitu kosztów pozaodsetkowych wiele instytucji pożyczkowych zaprzestało prowadzenia akcji kredytowej. Z analizy stron internetowych pożyczkodawców wynika, że niektóre spółki tymczasowo zawiesiły działalność, a inne zaprzestały jej całkowicie. Trend ten potwierdzają dane CRIF, według których w czerwcu 2020 r. liczba aktywnych firm pożyczkowych, tj. takich, które udzieliły choć jednej pożyczki, spadła blisko o jedną trzecią w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 roku.

Jak wskazuje Agnieszka Wachnicka, prezes FRRF „powodem, dla którego niektóre podmioty wstrzymują akcję kredytową, co tym samym przekłada się na ograniczenie dostępności finansowania, jest brak możliwości konstruowania rentownych produktów w oparciu o aktualnie obowiązujące przepisy, obniżające maksymalną wysokość kosztów pozaodsetkowych. Nowe limity, zmniejszone o ponad 60 proc. w stosunku do wcześniejszego poziomu, uniemożliwiają firmom pożyczkowym pokrycie kosztów ponoszonych przez nie w związku z prowadzoną działalnością”.

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim pozaodsekowe koszty kredytu to wszystkie koszty, które konsument musi ponieść w związku z zawieraną umową o kredyt konsumencki. W szczególności są to wszelkie opłaty: przygotowawcze, prowizje (np. za udzielenie pożyczki, operacyjna), koszty ustanowienia zabezpieczeń.

Wysokość maksymalnych pozaodsetkowych kosztów kredytu jest określona w ustawie o kredycie konsumenckim. Ze względu na panującą w kraju sytuację związaną z koronawirusem, zdecydowano się na obniżenie wysokości tych kosztów. Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych wprowadziła zmiany w zakresie ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim dotyczące wysokości dopuszczalnych kosztów pozaodsetkowych.

Warto dodać, że nowe przepisy ograniczające maksymalną wysokość pozaodsetkowych kosztów kredytu weszły w życie 8.03.2020 r. i będą aktualne przez 365 dni chyba, że Sejm przedłuży ten termin na kolejny rok lub dłużej.

RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) - to całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl