Premier i jego żona pozwali "Gazetę Wyborczą". Iwona Morawiecka złożyła też deklarację ws. cennej działki

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
fot. Andrzej Wiśniewski
Premier Mateusz Morawiecki i jego żona Iwona pozwali "Gazetę Wyborczą" za poniedziałkowy artykuł dotyczący ich majątku. Domagają się sprostowania. Iwona Morawiecka zadeklarowała, że jeśli gmina Wrocław zdecyduje się wybudować drogę biegnącą przez jej działkę sprzeda ją po cenie zakupu, a uzyskane pieniądze przeznaczy na cele charytatywne.

Premier Mateusz Morawiecki, gdy był jeszcze członkiem zarządu banku BZ WBK, odkupił od Kościoła działkę we wrocławskim Oporowie - ustaliła "Gazeta Wyborcza". Jak czytamy, do transakcji doszło w 2002 roku. Działka została sprzedana znacznie poniżej realnej wartości i nie figuruje w oświadczeniach majątkowych szefa rządu - wynika z artykułu "GW". Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że artykuł zawiera kłamstwa i w związku z tym sprawa będzie miała swój finał w sądzie.

- Zawarte w publikacjach informacje są niepełne i nierzetelne, a przez to naruszają dobre osobiste państwa Morawieckich - mówił w trakcie spotkania z dziennikarzami mec. Dariusz Tokarczuk z kancelarii Gide Loyrette Nouel. - Materiał prasowy wprowadza w błąd opinię publiczną nie tylko co do procedury zakupu działki, ale przede wszystkim jej aktualnej wartości, nietrafnie podając wartość działki na poziomie 70 milionów złotych, nie uwzględniając obiektywnych zmian wartości gruntów na przestrzeni 17 lat od zakupu nieruchomości, a także odliczenia od dzisiejszej wartości działki kosztów wyłączenia gruntu z produkcji rolnej w celu przeprowadzenia w przyszłości jakichkolwiek inwestycji. Stawia też nieuprawniony zarzut, cytuję, ”uwłaszczenia się” Iwony i Mateusza Morawieckich podczas gdy opisywana działka w chwili zakupu nie stanowiła mienia publicznego, a państwo Morawieccy byli osobami prywatnymi. Ceny zakupu działek w tamtym terenie były cenami rynkowymi - przekonywał Tokarczuk.

"W odniesieniu do zmanipulowanego artykułu Gazety Wyborczej, podpisanego przez red. J. Harłukowicza oraz zawartymi tam kłamliwymi pomówieniami kieruję sprawę na drogę sądową" - czytamy w oświadczeniu Iwony Morawieckiej.

Żona premiera zadeklarowała, że jeśli gmina Wrocław przystąpi do budowy dróg w miejscu, w którym posiada działkę to sprzeda swoje tereny po cenie zakupu i przeznaczy całą kwotę na cele społeczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl