Mama z Polski, tata z Ukrainy, mieszkają w Anglii. W jakim języku będzie mówiło urodzone tam dziecko?
Trudno wyrokować. Dzieci z przeprowadzonych przez nas badań (31 rodzin dwujęzycznych, dzieci od 3 do 7 lat, matki głównie Polki, ojcowie mówili m.in. po arabsku, angielsku, hiszpańsku) najlepiej mówiły po polsku albo w języku kraju zamieszkania.
Obiegowa teoria mówi, że takie dzieci zawsze z dużą łatwością uczą się nawet kilku języków jednocześnie. To prawda?
Rzeczywiście dziecko, zwłaszcza między drugim a czwartym rokiem życia, zwykle opanowuje język obcy bez problemu - nauczy się chińskiego wśród rówieśników w piaskownicy.
Znam przypadek trzylatka, który posługiwał się językiem ojca, matki oraz angielskim, którym rodzice komunikowali się między sobą.
Jest jednak warunek – dziecko musi być zdolne. Jeśli nie - jeden język rozwija się słabiej, może być też opóźnione w obu językach. W naszych badaniach było 8 proc. takich sytuacji.
Z jakimi trudnościami zwykle borykają się dzieci?
Opóźniony rozwój mowy. Znany jest np. przypadek dziewczynki, której matka była Polką, ojciec Francuzem, mieszkali w Paryżu. Przeprowadzili się jednak do Pragi, dziecko poszło do przedszkola z językiem angielskim a na podwórku miało kontakt z czeskim.
Na co dzień obcowało więc z czterema językami. Dziewczynka mając ponad trzy lata posługiwała się zaledwie dźwiękami onomatopeicznymi, komunikowała się za pomocą gestów. Zjawiskiem częstym jest też mylenie języków i towarzyszący temu dysgramatyzm.
Jak rodzice mogą pomóc?
W przypadku trudności z opanowaniem dwóch języków należy wybrać jeden jako docelowy i pozwolić dziecku nauczyć się poprawnie nim posługiwać. Dopiero potem przyjdzie czas na kolejny. Nie jest to oczywiście łatwe, bo np. wybór języka matki ogranicza dziadkom ze strony ojca możliwość komunikacji z wnukiem.
Międzynarodowy gang rozbity. Nowe fakty w śledztwie (ZDJĘCIA, WIDEO)
Krajowa konwencja PSL w Kraśniku. Ludowcy zaprezentowali wyborczą broń
Razem dla Lubelszczyzny. Lubelskie VIP-y na balu charytatywnym (ZDJĘCIA)
QUIZ Czy znasz znaczenie trudnych słów? Nie połam sobie języka
Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!