Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w Senacie: W Polsce nie można mówić o trójpodziale władzy

Maciej Badowski
Maciej Badowski
- Nurt antyustrojowy, narodowy populizm, nurt socjalny - to trzy cechy zmian, które zaszły w Polsce po objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość- mówił.
- Nurt antyustrojowy, narodowy populizm, nurt socjalny - to trzy cechy zmian, które zaszły w Polsce po objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość- mówił. Adam Jankowski/ Polska Press
Adam Bodnar przedstawił w czwartek w Senacie sprawozdanie o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich. - Partia rządząca przeciwstawia osoby LGBT wartościom chrześcijańskim i tradycji- mówił RPO. W swoim wystąpieniu Bodnar odniósł się także do reformy sądownictwa. - Dramatyczne wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich w Senacie z podsumowaniem rządów PiS- skomentował senator Bogdan Klich. - Na podsumowanie kadencji RPO postanowił przekonać Senat, że tak naprawdę nigdy nie był bezstronny- odpowiada senator PiS.

- Kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich 7. kadencji przypadła na okres szczególny dla praw człowieka i kształtowania współczesnego obrazu Polski. Ostatnie pięć lat charakteryzowały intensywne zmiany dotyczące ustroju RP, rozumienia praw człowieka, a także warunków i komfortu życia obywateli RP. Te zmiany, zarówno prawne, jak i społeczne, wpływały zarówno na realizację zadań rzecznika, jak i na sposób wykonywania jego funkcji- powiedział Rzecznik Praw obywatelskich Adam Bodnar w czwartek w Senacie.

- Nie ulega wątpliwości, że najważniejszymi wydarzeniami politycznymi w tym okresie były wybory prezydenckie w maju 2015 r., a następnie parlamentarne, które odbyły się w październiku 2015 r. W ich wyniku Prawo i Sprawiedliwość uzyskało możliwość samodzielnych rządów, a tym samym realizacji głównych punktów programu wyborczego. Od tego momentu można wyróżnić trzy zasadnicze nurty przemian, które wpływały i wpływają na przestrzeganie praw i wolności jednostki, a także na wykonywanie zadań przez Rzecznika Praw Obywatelskich- dodał.

Chodzi o nurt antyustrojowy, czyli zmiany polityczne i prawne służące koncentracji władzy oraz stopniowemu przekształcaniu ustroju państwa polskiego. Nurt narodowego populizmu, w tym przypadku chodzi o działania zmierzające do redefinicji pojęć z zakresu praw człowieka oraz podważenia dotychczasowego znaczenia konstytucyjnych gwarancji. Trzecim nurtem jest nurt socjalny i zmiany służące wzmocnieniu ochrony socjalnej obywateli oraz zagwarantowaniu im lepszego poziomu życia.

- Miażdżąca, merytoryczna krytyka przestrzegania praw obywatelskich i stanu demokracji w Polsce wystąpienie kończące kadencję Adama Bodnara jako RPO w Senacie- napisała na swoim koncie na Twitterze senator Magdalena Kochan.

- Rządząca partia przeciwstawia osoby LGBT wartościom chrześcijańskim i tradycji. Osoby te pomimo obowiązujących standardów praw człowieka nie mogą liczyć na ochronę i są narażone na przemoc ze strony organów władzy publicznej - mówił w Senacie Bodnar.

Jako przykład rzecznik przywołał wydarzenia z ostatniego weekendu, które jak tłumaczył "są dramatycznym efektem dotychczasowej polityki w stosunku do osób LGBT. Kilka procent Polaków jest stale wykluczanych z miana pełnoprawnych obywateli Rzeczypospolitej - wyliczał. Zdaniem Bodnara organizacje krytyczne wobec władzy nie mogły liczyć na współpracę z państwem.

Podczas swojego wystąpienia RPO odniósł się m.in. do epidemii koroanwirusa. Jego zdaniem uwidoczniła ona "braki i niedoskonałości polskiej służby zdrowia". Przy okazji dodał, że nie w tym czasie "nie wszystko działało w szkolnictwie".

- To wszystko daje nadzieję na to, że pewnego dnia Polska powróci do rodziny państw w pełni demokratycznych i stanie się na nowo lojalnym państwem członkowskim Unii Europejskiej oraz aktywnym członkiem społeczności międzynarodowej dbającym o najwyższe standardy praw człowieka- mówił RPO. - Państwem, które jest w stanie aktywnie zabiegać o wolność także w innych państwach- dodał.

- Jeśli nawet ta nadzieja powrotu się zrealizuje, to musimy sobie zdawać sprawę, że przyszła Polska nie może opierać się na powrocie do tego, co było. Jeśli zmarnujemy najbliższe 15 lat, to może już nie być odwrotu jeśli chodzi o wzrost autorytaryzmów, siły globalnych korporacji, wykorzystywania nowych technologii do kontrolowania naszego życia, czy zmianę klimatu. Dlatego zastanawiając się nad tym, jak chronić prawa człowieka, musimy brać pod uwagę wyzwania rozwojowe i strategicznie i długoterminowo myśleć jak je rozwiązywać- mówił

- Musimy także dbać o naszą wspólnotowość, o docenienie wartości integracji europejskiej dla naszej Ojczyzny. Musimy docenić tych wszystkich, którzy ofiarnie podjęli decyzję o służbie na rzecz dobra wspólnego w ramach wykonywania różnych zawodów. Musimy także korzystać z dorobku ekspertów i nauki. Kierowanie się takimi drogowskazami to jest odpowiedzialność wobec przyszłych pokoleń- podsumował.

- Dramatyczne wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich w Senacie z podsumowaniem rządów PiS- napisał senator Bogdan Klich. - Polska jest dziś państwem, które z ustrojem konstytucyjnym niewiele ma wspólnego. Konstytucja nie jest drogowskazem, ale przeszkodą dla rządzącej większości- czytamy na koncie na Twitterze senatora.

Z kolei senator Adam Szejnfeld stwierdził, że "informacja RPO jest porażająca! Mamy upadek rządów prawa. Wolność i demokracja, praworządność, równość i równouprawnienie są w Polsce zabijane!"- czytamy. - Cofamy się do rozwiązań znanych w PRL, w komunie, w państwie autorytarnym- dodał.

- Na podsumowanie kadencji RPO postanowił przekonać Senat, że tak naprawdę nigdy nie był bezstronny, jest reprezentantem skrajnie lewicowych koncepcji społecznych oraz czuje niechęć do wartości konserwatywnych- podsumował wystąpienie Adama Bodnara, senator PiS Rafał Ślusarz.

Jednocześnie stwierdził, że RPO w Senacie "arbitralnie przyznał sobie prawo do mówienia nie na temat i atakuje rząd PiS powtarzając znane tezy totalnej opozycji".

Na koniec Grzegorz Furgo, Dyrektor Centrum Informacyjnego Senatu podziękował RPO Adamowi Bodnarowi za te "trudne pięć lat".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl