Skarb został wydobyty na terenie II Przedzamcza, w rejonie bramy prowadzącej na III Przedzamcze. Najprawdopodobniej ukryto go w trakcie oblężenia człuchowskiego zamku przez wojska szwedzkie podczas Potopu około 1657 roku.
- Skarb składa się z 18 monet – 17 ortów Zygmunta III Wazy, Jana Kazimierza i księcia pruskiego Jerzego Wilhelma oraz jednej monety o nominale 10 krajcarów arcyksięcia Austrii Leopolda V. Monety są zachowane w bardzo dobrym stanie, mają bogatą ornamentykę i rozbudowaną legendę. Ze względu na ich dużą wartość obiegową w XVII wieku są one rzadkimi znaleziskami archeologicznymi. Orty były monetami ćwierćtalarowymi o średnicy 2,5-3,0 cm. Na początku XVII wieku ich wartość wynosiła 10 groszy później od 16 do 18 groszy. Wynikało to ze spadku wartości srebra wobec złota w XVII stuleciu - informuje Maciej Kurdwanowski, archeolog prowadzący prace w Człuchowie.

Znalezisko wydobyto podczas badań archeologicznych zamku w Człuchowie prowadzonych przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, pod kierunkiem dra Michała Starskiego. Prace wykopaliskowe są tam realizowane sukcesywnie od 2008 roku, a finansowane przez Urząd Miasta w Człuchowie.
Dotychczas objęto nimi Zamek Wysoki, odsłaniając dziedziniec i piwnice dawnych skrzydeł zamkowych, wzniesionych przez Krzyżaków w XIV wieku. Po rewitalizacji w 2014 roku tę część zamku udostępniono do ruchu turystycznego. W ostatnich latach podjęto prace badawcze na terenie przedzamczy.
Odkryty przed paru dniami skarb – jak zwykle - trafi do konserwacji w Instytucie Archeologii UW. Po jego opracowaniu powróci do Człuchowa by wzbogacić muzealną ekspozycję. Ale nie od razu opuści człuchowski zamek...
- Od przyszłego wtorku do końca sezonu, czyli 30 września, monety można będzie oglądać na naszej wystawie stałej „Historia badań archeologicznych człuchowskiego wzgórza zamkowego” - informuje Krzysztofa Monikowska, dyrektor Muzeum Regionalnego w Człuchowie.
Zobacz także:
Skarb z Miastka