Nagłośnienie przy kościele pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania NMP w Rawiczu funkcjonuje od kilkudziesięciu lat, ale od ponad roku toczy się batalia w sprawie emitowania przez głośniki niedzielnych mszy świętych. Na początku lipca tego roku Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska delegatura w Lesznie zmierzył hałas emitowany przez kościelne nagłośnienie. Po dwóch tygodniach proboszcz otrzymał wyniki pomiarów.
- Urządzenia pomiarowe mierzące poziom hałasu emitowanego przez parafię ustawiono na skrzyżowaniu ulicy Gen. Władysława Sikorskiego i ulicy Kościelnej poza terenem kościelnym przeznaczonym dla kultu religijnego. Wyniki kontroli są następujące: poziom hałasu emitowanego przez urządzenia nagłośnienia zewnętrznego nie przekracza wyznaczonych norm - poinformował ks. Wojciech Prostak na oficjalnym fanpage parafii Chrystusa Króla i Zwiastowania NMP w Rawiczu.
WIOŚ chciał nałożyć mandat na ks. Wojciecha Prostaka, proboszcza rawickiej parafii. Dlaczego?
Korzystne dla parafii wyniki pomiaru nie kończą jednak sprawy. Wraz z nimi proboszcz otrzymał bowiem 400 złotych mandatu. Nie przyjął go, co oznacza, że sprawa zostanie skierowana do Sądu Rejonowego w Rawiczu. Wniosek do sądu jest już gotowy i niebawem zostanie złożony. Skąd mandat, skoro nie zostały przekroczone dopuszczalne normy hałasu?
- Prawo ochrony środowiska zabrania używania instalacji i urządzeń nagłaśniających na terenach publicznie dostępnych oraz terenach rekreacyjnych. Nie dotyczy to wydarzeń okazjonalnych, jak koncerty czy obchody Bożego Ciała - wyjaśnia Mirosław Żółtański, kierownik leszczyńskiej delegatury WIOŚ. - Naszym zdaniem używanie głośników w każdą niedzielę jest korzystaniem z nich w sposób ciągły i regularny, a nie okazjonalny. Poczekajmy jednak na rozstrzygnięcie sądu - dodaje kierownik.
Co z używaniem kościelnego nagłośnienia do czasu wyroku Sądu Rejonowego w Rawiczu?
Mirosław Żółtański zwraca jednocześnie uwagę, że nieprzyjęcie mandatu przez proboszcza parafii Chrystusa Króla w Rawiczu nie oznacza, że może on w niedziele włączać nagłośnienie, bo obowiązuje go wspomniany już przepis prawa o ochronie środowiska.
- Pragnę podkreślić, że nagłośnienie zewnętrzne kościoła używane jest jedynie podczas niedzielnych Mszy Św. i po uprzednim sprawdzeniu, czy przed kościołem na terenie należącym do parafii i przeznaczonym dla kultu religijnego znajdują się osoby, które uczestniczą w Mszy Św. - zaznacza w oficjalnym komunikacie ks. Wojciech Prostak. - W obecnej sytuacji pragnę prosić wszystkich o modlitwę za naszą parafię oraz za tych, którzy nas oskarżają, bo to są przecież nasi bliźni. Do nikogo nie czuję negatywnych uczuć - podkreśla.
Parafia Chrystusa Króla w Rawiczu nadal zbiera podpisy pod petycją i czeka na rozstrzygnięcie sądu
Warto przypomnieć, że w sprawie głośników przy rawickiej parafii toczy się już jedno postępowanie przed Sądem Rejonowym w Rawiczu. Wyrok jeszcze nie zapadł. Cały czas też trwa zbieranie podpisów pod petycją domagającą się przywrócenia emitowania mszy świętych za pomocą nagłośnienia. W sobotę, 17 lipca było ich 1450.
- Jako wspólnota parafialna mamy prawo się bronić i dochodzić swoich praw, tym bardziej jeśli zostało stwierdzone, że poziom emitowanego dźwięku nie przekracza dopuszczalnych norm, a nagłośnienie jest używane jedynie w niedzielę i podczas uroczystości religijnych - podkreśla ks. Prostak.
Źródło: rawicz.naszemiasto.pl
Sąsiedzi już tacy są... Zobacz najlepsze memy i demotywatory...
