
Jakich leków nie można przyjmować chcąc oddać krew?
Czy leki antykoncepcyjne dyskwalifikują krwiodawców? O tym, czy leki przyjmowane przez potencjalnego dawcę dyskwalifikują go, zdecyduje lekarz już na etapie wywiadu. na pewno przeszkodą nie będą leki antykoncepcyjne, hormonalne preparaty przyjmowane w okresie menopauzy czy witaminy.

Czy oddawanie krwi boli? Czy można stracić przytomność podczas zabiegu?
- Bolesność ukłucia jest ograniczana do minimum, igły są specjalnie ostrzone i profilowane - zapewniają specjaliści. Żeby zemdleć podczas pobierania krwi trzeba sobie na to "zasłużyć" Warto więc dobrze się przygotować. Przed udaniem się do stacji krwiodawstwa należy zjeść śniadanie oraz dobrze się nawodnić. Najlepiej wypić od 1-1,5 litrów płynów. Należy też pamiętać, że krwiodawcy pozostają pod troskliwą i fachową opieką medyczną.

jak długo po porodzie należy wstrzymać się z oddawaniem krwi?
Kobiety nie mogą oddawać krwi w czasie miesiączki i trzy dni po jej zakończeniu. Aby oddać krew po urodzeniu dziecka należy zgłosić się do stacji krwiodawstwa pół roku po porodzie.

Ile krwi potrzebują pacjenci?
Poznańskie centrum znajduje się w czołówce ośrodków pod względem ilości pobranej krwi. W ubiegłym roku pozyskano tu prawie 100 tysięcy jednostek krwi. Więcej zanotowano jedynie w Katowicach (ok. 120 tysięcy pobrań) oraz w Warszawie (ok. 110 tys. jednostek krwi).
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu zaopatruje w ten cenny dar 70 szpitali. Każdego dnia budynek przy ul. Marcelińskiej opuszcza około 300 jednostek krwi. W weekendy zapotrzebowanie wynosi ok. 500 jednostek krwi.