Sprawdź, kiedy twoja krew może uratować życie drugiemu człowiekowi. Jak zostać krwiodawcą?
Marta Żbikowska
W jakim wieku można zostać dawcą krwi? Krew mogą oddać osoby zdrowie w wielu od 18 do 65 roku życia. W wyjątkowych przypadkach krew można oddać przed ukończeniem 18 roku życia, ale taka osoba musi zgłosić się do centrum krwiodawstwa w obecności opiekuna prawnego, który będzie towarzyszył krwiodawcy przez cały proces oddawania krwi. - Nie honorujemy pisemnych upoważnień od rodziców - zaznacza Agnieszka Łaba, kierownik Działu Dawców w RCKiK w Poznaniu. Osoba oddająca krew musi ważyć powyżej 50 kilogramów. Zgłaszając się do stacji krwiodawstwa należy mieć przy sobie dokument tożsamości.
Większy popyt, mniejsza podaż - tak o letnich miesiącach w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu mówi dyrektor placówki Krzysztof Olbromski. Wakacje to trudny okres, ale na hasło: "Ratujemy życie" krwi w poznańskim centrum nie brakuje. Mogą się jednak zdarzyć okresowe problemy w przypadku planowanych operacji, szczególnie, jeśli pacjent posiada rzadką grupę krwi, jak 0 minus lub A minus. - Krew to dar życia, potrzebna jest zawsze, w czasie wakacji rzeczywiście jest na nią większe zapotrzebowanie, a dawców zgłasza się mniej - mówi Krzysztof Olbromski i rozwiewa wątpliwości tych, którzy mają obawy, czy mogą zostać krwiodawcami. Sprawdź, jak często można oddawać krew, kto zostanie odesłany z kwitkiem, a kto ma szanse na uratowanie życia drugiemu człowiekowi. Kliknij w galerię i sprawdź!
Podaj powód zgłoszenia
krew nie ratuje życia, a jedynie je przedłuża, z dużym ryzykiem. To ''ratowanie życia'' jedno z kłamstw na temat krwiolecznictwa - dla niektórych bardzo opłacanego biznesu. Dziedziny, która jest archaiczna, ale trzyma się właśnie dzięki wielkim hasłom i układom wypracowanym w latach komuny, gdzie była powszechną metodą (wlać w pacjenta i wypisać, żeby nam na oddziale nie umarł). Cały nowoczesny świat jest do przodu, a w Polszcze po dawnemu. To taki efekt psychologiczny, jak z dawaniem kasy małym żebrzącym dzieciom - dowartościowujesz się, bo rzekomo pomogłeś człowiekowi. W rzeczywistości twoja krew mogła pójść na handel.