Ball Drop i Big Ben
Nowojorski Times Square. Głowa przy głowie. Wszystkie zadarte do góry. Czekają na tę jedną jedyną chwilę w roku. Gdy kończy się wspólne odliczanie miliona nowojorczyków i turystów, wybrzmiewa ostatnie uderzenie zegara w roku, na wieżowcu Times Square One zaczyna majestatycznie sunąć w dół Ball Drop, wielka „kryształowa” kula.
Kraków. Sylwester 2017/2018. Znamy gwiazdy, które wystąpią n...
Gigantyczny tłum krzyczy, śmieje się, składa sobie życzenia... A nad tym bałaganem niebo płonie od fajerwerków. - To niesamowite. Tutaj jest chyba cały świat - mówi Andrzej z Krakowa. Co roku stara się spędzać sylwestra i Nowy Rok w innym miejscu świata. Był już w Berlinie, Wiedniu, Paryżu, Dubaju, Sydney… - Czegoś takiego jednak jeszcze nie widziałem. Szok - zaznacza, znikając w oceanie konfetti spływającym z nieba. Po chwili tłum, na najbardziej znanym skrzyżowaniu świata, wpada wręcz w ekstazę. To szaleństwo na Manhattanie ogląda na ekranach telewizorów i w Internecie - jak z dumą podkreślają organizatorzy - ponad miliard osób.
Choć aglomerację londyńską zamieszkuje kilkanaście milionów ludzi, to w wieczór sylwestrowo-noworoczny gwiazda jest tylko jedna. Czy jednak w tym roku obudzi się Big Ben, czy jego charakterystyczny dźwięk poniesie się ponad stolicą Wielkiej Brytanii? O tym przekonamy się już za kilkadziesiąt godzin.
- Mimo iż Big Ben jest w remoncie, to nie wyobrażam sobie, aby milczał w sylwestrową noc - mówi John. Za to na pewno milczeć nie będą tłumy, gdy chwilę po północy niebo nad Londynem rozświetlą miliony ogni sztucznych. A to nie koniec atrakcji. W Nowy Rok ulice metropolii opanują - podczas parad - tancerze, akrobaci i muzycy.
Niesamowite atrakcje szykuje także Dubaj. W sylwestrowe popołudnie rozpocznie się tam „Light Up 2018”. Tłem monumentalnego noworocznego spektaklu będzie najwyższy budynek świata - Burdż Chalifa. Spektakl będzie także hołdem dla szejka Zayeda bin Sultan Al Nahyana, uznawanego za ojca narodu.
Olbrzymie fajerwerki rozświetlą także wiele innych metropolii świata, także tych mniejszych jak Kraków.
Nie tylko tłuką talerze
A jak zapewnić sobie pomyślność w nadchodzącym roku? Co kraj, co miasto, to inny pomysł.
W Hiszpanii wystarczy zjeść po kolei dwanaście winogron o północy. W Brazylii w noc sylwestrową koniecznie trzeba ubrać się na biało, a jeśli będziemy się bawić na Copacabanie, jednej z najsłynniejszych plaż świata, należy przed północą wrzucić do oceanu kwiaty (dar dla bogini Yemanji). Jeśli odpłyną, szczęście zapewnione…
Kraków. Nie masz planów na Sylwestra 2017/2018? Sprawdź gdzi...
W Edynburgu podczas sylwestra - zwanego tu Hogmanay, a obchodzonego przez cztery dni - należy koniecznie pospacerować z pochodnią i spalić łódź wikingów. Warto także 31 grudnia wybrać się na koncert przed edynburską warownią, by później obejrzeć jeden z największych na świecie pokazów sztucznych ogni. Szczęście na kolejne 12 miesięcy zapewnią nam odwiedziny w domu - w Nowy Rok - wysokiego ciemnowłosego mężczyzny. Jeśli próg domu przekroczy blondyn, nici ze szczęścia.
Jeśli pestki w jabłku - przekrojonym na pół - mają kształt okręgu, to będziemy mieli szczęście - tak uważają Czesi. Jeśli ułożą się w kształt krzyża, to dobrze to nie wróży.
Duńczycy tłuką talerze. Im więcej ich na progu, tym więcej szczęścia i przyjaciół. Francuzi nie mogą się obejść bez ostryg, szampana oraz serów, a także noworocznego spaceru po Polach Elizejskich. A Włoszki, które marzą o zamążpójściu, zakładają w tym dniu czerwoną bieliznę.
Małopolska. Nie masz pomysłu na Sylwestra 2017/2018? W tych ...
WIDEO: Sylwester – zadbajmy o bezpieczeństwo własne i innych
Źródło: AIP
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!
Follow https://twitter.com/dziennipolski