Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Straż Graniczna przekazała, ilu migrantów chciało nielegalnie dostać się do naszego kraju

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Podlaski Oddział Straży Granicznej zwraca uwagę, że dzięki istniejącej barierze od kilku miesięcy nie notuje fizycznych ataków na funkcjonariuszy (rzucania kamieniami, oślepiania laserami). Nie ma też siłowych prób jej przekraczania przez duże grupy osób.
Podlaski Oddział Straży Granicznej zwraca uwagę, że dzięki istniejącej barierze od kilku miesięcy nie notuje fizycznych ataków na funkcjonariuszy (rzucania kamieniami, oślepiania laserami). Nie ma też siłowych prób jej przekraczania przez duże grupy osób. twitter.com/Straz_Graniczna
Straż Graniczna poinformowała, że w piątek, 29 cudzoziemców próbowało nielegalnie przedostać się do Polski przez granicę z Białorusią. Byli to m.in. obywatele Ghany i Syrii. Ponadto zatrzymano kolejnego kuriera, który przewoził trzy osoby.

„Próby miały miejsce na odcinkach granicy, za których ochronę odpowiadają placówki SG w Bobrownikach i Białowieży w województwie podlaskim” – poinformowała Straż Graniczna na Twitterze. Kierowcą, który przewoził trzech nielegalnych imigrantów z Ghany, był obywatel Angoli, zatrzymany do kontroli w miejscowości Magdalenka przez funkcjonariuszy Straży Granicznej z placówki w Terespolu (woj. lubelskie).

Z danych Straży Granicznej wynika, że od początku sierpnia doszło do ponad 580 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W lipcu zanotowano w sumie blisko 900 takich prób.

Straż Graniczna ocenia, że stalowe ogrodzenie zbudowane na granicy z Białorusią (trwają prace związane z uruchomieniem jeszcze tzw. bariery elektronicznej, czyli systemu kamer i detektorów) spełnia swoje zadanie i jest realnym utrudnieniem dla nielegalnej imigracji. Wskazuje, że liczba prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej spadła ostatnio dziesięciokrotnie, z 800 do maksymalnie ok. 80 prób na dobę.

Podlaski Oddział Straży Granicznej zwraca uwagę, że dzięki istniejącej barierze od kilku miesięcy nie notuje fizycznych ataków na funkcjonariuszy (rzucania kamieniami, oślepiania laserami). Nie ma też siłowych prób jej przekraczania przez duże grupy osób.

Z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią w woj. podlaskim i lubelskim. Wprowadzono je w związku z kryzysem migracyjnym, potem tłumaczono je również koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w związku z budową zapory inżynieryjnej. Weszły one w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego rozporządzenia, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 roku do 1 marca 2022 roku.

Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem obowiązuje – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą, niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Zakaz obowiązuje w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.

td

Źródło:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl