1/10
Naszą słowacką wyprawę zaczynamy od szczytu Krywań -...
fot. Wikipedia

Naszą słowacką wyprawę zaczynamy od szczytu Krywań - narodowej góry Słowacji. Dla naszych południowych sąsiadów Krywań to symbol odrodzenia narodowego. Wizerunek Krywania znajdował się nawet w herbie Socjalistycznej Republiki Słowacji, a obecnie widnieje na słowackich eurocentach.

Krywań liczy 2494 m n.p.m. To szczyt w południowo-zachodniej części Tatr Wysokich.

Dla turystyki udostępniono południowy i południowo-zachodni grzebień, prowadząc przez nie znakowane szlaki turystyczne. Szlak oznaczony kolorem zielonym poprowadzony jest z Trzech Źródeł (Tri studničky) zalesionym i porośniętym kosodrzewiną grzbietem południowo-zachodniego ramienia Krywania aż do Gronika. Dalej szlak odchodzi w dół w kierunku Krywańskiego Żlebu, za którym łączy się z oznaczonym kolorem niebieskim szlakiem podchodzącym na Krywań poniżej południowego ramienia szczytu. Dwie połączone trasy prowadzą na szczyt przez zbocze Małego Krywania i Krywańską Przełączkę. Szczyt dostępny jest latem.


2/10
Gerlach - najwyższy szczyt cały (polskich i słowackich) Tatr...
fot. Wikipedia

Gerlach - najwyższy szczyt cały (polskich i słowackich) Tatr i całych Karpat. Jego wysokość to 2655 m n.p.m. Szczyt ten należy do Korony Europy.

Na ten szczyt nie prowadzi jednak żaden znakowany szlak turystyczny. Wejść na niego można jedynie z wykwalifikowanym przewodnikiem wysokogórskim. Najczęściej używane wejście jest poprowadzone z Doliny Wielickiej przez Wielicką Próbę, dostępny jest także z Doliny Batyżowieckiej przez tzw. Batyżowiecką Próbę.

Bazą wypadową jest zwykle hotel górski „Śląski Dom”. Inne drogi wejściowe to m.in. Żleb Karczmarza, Próba Tatarki i Żleb Darmstädtera, Droga Martina (Martinovka).

3/10
Tatrzańska Łomnica - 2634 metrów n.p.m. Łomnica położona...
fot. Wikipedia

Tatrzańska Łomnica - 2634 metrów n.p.m. Łomnica położona jest w bocznej grani odchodzącej na południowy wschód od grani głównej w Wyżnim Baranim Zworniku (Vyšná Barania strážnica) w masywie Baranich Rogów (Baranie rohy).

Łomnica należy do najpopularniejszych szczytów w Tatrach Słowackich. Działa tam kolej linowa z Tatrzańskiej Łomnicy. W górnej stacji kolei znajduje się Instytut Hydrometeorologiczny, a także obserwatorium astronomiczne. Spod Łomnickiej Przełęczy prowadzą w dół narciarskie trasy zjazdowe.

Dolna stacja kolei linowej na Łomnicę znajduje się nad Łomnickim Stawem, osiągalnym pieszo bądź kolejną koleją z Tatrzańskiej Łomnicy.

Trasy piesze prowadzą od schroniska nad Zielonym Stawem Kieżmarskim, Schroniska Téryego w Dolinie Pięciu Stawów Spiskich,
z Doliny Łomnickiej, od Łomnickiego Stawu (Skalnaté pleso).

Na Łomnicę - podobnie jak z Gerlachem - pieszo można wejść jedynie w towarzystwie uprawnionego przewodnika.

4/10
Schronisko Téryego - znajduje się na wysokości 2015 metrów...
fot. Wikipedia

Schronisko Téryego - znajduje się na wysokości 2015 metrów n.p.m., na granicy Doliny Małej Zimnej Wody (Malá Studená dolina) i Doliny Pięciu Stawów Spiskich (kotlina Piatich Spišských plies).

Jest to najwyżej położone schronisko w Tatrach czynnym przez cały rok. Wyżej położone jest tylko Schronisko pod Wagą, ale jest ono otwarte tylko w sezonie letnim.

Znajdują się tam 24 miejsca noclegowe, jest elektryczność (dzięi bateriom słonecznym), a także zimną wodę.

Żeby się tam dostać ruszamy zielonym szlakiem od Schroniska Zamkovskiego dnem Doliny Małej Zimnej Wody do Schroniska Téryego, stąd dalej razem ze szlakiem żółtym i po jego odłączeniu na Lodową Przełęcz, skąd dalsza droga prowadzi aż do Jaworzyny Tatrzańskiej.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Wisła Kraków zdobyła Puchar Polski! Drużyna z 1 ligi w europejskich pucharach

Wisła Kraków zdobyła Puchar Polski! Drużyna z 1 ligi w europejskich pucharach

Znane osoby na finale Pucharu Polski. Zobacz zdjęcia z loży

Znane osoby na finale Pucharu Polski. Zobacz zdjęcia z loży

Najpiękniejszy obrazek finału Pucharu Polski. Kibic Pogoni z fanką Wisły pod rękę

Najpiękniejszy obrazek finału Pucharu Polski. Kibic Pogoni z fanką Wisły pod rękę

Zobacz również

Wielkie, biało-czerwone "770" na bytomskim rynku. W ten sposób świętowano Dzień Flagi

Wielkie, biało-czerwone "770" na bytomskim rynku. W ten sposób świętowano Dzień Flagi

Kibice Pogoni Szczecin na finale Pucharu Polski. Fantastyczna atmosfera [ZDJĘCIA]

Kibice Pogoni Szczecin na finale Pucharu Polski. Fantastyczna atmosfera [ZDJĘCIA]