
Jerzyk
Jerzyki – te niepozorne ptaki (często zresztą mylone z jaskółkami) są nieocenione w skutecznej walce z komarami. Tylko w ciągu doby jeden jerzyk zjada około 20 tysięcy owadów, w tym tych najbardziej dla nas dokuczliwych – komarów.

Sikorka bogatka
Sikorka bogatka to mały ptaszek z rodziny sikor, którego bez problemu rozpoznają nawet dzieci. Na górze jest troszkę zielona, a brzuszek ma żółty. Do tego dochodzi charakterystyczna pręga. Pasek na brzuszku u samca jest większy niż u samicy. Poza tym praktycznie niczym się nie różnią.
Bogatki lubią dobrze zjeść. Nie pogardzą owadami, słonecznikiem i słoniną. Okres lęgowy mają dwa razy w roku. Od kwietnia do lipca bogatki składają po kilkanaście jaj. Aby nakarmić taką gromadkę rodzice przynoszą pisklętom pokarm od 300 do 650 razy dziennie. W ciągu sezonu ptaki dorosłe i młode z jednego gniazda zjadają do 75 kg owadów.

Jaskółka dymówka
Podstawowy pokarm jaskółki to drobne owady (błonkówki, chrząszcze, muchówki), które chwyta w locie, zwłaszcza nad wodą lub wilgotnymi łąkami. Nie pogardzi także komarami.

Pleszka zwyczajna
Pleszki żywią się głównie owadami, które chwytają w locie ze stałego stanowiska lub zbierają z liści i ziemi. Ponadto jesienią zjadają też jagody i inne owoce.
Przeprowadzone badania wykazały, że ten 15-gramowy ptak w ciągu 8 godzin potrafi zjeść 24 g owadów przy temperaturze 7 stopni Celsjusza.