Dzień Flagi RP. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Na Placu Zamkowym w Warszawie odbyły się centralne uroczystości organizowane z okazji Dnia Flagi RP. Uczestniczyli w nich m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą oraz wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Spis treści

Obchody Dnia Flagi RP na Placu Zamkowym w Warszawie

Uroczystości rozpoczęły się przed południem od podniesienia flagi państwowej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie.

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że „to jest niezwykły dzień”.

– Po raz kolejny z udziałem pana prezydenta spotykamy się przed Zamkiem Królewskim w Warszawie, żeby oddać cześć i honor naszym barwom narodowym, które łączą, które są wspólne, które towarzyszą nam we wszystkich najważniejszych chwilach, od narodzin do tych momentów, które są niezwykle wzniosłe, kluczowe – dodał.

Podkreślił, że „była z nami biało-czerwona, gdy się rodziła niepodległa”.

– Była, gdy walczyliśmy o wolność Warszawy, Polski, Europy i świata w XX wieku, towarzyszyła w każdej bitwie, zatknięta jest w wielu miejscach jak na Monte Cassino, jest zawsze z nami, jest nasza, wspólna, to jest coś wspólnotowego – mówił.

Kosiniak-Kamysz podziękował Dudzie

Władysław Kosiniak-Kamysz podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie „za 10 lat kultywowania tej wielkiej tradycji”.

– Bądźmy dumni z naszych barw, bądźmy dumni z naszego dorobku, z tego, co jest wspólne – podkreślił.

Szef MON zaznaczył, że „bezpieczeństwo łączy się pod biało-czerwoną”.

– I to jest dla naszych wrogów, przeciwników, dla tych wszystkich, którzy nastają na nasze bezpieczeństwo, bardzo silny sygnał dzisiaj, że Polska jest zjednoczona w obliczu zagrożeń, w obliczu dbania o swoje bezpieczeństwo. To jest wspólny mianownik, który łączy wszystko – mówił.

W ramach uroczystości na placu Zamkowym odbyła się defilada oraz pokaz musztry paradnej. Swój występ miała także orkiestra reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Prezydent: To na flagę Polscki patrzymy ze wzruszeniem, to z niej jesteśmy dumni

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi RP, które odbyły się w Belwederze, wskazywał na wydarzenia historyczne związane z polskimi barwami, przypominając, że to właśnie pod biało-czerwoną flagą walczono w Bitwie Warszawskiej, a w Powstaniu Warszawskim „biało-czerwone opaski były znakiem wojowników walczących o wolną, niepodległą Polskę”.

– To biało-czerwone barwy stały się barwami flagi Solidarności, to pod tymi barwami zawsze idziemy, to pod tymi barwami śpiewamy nasz hymn. To biało-czerwona flaga wznosi się na maszt, kiedy nasi sportowcy zwyciężają w zawodach światowej rangi. To na nią patrzymy ze wzruszeniem, to z niej jesteśmy dumni – mówił.

Prezydent przyznał też, że wielokrotnie, będąc poza granicami kraju, ze wzruszeniem patrzył na domy udekorowane białko-czerwonymi barwami jako na „domy, w których rodziny czują swój związek z polską i polskością”.

– Dziękuję za wszystkie przepięknie, w biało-czerwonych barwach udekorowane sale, w których mieliśmy zaszczyt i przyjemność (...) spotykać się w (...) wielu miejscach na całym świecie (...). Ale przede wszystkim dziękuję za to, że pamiętacie o swojej ojczyźnie (...). Dziękuję za to, że uczycie dzieci języka polskiego, polskiej historii, polskiej modlitwy – dodał.

Dzień Flagi RP

Tradycyjne obchody na placu Zamkowym w Warszawie nawiązują do wydarzeń z 17 września 1939 roku. Wówczas zegar na Wieży Zamku Królewskiego uległ uszkodzeniu podczas pożaru. Jego wskazówki zatrzymały się na godz. 11:15 i w tym położeniu pozostały aż do zniszczenia Zamku przez Niemców w 1944 roku. W czasie odbudowy Zamku zegar wieżowy całkowicie zrekonstruowano. Wskazówki ponownie ruszyły 19 lipca 1974 roku o godz. 11:15 – w trakcie uroczystości zakończenia pierwszego etapu odbudowy zamku.

Obchodzony 2 maja Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Dzień Polonii i Polaków za Granicą obchodzony jest 2 maja od 2002 roku. Święto państwowe ustanowione zostało przez Sejm z inicjatywy Senatu. W ten sposób uhonorowano osoby żyjące poza granicami Polski, które zabiegały o polską niepodległość oraz wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej Polskiej.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl