Organizacja humanitarna podkreśla, że wśród „dziecięcych panów młodych” co piąty (czyli ok. 23 mln) miał mniej niż 15 lat.
W badaniu skazano, że zmuszanie chłopców do wczesnych małżeństw jest rozpowszechnione w wielu miejscach na świecie - zwłaszcza w krajach Afryki Subsaharyjskiej, Ameryki Łacińskiej, Karaibów oraz Azji Południowej i Wschodniej.
Według danych zebranych przez UNICEF, wczesne małżeństwa wśród chłopców są najbardziej rozpowszechnione w Republice Środkowoafrykańskiej (praktyka ta dotyczy 28 proc. chłopców), Nikaragui (19 proc.) i Madagaskarze (13 proc.).
Łącznie na całym świecie aż 765 mln młodych dziewcząt i chłopców zostało zmuszonych do małżeństwa.
Dziewczęta są o wiele bardziej narażone na wczesne małżeństwo. Obecnie 1 na 5 młodych kobiet w wieku 20-24 lata została wydana za mąż przed ukończeniem 18. urodzin. Wśród młodych mężczyzn jest to 1 na 30.
Henrietta Fore, dyrektor generalna UNICEF - cytowana przez organizację - stwierdziła, że
„małżeństwo okrada najmłodszych z dzieciństwa”. - Chłopcy zmuszani do małżeństwa są zobligowani do podjęcia obowiązków osób dorosłych, do których często nie są przygotowani. Wczesne małżeństwa skutkują wczesnym ojcostwem, a wraz z nim presją zapewnienia utrzymania rodzinie. Dzieci przestają chodzić do szkoły i maleją ich szanse na zdobycie zawodu – tłumaczyła.
UNICEF zaznacza, że o ile występowanie, przyczyny i wpływ wczesnych małżeństw na życie dziewcząt zostały gruntownie zbadane, o tyle niewiele badań mówi o tej praktyce wśród chłopców. Jednakże najbardziej narażone na wczesne małżeństwa są dzieci z najuboższych rodzin, żyjące na obszarach wiejskich i pozostające poza systemem edukacji.
Wiemy ile osób zginęło w powodzi
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?