URODA: Jaki zapach i jakie perfumy wybrać dla siebie? Czym się kierować przy ich wyborze?

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Zapach perfum powinien się podobać przede wszystkim tej osobie, która na sobie będzie go nosić. Pamiętajmy też o tym, że markowe perfumy w szklanych flakonach mogą być przechowywane nawet do trzech lat, później ich zapach słabnie
Zapach perfum powinien się podobać przede wszystkim tej osobie, która na sobie będzie go nosić. Pamiętajmy też o tym, że markowe perfumy w szklanych flakonach mogą być przechowywane nawet do trzech lat, później ich zapach słabnie Pixabay
Mistrzowie zapachu odradzają, byśmy przy wyborze perfum czy wód zapachowych kierowali się typem naszej urody. Wybierając je, kierujmy się tylko i wyłącznie swoim gustem - radzą specjaliści, bo zapach perfum powinien się podobać przede wszystkim tej osobie, która na sobie będzie go nosić

Wyroby perfumeryjne różnią się między sobą zawartością alkoholu i kompozycji zapachowej, oraz nutą zapachową. Ze względu na te różnice możemy podzielić je na kilka rodzajów.

Jaką wodę wybrać?

Wody kolońskie to roztwory alkoholowe lub wodno-alkoholowe. Mieszanina olejków cytrusowych o orzeźwiającym, świeżym, prostym zapachu. Przeznaczone są przede wszystkim dla panów. Tonizują oraz odświeżają skórę. Głównymi olejkami wykorzystywanymi do produkcji tych specyfików są: olejek pomarańczowy, cytrynowy, nerol, rozmarynowy oraz bergamotowy. Zwartość olejków nie powinna być niższa niż 3 proc. Wody kolońskie mają mocno odświeżające działanie, ale niezbyt dużą trwałość. Wody kwiatowe klasyfikują się pomiędzy wodami kolońskimi a perfumami. Mają odświeżające działanie, a ich zapach komponowany jest na bazie kwiatów. Zawartość kompozycji waha się od 2-5 proc. Wody toaletowe są bardziej rozcieńczona niż perfumy lub wody perfumowane. Zawierają kompozycję zapachową w mniejszym stężeniu, od 4-8 proc. Wody perfumowane zawierają 8-16 proc. koncentratu zapachowego. Ich zapach utrzymuje się od 4 do 6 godzin. Perfumy są najsilniejszym, a więc najdroższym wyrobem perfumeryjnym. Zawierają nawet do 25 proc. komponentu zapachowego.

Specjaliści nie polecają konkretnych wód i perfum kierując się typem kobiecej urody, uważa się, że ich wybór zależy wyłącznie od naszego gustu. Zazwyczaj latem wybieramy zapachy „lżejsze”, subtelne, cytrusowe, a w okresie jesienno-zimowym bardziej wyraziste. Na wieczór możemy użyć perfum „ciężkich” o silnym słodkim lub gorzkim zapachu.

Stosowanie perfum

Perfumy i wody perfumowane najlepiej stosować tam, gdzie skóra jest cienka, a więc na nadgarstkach, w zgięciach łokci i kolan, za uszami, na skroniach, a także w okolicach karku i dekoltu. Wody toaletowe rozpylamy na całe ciało i włosy. Ważne jest, by rozpylać je z pewnej odległości, tak aby wytworzyć mgiełkę.

- Podczas stosowania dłuższy okres jednego zapachu wiele osób przestaje go wyczuwać. Nasz zmysł węchu przyzwyczaja się i przestaje być na niego wrażliwy, dlatego warto zmieniać perfumy od czasu do czasu - mówi Magdalena Daraszkiewicz, kosmetolog.

Perfumy nie powinny być aplikowane na ubrania, lecz bezpośrednio na ciało. Barwniki znajdujące się w tkaninie mogą zmieniać charakter zapachu, natomiast olejki zawarte w zapachu mogą odbarwiać ubrania.

Trwałość i przechowywanie

Markowe perfumy w szklanych flakonach mogą być przechowywane nawet do trzech lat. Niektórzy producenci zamykają perfumy w metalowych flakonach, dzięki czemu zapach pozostaje niezmienny nawet przez dekadę. Jednak raz otwarta butelka powinna być zużyta do końca.

Długie wystawianie perfum na działanie promieni słonecznych oraz przechowywanie ich w wysokich lub niskich temperaturach może zaburzyć ich równowagę i zmienić zapach.

- Powinniśmy więc trzymać je w chłodnym i suchym miejscu z dala od bezpośredniego światła - radzi specjalistka.

Nuty zapachowe

Wyroby perfumeryjne mają kilka tak zwanych nut zapachowych.

Nuta bazowa (głębi-dolna) - to grupy substancji aromatycznych o różniej intensywności, uwalnianych do powietrza w różnym czasie. Nuta bazowa jest najważniejszą częścią tworzącą kompozycję. Jej zapach uaktywnia się na samym końcu spośród wszystkich nut. Zawiera najbardziej intensywne olejki zapachowe i środki wzmacniające, które pod wpływem ciepła uwalniają swoją woń. Ta nuta decyduje o całej kompozycji. Do jej tworzenia używa się takie substancje, jak: piżmo, cedr, ambra, cyvet, paczula, miód, żywice, bursztyn.

Nuta serca (środkowa) zawiera mało intensywne składniki o średniej lotności. Idealnie łączy ciężką nutę bazową z innym komponentami zapachowymi. Składa się z ekstraktów kwiatowych i owocowych, np. z róży, lawendy, szałwii, jaśminu, jabłka.

Nuta głowy (górna) składa się z najbardziej intensywnych jednak szybko ulatniających się substancji zapachowych. Silna woń wyczuwalna jest zaraz po otwarciu flakonu. Zawiera głównie świeże i lekkie zapachy cytrusów oraz przypraw korzennych, np. mandarynki, cytryny, grejpfruta, bergamotki, imbiru lub czarnego pieprzu.

Substancje wykorzystywane do wyrobu perfum

Naturalne substancje wykorzystywane do wyrobu perfum mogą być pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Wśród tych pierwszych najbardziej znane jest piżmo - substancja występująca w gruczołach samca antylopy piżmowej. To najcenniejsza substancja zapachowa. Wykorzystywana jako utrwalacz zapachów; ambra - szara substancja pozyskiwana z jelit kaszalota o miłym, silnym zapachu, wykorzystywana w perfumiarstwie jako utrwalacz zapachów; cyvet (cybet) - pochodzi z wydzielin gruczołów wiwery (drapieżny ssak z rodziny łaszowatych), milny, odpychający zapach. Niewielkie ilości stosowane są w ciężkich nutach zapachowych; kastoreum - wydzielina gruczołowa bobrów syberyjskiego i kanadyjskiego. Dodaje się ją do perfum mających cierpki i ciężki zapach.

Naturalnymi substancjami pochodzenia roślinnego są olejki: anyżowy, cynamonowy, cytrynowy, eukaliptusowy, goździkowy, lawendowy, miętowy, pomarańczowy, różany czy tatarakowy.

Od starożytności...

Badacze twierdzą, że historia perfum jest tak długa, jak historia ludzkości i zapachów. Nazwa pochodzi podobno od łacińskiego pojęcia per fumum, co tłumaczy się „przez dym” i oznacza ofiarowanie bogom wonności. Przy obrządkach religijnych, w starożytnej Mezopotamii wykorzystywano rzeczywiście aromatyczny dym.

Sztuka tworzenia pierwszych płynnych perfum, które były tworzone z olejów ciężkich i pozbawione alkoholu, przypisywana jest Egipcjanom. Ciecz była przechowywana w butelkach z alabastru i złota, a dopiero później wykonywano je ze szkła - właśnie wtedy powstały flakony.

Zapachy miały szczególne znaczenie również w starożytnej Grecji. Hipokrates zalecał stosowanie olejków eterycznych do masaży i kąpieli. Wierzono w magiczną moc aromatów, na co dowodem jest fakt wkładania ich do grobów zmarłych i używanie ich przy obrządkach religijnych.

W czasach Imperium Rzymskiego twórcy perfum cieszyli się szacunkiem równym znawcom medycyny. Perski lekarz i chemik Avicenna odkrył, że perfumy mogą być wykonane z kwiatów i jako pierwszy w historii dokonał destylacji olejku z róży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: URODA: Jaki zapach i jakie perfumy wybrać dla siebie? Czym się kierować przy ich wyborze? - Głos Wielkopolski

Wróć na i.pl Portal i.pl