Ustawa o przemocy ekonomicznej w Sejmie. Co szósta Polka pada jej ofiarą

AOle
pixabay
Ofiarą przemocy ekonomicznej pada co szósta kobieta w Polsce. Świadomość społeczeństwa, sądów i organów ścigania dotycząca tej formy przemocy jest wciąż bardzo mała. Czy sytuację zmieni nowy projekt ustawy złożony przez Nowoczesną?

Czym jest przemoc ekonomiczna?

- Przemocą ekonomiczną są zachowania, które mają na celu sprawowanie kontroli, podporządkowanie sobie drugiej osoby, poprzez ograniczanie bądź pozbawianie dostępu do zasobów finansowych – wyjaśnia Urszula Nowakowska z Centrum Praw Kobiet.

- Również zachowania, które mają na celu przerzucania odpowiedzialności za utrzymanie domu, zaciąganie zobowiązań. Jeśli mąż czy partner żyje na koszt kobiety, nie wypełniając żadnych obowiązków domowych, to również jest to forma przemocy ekonomicznej.

Przemoc jest wtedy, gdy krzywdzimy drugą osobę

Świadomość społeczna dotycząca przemocy ekonomicznej jest w Polsce wciąż bardzo mała. Równie mała jest w tej kwestii świadomość organów ścigania i sądów, które tego typu sprawy traktują nieco po macoszemu.

- Przemoc ekonomiczna jest najczęściej „wrzucona do takiego dużego worka” przemocy psychicznej, która jest ścigana z artykułu 207 KK. Karą za to jest od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Jednak sprawy takie, jeśli już trafią do sądu, są często umarzane – wyjaśnia adwokatka Eliza Kuna.

Co szósta Polka pada ofiarą przemocy ekonomicznej

Choć wydawać by się mogło, że ta forma przemocy jest dość rzadka, okazało się, że jej ofiarami pada 6 procent Polek. Badania przeprowadzone przez Instytut Spraw Publicznych wykazały, że do do "konieczności proszenia o pieniądze" przyznała się co szósta kobieta.

Jednak skala tego problemu może być dużo większa, ponieważ zjawisko to jest w Polsce jeszcze nie do końca znane. "Nie każdy potrafi rozpoznać różne zachowania i zdefiniować je jako przemoc ekonomiczną" – mówi Urszula Nowakowska.

Przemoc ekonomiczna jest wszędzie tam, gdzie do tego, żeby krzywdzić inne osoby, stosować nad nimi władzę i kontrolę używa się pieniędzy lub dóbr materialnych. Formą przemocy ekonomicznej może być niepłacenie alimentów lub zabieranie starszym osobom rent czy emerytur.

Nowy projekt ustawy już w sejmie

Kwestią uregulowania prawnego przemocy ekonomicznej zajęła się Nowoczesna, składając w Sejmie propozycję nowej ustawy. Wprowadza ona nową definicję przestępstwa, czyli przemocy ekonomicznej, do Kodeksu karnego. Za tę formę przemocy ma grozić do 3 lat pozbawienia wolności.


Jak można udowodnić w sądzie przemoc ekonomiczną? Jaka kara za to grozi? Wyjaśnia adwokatka Eliza Kuna

Zobacz także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ustawa o przemocy ekonomicznej w Sejmie. Co szósta Polka pada jej ofiarą - Strona Kobiet

Komentarze 28

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
ja
"Co szósta Polka" to nie "okazało się, że jej ofiarami pada 6 procent Polek"
M
Mąż od 27 lat
A co jezeli to mezczyzna staje sie ofiara przemocy finansowej ? Ma wnosic tylko pieniadze na konto , dbac o dom dzieci itd itp a żona nawet nie pozwala mu zblizyc sie do siebie ? Ma chodzic do agencji ? Jechac na recznym ? Wsiąść na siłę nie ma mowy ,to gwałt i przestepstwo . I co zrobic z czyms takim ? Oczywiscie wkoło dla wszystkich mila sympatyczna cacy cacy a w domu mąż dla niej to gorzej jak gówno, ale pieniazki na koncie nie śmierdzą.
H
Haha
Jakoś w większości rodzin to żona choć mniej zarabia to trzyma kasę a mąż może dostać najwyżej kieszonkowe. A zmian chcą feministki, które męża nie mają.
C
Czesiu12
A spróbuj stracic pracę albo nie daj Bóg zaczniesz zarabiac mniej od swojej piekniejszej połówki to zobaczysz co to znaczy przemoc psychiczna. Zaraz mamusia zony się znajdzie z retorycznymi pytaniami...a jak zamierzasz utrzymac rodzinę ? Jaki masz pomysł na życie i co z ciebie za mężczyzna? Oczywiście nie dociera do mamusi ze z powodu parytetow twoja gorzej wyksztalcona koleżanka zza biurka zarabia więcej. A tak pry okazji 6% to nie co szósta
G
Gość

żona mi nie daje na papierosy,co robić ?

G
Gość
Bardzo dobrze. Upokarzający proceder za który kara powinna być na tyle dotkliwa by wyeliminować raz na zawsze dyktatorów domowych o mentalności alfonsa
j
jsaelrwljngf3rjqnl

Przemocy ekonomicznej może doznać tylko kobieta, znaczy pojebana baba

J
Jarek
Jak wychodziła święta za mąż to było super a teraz narzekasz na męża za swoje decyzje ponosi się konsekwencje a nie teraz żalisz się jaki mąż nie dobry. Przed ślubem trzeba było się zastanowić nad kandydatem!
J
JOLKA
Ustawa o przemocy ekonomicznej w Sejmie." WEDŁUG TEGO TYTUŁU - TO PRZEMOC EKONOMICZNA JEST W SEJMIE .
M
Marek
Co szósta się przyznaje: czyli 1/6, a nie 6/10=60% tylko: 1/6 ~= 16.67%.

Czyli zgodnie z matematyką: 6% dotyka ten problem, co szósta sie przyznaje, więc są dwie opcje:

1. 1/6 * 6/100 = 1/100 = 1% się przyznaje

2. 16.67% - 6% = 10.67%, które mówią, że ich dotyka, ale to kłamstwo.

Nie wiem co autor miał na myśli, ale niestety z matematyką trochę ma problem...
c
czy nie przemoc?
Jestem obecnie na zwolnieniu lekarskim, rak, długie leczenie... Dostaję pensję nauczyciela akademickiego, mąż lekarz zarabia krocie. Nie jestem niestety lekarzem, nie mam możliwości wysokich zarobków. W domu codzienne awantury, że nie zarabiam, że wydaję, Na wspólny papier toaletowy, płyn do naczyń, pastę do zębów, itd. Nie chodzę "po fryzjerach" (włosy po chemii dopiero odrastają), "po Douglasach i kosmetyczkach". Muszę dać jeść małemu dziecku. Mamy wspólnotę majątkową. Ostatnio wypłaciłam z bankomatu 150 zł na basen (karnet 2 m-ce) dla dziecka, zabrał mi te pieniądze, bo nie mam prawa, bo to wszystko jego. Długo by opowiadać. Wspaniały na zewnątrz lekarz, kolega, w domy despota.
Zdaniem wielu tak wygląda normalne życie??? Nie ma nic wspólnego z przemocą ekonomiczną i psychiczną???
z
z biednych
Jestem obecnie na zwolnieniu lekarskim, rak, długie leczenie... Dostaję pensję nauczyciela akademickiego, mąż lekarz zarabia krocie. Nie jestem niestety lekarzem, nie mam możliwości wysokich zarobków. W domu codzienne awantury, że nie zarabiam, że wydaję, Na wspólny papier toaletowy, płyn do naczyń, pastę do zębów, itd. Nie chodzę "po fryzjerach" (włosy po chemii dopiero odrastają), "po Douglasach i kosmetyczkach". Muszę dać jeść małemu dziecku. Mamy wspólnotę majątkową. Ostatnio wypłaciłam z bankomatu 150 zł na basen (karnet 2 m-ce) dla dziecka, zabrał mi te pieniądze, bo nie mam prawa, bo to wszystko jego. Długo by opowiadać. Wspaniały na zewnątrz lekarz, kolega, w domy despota.
Zdaniem wielu tak wygląda normalne życie??? Nie ma nic wspólnego z przemocą ekonomiczną i psychiczną???
E
Emanuella Socha-Motyka
Taka ustawa powinna być uchwalona dawno. Skala przemocy ekonomicznej wobec kobiet jest przeogromna. Jest ona źródłem wielu dramatów . Ma przykład co ma zrobić kobieta , której karta nie szła i teraz nie ma za co sie odegrać, bo wredny mąż odmawia jej pieniędzy? Popularnym sposobem przemocy wobec kobiet, praktykowanym przez mężów -sadystów jest żądanie aby żona poszła do pracy! Co ma począć zaszczuta kobieta, której oddany przyjaciel jest bezrobotny i ma wiele niezaspokojonych potrzeb, a mąż-sknera, rozlicza ją z każdej złotówki. Jak ona ma pomóc swojemu przyjacielowi? No, jak?
z
zgadza
Ale tak jest!
6% pada ofiarami, 60% się do tego przyznaje. Wniosek jest prosty, 54% kłamie
b
bezsens
To nie jest projekt dla ludzi, to jest projekt dla głosów.

Nie sądzę by ten przepis mógł pomóc komukolwiek z rzeczywistym problemem, prędzej da to dodatkowe narzędzie dla szmat, które będą miały dodatkowy argument, którego nie da się zweryfikować (ale przecież druga połówka zarabia krocie!), ale wiadomo biednemu łatwiej uwierzyć i mu współczuć, człowiek z pieniędzmi zawsze kłamie.

Co się tyczy tych, którzy faktycznie są tak szantażowani - jeśli nie są wstanie odejść (bo nie jest to łatwe), to tym bardziej nie będą wstanie walczyć w sądzie.
Wróć na i.pl Portal i.pl