W minioną środę (20.03.2024) dzielnicowy wizytując rodzinę, w której dochodziło do przemocy sprawdzał, czy 82-latka nie potrzebuje pomocy. 41-letnia wnuczka już wcześniej stosowała przemoc wobec babci, ale dostała sądowe zakazy zbliżania się do starszej pani.
W Olkuszu wnuczka skatowała swoją babcię
Kiedy policjant zapukał do mieszkania, drzwi otworzyła mu 59-letnia córka seniorki. Kobieta była wystraszona i od razu zaczęła tłumaczyć dzielnicowemu, że przyszła odwiedzić matkę i do mieszkania weszła chwilę przed jego przyjściem. Jej zachowanie od razu wzbudziło niepokój. Dzielnicowy wszedł dalej.
W mieszkaniu panował bałagan, dookoła porozrzucane były butelki po alkoholu, na podłodze leżały niedopałki papierosów, odzież i resztki jedzenia. Na łóżku w jednym z pomieszczeń leżała wycieńczona staruszka. Miała siniaki i opuchliznę na twarzy. Seniorka była wyraźnie osłabiona i całkowicie bezradna - prawdopodobnie od kilku dni nie mogła samodzielnie podnieś się z łózka. Policjant od razu wezwał pogotowie.
Wnuczka była w mieszkanie, w innym pomieszczeniu. Czuć było od niej alkohol. Miała problem z wysławianiem się, krzyczała i ubliżała babci. Policjant ustalił, że wnuczka kilka dni wcześniej wnuczka zapukała do mieszkania babci.
- 82-latka myśląc, że odwiedza ją córka otworzyła drzwi, wtedy wnuczka siłą weszła do mieszkania. Tam urządziła libację i znęcała się fizycznie i psychicznie nad babcią, a gdy seniorka chciała zadzwonić po pomoc, wnuczka zabrała jej telefon - opowiada kom. Katarzyna Matras, Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu
41-latka została zatrzymana i trafiła do pomieszczenia dla zatrzymanych w olkuskiej komendzie. Następnie po wytrzeźwieniu sprawą wnuczki zajęli się kryminalni. Zebrany materiał i wykonane czynności, pozwoliły policjantom oraz prokuratorowi wystąpić z wnioskiem do wymiaru sprawiedliwości o zastosowanie najsurowszego środka zapobiegawczego. W piątek (22.03. br.) Sąd Rejonowy w Olkuszu przychylił się do wniosku śledczych i orzekł, że najbliższe dwa miesiące 41-latka spędzi za kratami. Kobiecie grozi nawet 12 lat więzienia.
Apel policji:
Jeżeli sami lub ktoś z rodziny jest krzywdzony przez osoby najbliższe, nie wstydźmy się prosić o pomoc i zwróćmy się do policjantów lub też innych instytucji zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie.
Zgłoszenia o awanturach czy podejrzeniu stosowania przemocy mogą być również anonimowe. Dzwoniąc na numer alarmowy lub bezpośrednio do dyżurnego policji, nie trzeba podawać swoich danych osobowych. Wystarczy tylko informacja o tym, że za ścianą dochodzi do awantur. Policjanci nie zbagatelizują takiego sygnału i zweryfikują każdą informację.
Nie bądźmy obojętni na krzywdę drugiego człowieka! - apelują policjanci.
Na stronie internetowej Funduszu Sprawiedliwości TUTAJ można znaleźć informacje o zapewnieniu natychmiastowej i bezpłatnej pomocy doraźnej osobom pokrzywdzonym przestępstwem, świadkom oraz osobom im najbliższym. Ponadto znajduje się tam również wykaz placówek świadczących pomoc w całej Polsce. SPRAWDŹ TUTAJ
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Nowe ujęcie wody pitnej dla mieszkańców Olkusza, Bukowna, Bolesławia i Klucz
- Szokujące nagranie z Olkusza. Piesza na przejściu mogła zostać potrącona trzy razy!
- W Troksie koło Olkusza może powstać strzelnica. Mieszkańcy oburzeni
- Powstał ciekawy pomysł na renaturyzację koryta Witeradówki w Olkuszu
- W powiecie olkuskim będzie aż osiem wielkich zalewisk
- Tak postępują prace przy budowie wiaduktu nad torami kolejowymi w Bukownie
