Nowy rok szkolny we Wrocławiu rozpocznie blisko 65 tys. uczniów. Do szkół podstawowych pójdzie ponad 44 tys. osób a do szkół ponadpodstawowych blisko 20 tys.
W tym roku szkolnym kalendarz nie jest łaskawy dla uczniów, jeżeli chodzi o przedłużone weekendy. Dzień Edukacji Narodowej, Święto Niepodległości czy Święto Trzech Króli to dni wolne od nauki, ale w tym roku wszystkie te święta wypadają w niedzielę.
Uczniowie pierwsze wolne dni od nauki będą mieli na początku listopada. W czwartek, 1 listopada uczniowie będą mieli wolne ze względu na dzień Wszystkich Świętych, 2 listopada przypada zaś Dzień Zaduszny, uczniowie nie będą mieli wtedy lekcji. W czwartek, 20 czerwca, uczniowie będą mieli wolne ze względu na Boże Ciało. Prawdopodobnie więc dyrektorzy zadecydują, żeby dniem wolnym od nauki był również piątek.
Zimowa przerwa świąteczna potrwa od 23 grudnia do 2 stycznia. Ferie zimowe w województwie dolnośląskim w tym roku zaplanowano od 28 stycznia do 10 lutego. Wiosenna przerwa świąteczna będzie od 18 do 23 kwietnia. 21 czerwca zakończy się rok szkolny.
Przeczytaj także o remontach w szkołach
Ten rok szkolny będzie wyjątkowy chociażby dlatego, że naukę kończą ostatni gimnazjaliści, a pierwsi uczniowie trafią do klas ósmych i napiszą nowy sprawdzian na zakończenie podstawówki. Nowy egzamin, który po likwidacji gimnazjów zastąpi egzamin gimnazjalny, w latach szkolnych 2018/2019, 2019/2020, 2020/2021 będzie przeprowadzany z trzech obowiązkowych przedmiotów: języka polskiego, języka obcego nowożytnego i matematyki. Natomiast od roku szkolnego 2021/2022 do przedmiotów obowiązkowych dołączy także jeden z przedmiotów do wyboru: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia. Przystąpienie do egzaminu 8-klasisty będzie obowiązkowe. Wyniki uzyskane na tym egzaminie będą stanowić jedno z kryteriów rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. W dniu zakończenia roku szkolnego każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy.
Nadchodzący rok szkolny będzie kolejnym etapem wprowadzania nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego w klasie II, V i VIII szkoły podstawowej.
Już od września szkoły będą mogły wydawać uczniom legitymacje w postaci papierowej (jak dotychczas) lub e-legitymacje (w postaci plastikowej karty). Możliwe będzie kodowanie na e-legitymacji dodatkowych usług wynikających z działalności statutowej szkoły oraz ulg związanych z przejazdami środkami publicznego transportu. O rodzaju usług kodowanych na e-legitymacji szkolnej będzie decydował dyrektor szkoły za zgodą rodziców lub pełnoletnich uczniów.
Od września uczniowie w szkołach nie będą mieli „trudnych lekcji” po szóstej godzinie nauki. Powołując się na badania, MEN tłumaczy, że koncentracja dzieci spada już od czwartej godziny lekcyjnej, a po szóstej drastycznie się obniża. MEN chce też, aby przerwy między lekcjami były znacznie dłuższe. Mają wynosić minimum 10 minut, przy czym jedna, tzw. obiadowa, aż 40 minut.