Kiedy włączą ogrzewanie w Warszawie?
Grzejniki w mieszkaniach włączane są zazwyczaj na przełomie września i października, kiedy temperatura przez kilka dni z rzędu spada poniżej 10°C. Nie ma jednak konkretnych przepisów dot. czasu rozpoczęcia sezonu grzewczego dla całego miasta czy kraju. Rozporządzenie ministra gospodarki z 2007 r. definiuje jedynie, że "sezon grzewczy to okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów".
Bardziej szczegółowo tę kwestię reguluje rozporządzenie ministra infrastruktury, które wskazuje, że minimalna temperatura w pomieszczeniach budynków mieszkalnych powinna wynosić:
- 20°C w pokojach, kuchni, biurze;
- 24°C w łazience.
Sezon grzewczy 2021/2022
Termin włączenia kaloryferów zależy jednak od ustaleń wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni. Niektóre sezon grzewczy rozpoczynają, gdy przez trzy dni z rzędu temperatura na zewnątrz nie przekroczy 10°C, inne ustalają konkretną datę włączenia kaloryferów bez względu na warunki atmosferyczne. Część włącza grzejniki na prośbę mieszkańców. Jeśli temperatura w mieszkaniu jest za niska, warto skontaktować się z zarządem wspólnoty czy spółdzielni.
Podobnie jest z zakończeniem sezonu grzewczego. Nie ma konkretnej daty, kiedy spółdzielnie i wspólnoty wyłączają centralne ogrzewanie. Decyzja podejmowana jest na podstawie warunków pogodowych. Jeśli przez kilka dni z rzędu temperatura będzie wystarczająco wysoka, by pomieszczeń nie trzeba było dogrzewać, grzejniki zostaną wyłączone. Zwykle sezon grzewczy nie trwa dłużej niż do końca kwietnia.
Jaka będzie zima 2021/2022? Eksperymentalna prognoza długote...
