Wiceminister rolnictwa: Robaki nie są w stanie konkurować z polskim schabowym
W Brukseli odbyło się spotkanie unijnych ministrów rolnictwa. Polskę reprezentował wiceminister Ryszard Bartosik.
– Robaki nie są w stanie konkurować z polskim schabowym, bo polska żywność jest najlepsza na świecie i nic jej nie zastąpi. Jeżeli ktoś chce, to może oczywiście próbować robaków, dżdżownic - to jest jego wolna wola. Ważne jest, aby nikogo do niczego nie zmuszać. Niech każdy je i podejmuje decyzje takie, jak uważa – powiedział po spotkaniu.
Dodał, że wszystkich namawia do tego, aby jeść polskie mięso, pić polskie mleko, wszystkie towary rolno-spożywcze pochodzące z Polski, bo mamy najlepszą żywność na świecie.
Organizacja C40
Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi nawiązał do C40, które zostało powołane w 2005 roku przez burmistrzów 18 największych miast - w tym Warszawy - by przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu. W 2021 roku ponad 1000 lokalnych samorządów dołączyło do inicjatywy C40 ograniczenia wzrostu średniej globalnej temperatury. Do stowarzyszenia należy 97 miast, w tym Amsterdam, Ateny, Barcelona, Berlin, Kopenhaga, Lizbona, Londyn, Paryż, Rzym, Sztokholm, Tel Awiw, Chicago, Los Angeles, Miami, Montreal, Nowy Jork, Waszyngton, Johannesburg, Nairobi, Pekin, Hongkong, Bangkok Seul Tokio i Melbourne.
Raport przygotowany dla organizacji został opublikowany w 2019 roku. Zawarto w nim propozycje działań, które mogłyby pomóc w ograniczeniu globalnego wzrostu średniej temperatury do poziomu 1,5 stopnia Celsjusza - wskazywanego jako cel tzw. porozumienia paryskiego ONZ zawartego w 2015 roku Głównym środkiem ograniczenia wzrostu średnich temperatur ma być redukcja emisji gazów cieplarnianych. Działania uwzględnione w raporcie C40 to m.in. ograniczenie wykorzystania dóbr konsumpcyjnych, których produkcja i dystrybucja szczególnie przyczynia się do wzrostu globalnych emisji - jak np. produkcja mięsa czy transport lotniczy.

lena
Źródło: