
Wilk to zwierzę owiane złą sławą, głównie przez znaną wszystkim baśń "Czerwony kapturek" spisaną przez Charles’a Perraulta, a następnie rozpowszechnioną przez braci Grimm. To gatunek, który coraz częściej można spotkać w Wielkopolskich lasach. Występuje w Puszczy Zielonce i Puszczy Noteckiej, a ostatnio został sfilmowany na terenie Nadleśnictwa Czerniejewo w Pobiedziskach, w pobliżu ścieżek pieszo-rowerowych. Czy wilki faktycznie stanowią zagrożenie dla ludzi? Przejdź do następnego slajdu ----->

Czy wilk może zaatakować człowieka?
- Wilki, jak zdecydowana większość zwierząt dzikich w Europie obawia się człowieka. Zachowują dystans, uciekają, gdy człowiek zaczyna się do nich zbliżać. Czasami, ukryty w zaroślach, obserwuje nas długi czas, a my go nie zauważamy. Nigdy nie można dać gwarancji, że nic nam nie zrobi, kiedy go rozdrażnimy. To podobnie, jak z psami. Gdy zabierzesz psu kość, też może ugryźć - mówi prof. Andrzej Bereszyński, wybitny zoolog, ekspert w dziedzinie wilków.
Przejdź do następnego slajdu ----->

Czy wilki występują w Wielkopolsce? Czy jest ich zbyt dużo?
W Polsce żyje około 1000 osobników tego gatunku. Dzikie żyją krócej, mają wysoką śmiertelność. Występują także w wielkopolskich lasach - Puszczy Zielonce, gdzie są trzy wilcze rodziny, czy Puszczy Noteckiej.
Przejdź do następnego slajdu ----->

Czy wilk poluje na zwierzęta gospodarskie, człowieka?
Zwierzęta domowe to margines pokarmu tych drapieżników - stanowią zaledwie 3 procent.
- Wilkowi nie opłaca się polować na kury, czy gęsi, ponieważ to niewielka dawka pożywienia dla niego. Większym zagrożeniem dla gospodarstw jest lis. Wilk poluje na sarny, jelenie, daniele. Mięsem z jelenia wyżywi się cała wataha. Są też w stanie odłożyć coś na później. Czy wilk zjadłby człowieka? To mity i zabobony. Wilk nie je ludzkiego mięsa. Człowiek go pod tym względem nie interesuje - mówi prof. Andrzej Bereszyński.
Przejdź do następnego slajdu ----->