Wódka z powietrza. Innowacyjny pomysł amerykańskiej firmy

Małgorzata Puzyr
alkohol, zdjęcie ilustracyjne
alkohol, zdjęcie ilustracyjne fot. Tomasz Bolt/Polskapresse
Air Vodka to pomysł nowojorskiego start-upu Air Company. Firma nazywa swój produkt najbardziej zrównoważonym trunkiem alkoholowym na świecie.

Amerykańskie przedsiębiorstwo Air Company, które zajmuje się m.in. produkcją środków do dezynfekcji rąk i perfum, wpadło na innowacyjny pomysł, który może zrewolucjonizować rynek alkoholowy.

Produkują wódkę z powietrza, wody i słońca - Air Vodkę. Ma ona powstawać w oparciu o nowatorską technologię z wykorzystaniem zielonego wodoru i wychwyconego z powietrza dwutlenku węgla. W ten sposób proces ma przysłużyć się środowisku poprzez wspomaganie usuwania gazów cieplarnianych z atmosfery.

Jak zapewniają właściciele firmy, produkcja jednej butelki tego alkoholu usuwa 450 gramów gazów cieplarnianych z atmosfery oraz tyle samo dwutlenku węgla, ile pochłania osiem w pełni wyrośniętych drzew. Produkcja tej samej ilości tradycyjnej wódki skutkuje emisją CO2 na poziomie 5,9 kg.

Jak tłumaczy współzałożyciel Air Co. Gregory Constantine proces powstawania trunku przypomina zjawisko fotosyntezy w roślinach.

Wódka powstaje w reaktorze

Produkcja Air Vodki wymagała stworzenia specjalnego reaktora konwersji węgla, w którym CO2 miesza się z wodorem. Dwutlenek węgla jest dostarczany z powietrza przez tradycyjne instalacje fermentacyjne. Wodór jest wytwarzany z wody w procesie elektrolizy za pomocą energii elektrycznej z paneli słonecznych. W wyniku reakcji chemicznych powstaje etanol, metanol, woda i tlen, które są następnie rozdzielane.

Jak zapewniają producenci, w skład produktu wchodzi wyłącznie 40 proc. etanolu i 60 proc. wody bez żadnych zanieczyszczeń i dodatków.

Wódka została wprowadzona na rynek amerykański w sierpniu 2020 roku. Firma podała na swojej stronie internetowej, że do tej pory wyprodukowano 17 tys. litrów wódki. Butelka o pojemności 750 ml kosztuje ok. 70 dolarów.

kolejne zaskakujące produkty

Start-up wciąż się rozwija i zamierza wprowadzić na rynek kolejne produkty, a także pracuje nad innowacyjnym paliwem samochodowym i rakietowym.

Otrzymali nagrodę NASA za opracowanie procesu przekształcenia dwutlenku węgla w cukry, co może być przydatne do produkcji m.in. żywności, leków bądź paliwa wykorzystywanego w misjach na Marsa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl