11 listopada 2017 - Dzień Niepodległości, wypada w sobotę. To oznacza, że pracodawca musi nam zwrócić dzień wolny. Na jakich zasadach i co o tej kwestii mówią przepisy?
Wolne za święto wypadające w sobotę. Przepisy
Wolne za święto przypadające w sobotę jak najbardziej przysługuje nam, jeśli pracujemy standardowo - od poniedziałku do piątku, a sobota jest dla nas dniem wolnym. Dzień wolny przysługuje również osobom przebywającym na urlopie macierzyńskim oraz na zwolnieniu chorobowym!. Nie trzeba składać żadnych dodatkowych wniosków.
Gdy dla pracownika sobota, w którą wypada święto, jest normalnym dniem pracy, nie przychodzi on wówczas do firmy.
Zobacz również: Podobna sytuacja z odbieraniem dnia wolnego za święto wypadające w sobotę zdarzy się już na początku 2018 roku
Święta w 2018 roku. Zaplanuj sobie długi weekend!
Kiedy pracodawca wyznacza wolne za święto przypadające w sobotę?
Decyzję o tym, który dzień będzie wolny od pracy podejmuje pracodawca. Przepisy nie zobowiązują go do brania pod uwagę sugestii podwładnych w tym zakresie. Wolne musi zostać zwrócone w czasie trwania okresu rozliczeniowego. Wolne za święto przypadające w sobotę może być odebrane zarówno przed, jak i po 11 listopada. Pracodawca może wyznaczyć różne dni dla poszczególnych pracowników - szczególnie jeśli przyznanie wolnego w tym samym dniu wszystkim mogłoby zdestabilizować funkcjonowanie zakładu pracy.
W 2017 roku - po 11 listopada - przypadają jeszcze dwa dni wolne od pracy. Chodzi oczywiście o 25 i 26 grudnia. Wypadają one w poniedziałek i wtorek. Zapowiada się więc długi świąteczny weekend.
Warto wiedzieć:
- Pracodawca nie musi oddawać dnia wolnego za święto przypadające w niedzielę.
Zobacz również:
20 lat minęło! VIP - dodatek "Expressu Bydgoskiego" obchodzi jubileusz