Wrocław: Po Nowym Roku znów protesty nauczycieli

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Czy po przerwie świąteczno-noworocznej dzieci z części wrocławskich przedszkoli znów zastaną zamknięte drzwi placówek, a w szkołach zamiast lekcji będą tylko zajęcia w świetlicach? Nie wiadomo. Nauczyciele zapowiadają bowiem kontynuację rozpoczętego przed świętami strajku, ale na razie nie zdradzają jaką formę przybierze protest. Nauczyciele domagają się podwyżek od minister edukacji, ale i od prezydenta Wrocławia. Prowadzone przed świętami negocjacje nie przyniosły na razie efektów.

Przed świętami nauczyciele prowadzili nieformalny strajk - masowo wybrali się na zwolnienia lekarskie. Z tego powodu w samym tylko Wrocławiu trzeba było zamknąć kilkanaście przedszkoli. Z kolei w kilkunastu podstawówkach z powodu braku nauczycieli odwołano lekcje, a uczniom zorganizowano tylko zajęcia w świetlicach i na salach gimnastycznych. We Wrocławiu na zwolnieniach lekarskich było 1100 spośród 9500 nauczycieli.

Jak będzie po Nowym Roku? Na razie nie wiadomo. Część placówek już zapowiedziało kontynuację protestu, ale na razie nie wiadomo czy będzie on miał taką samą formę jak przed świętami. - Nic mi nie wiadomo, żeby nauczyciele mieli w dalszym ciągu być na zwolnieniach po Nowym Roku - mówi Dariusz Kopaczewski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20 przy ul. Kamieńskiego. - To była akcja trwająca od 17 do 21 grudnia. Nauczyciele chcieli w ten sposób dać sygnał do władz - tłumaczy.
Ale już w Przedszkolu nr 27 przy ul. Dembowskiego pojawiła się zapowiedź przyłączenia do "ogólnopolskiego protestu nauczycieli".

Przedświąteczne protesty były oddolną akcją samych nauczycieli, dopiero w jej trakcie strajk poparł Związek Nauczycielstwa Polskiego. Jak strajk będzie wyglądał dalej?
- O tym będziemy rozmawiać dopiero 7 stycznia w Warszawie, na prezydium związku zawodowego - mówi Mirosława Chodubska z dolnośląskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Na pewno jednak należy spodziewać się protestów. W jakiej formie? Nie chcemy o tym mówić, bo poprzednim razem zarzucano nam, ze to niewłaściwe, nielegalne - mówi.

Nauczyciele domagają się podwyżek. Adresatem ich protestów jest przede wszystkich ministerstwo edukacji. Ale we Wrocławiu swoje żądania nauczycielskie związki skierowały także do prezydenta Jacka Sutryka, bo gmina może dopłacać do dodatków motywacyjnych, wychowawczych i funkcyjnych. Dodatki wychowawcze dostają wychowawcy klas - to 250 złotych miesięcznie, dodatki funkcyjne - dyrektorzy i wicedyrektorzy (kwota tego dodatku to od 1000 do 2000 złotych), dodatki motywacyjne to takie, którymi dyrektorzy nagradzają nauczycieli, którzy wykonali jakieś dodatkowe zadania w ciągu semestru czy roku szkolnego. To może być organizacja konkursów dla dzieci, akcji angażujących uczniów czy lekcji otwartych.
Związek Nauczycielstwa Polskiego chce, by dodatki wzrosły o 100 procent. Przed świętami przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego spotkali się z urzędnikami, m.in. z Jarosławem Delewskim, dyrektorem Departamentu Edukacji. Na razie nie doprowadziło do konkretów. Miasto obiecało zaprezentować związkowcom jak w tej chwili zarabiają nauczyciele we Wrocławiu oraz jak wysokie są dodatki. Na tej podstawie, po zebraniu szczegółowych danych, urzędnicy zaproponują możliwe podwyżki.

- Nie zostaniemy na zerze - mówi po pierwszym spotkaniu z przedstawicielami Urzędu Miejskiego we Wrocławiu Chudobska. - Zobaczymy, co miasto nam zaproponuje i najwyżej będziemy negocjować dalej.
Kolejne spotkanie z władzami miasta zaplanowano na 4 stycznia.

ZOBACZ TEŻ

Protest nauczycieli przed świętami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 69

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

n
nauczyciel
Tak źle w oświacie dawno nie było. Do zawodu będą trafiały osoby, co się nigdzie indziej nie nadają. Nikt nie pójdzie za 1700 zł użerać się z chamstwem na lekcji. Zawód niezwykle wymagający. Ja głosowałam na PiS, ale reforma jest niewypałem i stracili mój głos. W mojej miejscowości likwidują gimnazjum i żadna władza nie zatroszczyła się o nauczycieli, którzy tracą pracę. Młodzi mogą wyjechać, ale starzy tracą pracę i niektórzy są już na bezrobociu. To jest dołujące i przykre. Władze samorządowe mają nauczycieli w d..pie. Starzy nie wyjadą do Warszawy, bo maja domy, rodziny. Znam nauczycieli, co w wakacje dorabiają w sadach przy zbieraniu owoców, na budowie przy murarce. To jest ich urlop. Jest koszmarnie źle w oświacie. Ale Zalewska nas nie słucha. Zobaczymy, co będzie we wrześniu. Jak nie podwyższa znacznie pensji, to będzie olbrzymi deficyt nauczycieli.
n
nauczyciel
Tak źle w oświacie dawno nie było. Do zawodu będą trafiały osoby, co się nigdzie indziej nie nadają. Nikt nie pójdzie za 1700 zł użerać się z chamstwem na lekcji. Zawód niezwykle wymagający. Ja głosowałam na PiS, ale reforma jest niewypałem i stracili mój głos. W mojej miejscowości likwidują gimnazjum i żadna władza nie zatroszczyła się o nauczycieli, którzy tracą pracę. Młodzi mogą wyjechać, ale starzy tracą pracę i niektórzy są już na bezrobociu. To jest dołujące i przykre. Władze samorządowe mają nauczycieli w d..pie. Starzy nie wyjadą do Warszawy, bo maja domy, rodziny. Znam nauczycieli, co w wakacje dorabiają w sadach przy zbieraniu owoców, na budowie przy murarce. To jest ich urlop. Jest koszmarnie źle w oświacie. Ale Zalewska nas nie słucha. Zobaczymy, co będzie we wrześniu. Jak nie podwyższa znacznie pensji, to będzie olbrzymi deficyt nauczycieli.
A
Aga
Ja z przymusu muszę cały rok pracować i jedyne 26 dni urlopu w roku mogę wykorzystać. Strach wziąć L4 więc do pracy chodzę ostatnio przeziębiona ale co tam, Wy jesteście bardziej pokrzywdzeni. A i żeby nie było, też jestem mgr, skończyłam 5-letnie studia
A
Agnieszka
Ale my nie piszemy tutaj o pracy 8-godzinnej tylko o Waszym nieustannym wolnym. Inni ludzie w trakcie urlopu nie wykonują swoich obowiązków tak i Wy w trakcie PŁATNYCH ferii, wakacji, przedłużonych Świąt też macie wolne. Szkoda tylko, że wolnego macie 3xtyle co zwykły pracownik a wymagania typu : "dej, dej i dej". Chcecie zarabiać więcej to pracujcie wiecej, zamiast wakacji, ferii itp miejcie jak każdy 26 dni urlopu i 8-godzinny tryb pracy a wyrobicie się że sprawdzanie zeszytów, klasowek itp. Wspominacie tylko o wadach Waszej pracy a o zaletach już nikt nie wspomni.
S
Skaut
Żeby tzw. "Normalny" do "roboty" poszedł, to ten wykształcony nauczyciel musi go nauczyć znajomości pracy. Inaczej ani palcem ani nogą nie kiwnie i "ni be nie me nie powie".
M
Matka
Popieram protest. Mam dzieci i chce aby uczyly je osoby wyksztalcone i z powołaniem. Przyszłość moich dzieci zależy również od nauczycieli. Walczcie o swoje, to jesy żenujące ze az tak mało zarabiacie. Państwo chce doprowadzić do tego , aby nasze dzieci uczyli ludzie, ktorych nigdzie juz ich nie chcieli mogą wykonywac tak nie oplacalny zawod
N
Nauczycielka
Pracuję od 22 lat i bezustannie o tym marzę, abym mogła przyjść na 8 godzin i w domu nie sprawdzać, nie siedzieć na radach, konsultacjach, zebraniach, nie jeździć "odpoczywać" z trzydziestką dzieciaków na trzydniowych wycieczkach, nie przygotowywać po godzinach do konkursów, nie odpisywać wieczorami na pretensje rodziców wypisywane na dzienniku elektronicznym itd. Bardzo chciałabym iść na urlop poza sezonem cenowym, a kiedy potrzebuję coś załatwić, abym mogła wziąć dzień urlopu wypoczynkowego, a nie bezpłatnego....
J
Joanna
Godnych zarobków, przywrócenia zabranych praw emerytalnych, przywrócenia awansu zawodowego na starych zasadach, odchudzenia podstawy programowej.
J
Joana
Walczcie, zarobki nauczycieli to żenada.
s
sddfsfwe
Skoro sa niepotrzebni i nienormalni to co ci przeszkadza, że strajkują. I tak nic nie robią prawie przecież, prawda? Ale nie, jak rodzice słyszą strajk to nagle żal d..py ściska i pada na nich blady strach, że co ja z dziećmi zrobię? A opiekunkę sobie jeden z drugim zatrudnij? Że co, że to kosztuje? To sobie teraz policz ile tak naprawdę jest warta dla ciebie praca nauczyciela. 2500zł na miesiąc? Nie wiem czy za tyle znajdziesz opiekunkę całodzienną. A teraz to przemnóż x 25 uczniów. I tyle powinien zarabiac nauczyciel bo tyle jest warta jego praca!
t
teacher
Ukończyłem CZTERY uczelnie wyższe i mam uprawnienia do nauczania trzech przedmiotów, jestem już dyplomowany a wraz z 17 letnim stażem zarabiam 2400 złotych netto! SKANDAL i poniżenie, uczniowie moi po technikum w pracy jako pomagier, asystent murarza, stażysta, etc zarabiają ok 2000 na rękę.
ż
że to .....
Kampania wyborcza!
P
Patt
W Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii społeczeństwu do głowy by nie przyszło, żeby wyliczać nauczycielom godziny pracy i "pluć" tym wielkim wolnym. Mam przyjaciół w Niemczech - ich dzieci mają miesiąc wolnego w wakacje, 2 tygodnie wolnego jesienią, teraz, ferie świąteczne ponad 2 tygodnie, na Wielkanoc - 3 tygodnie. Do tego, jak tu niektórzy ujadają, weekendy też wolne. To może zlikwidujmy dzieciom wakacje (przecież każdy z piszących tutaj oburzonych był taki nieszczęśliwy, jak miał wolne od szkoły), rozliczmy strażaków z tego, czy przez 8 godzin gaszą pożary, chirurgów, czy przez 8 godzin operują, a panie w biurach - czy przez bite 8 godzin siedzą w papierkach. Moje znajome pracujące w biurach o godz. 9.00 czy 10.00 siedzą w necie na fb albo komentują różne artykuły, w tym taki jak ten. Mądre mamy społeczeńtwo. I życzliwe...
W
W
Te wakacje i ferie to jest przymusowy urlop dla nauczycieli
n
nauczyciel
pytanie gdzie?
Wróć na i.pl Portal i.pl