Jesienią wchodzą do domów. Wyglądają groźnie, ale czy trzeba się ich obawiać? Sprawdź, jak się pozbyć wtyków

Katarzyna Laszczak
Wtyki amerykańskie jesienią często szukają schronienia w naszych domach i mieszkaniach.
Wtyki amerykańskie jesienią często szukają schronienia w naszych domach i mieszkaniach. borislarimel/pixabay.com
Wtyki amerykańskie to owady, które jesienią wchodzą do domów i mieszkań. Są duże i wyglądają groźnie, ale czy trzeba się ich obawiać? Wyjaśniamy, co to za owady i czego szukają w naszych domach. Sprawdź, co z nimi zrobić i dlaczego ogrodnicy powinni zwrócić na nie szczególną uwagę.
  • Wtyki amerykańskie to stosunkowo nowy gatunek owadów w Polsce. Są duże i wyglądają groźnie.
  • Te owady jesienią wchodzą do domów, szukając schronienie na zimę.
  • Wtyki nie są groźne dla człowieka, ale mogą wyrządzić szkody w ogrodzie.

Latem do naszych domów i mieszkań wpada sporo owadów. Niektóre robią to w poszukiwaniu pożywienia, inne niejako „przez pomyłkę”. Jednak późnym latem i jesienią pojawia się więcej różnych „gości”, często niechcianych i uciążliwych. To owady, które szukają schronienia przed zimą, a mogą występować w sporych ilościach. Takim gatunkiem, który wyraźnie daje o sobie znać, są biedronki azjatyckie, ale niedawno dołączył do nich nowy gatunek. To wtyk amerykański (Leptoglossus occidentalis).

Sprawdź: Czy kowal bezskrzydły może wyrządzić jakieś szkody w ogrodzie? Poznaj tego owada

Wtyk amerykański – co to za owad?

Ten owad należy do rodziny wtykowatych, a te z kolei należą do pluskwiaków. W Polsce żyje sporo jego kuzynów (np. wtyk straszyk, wtyk jałowcowiec), jednak ten, zgodnie z nazwą, rzeczywiście pochodzi z Ameryki Północnej i u nas jest gatunkiem inwazyjnym, obcym. W dodatku rozprzestrzenia się dość szybko, bo w Polsce jego obecność odnotowano po raz pierwszy w 2007 r., a w Europie pojawił się zaledwie kilka lat wcześniej.

Jak wygląda wtyk amerykański?

Wtyk amerykański może wydawać się groźny, głównie ze względu na rozmiary – dorosłe osobniki mają długość 1,5-2 cm, są więc dość spore. Wrażenie potęgują długie czułki i silne odnóża, które zapewniają wtykom sprawne poruszanie się (również po ścianach). Te owady potrafią także latać, jednak w domu ich skrzydła najczęściej są schowane, więc rzadko je zauważamy. Wtyk amerykański zwraca uwagę oryginalnym ubarwieniem – jest w odcieniach brązu, z wyraźnym, geometrycznym rysunkiem na części grzbietowej (pojawiają się tam elementy żółte, pomarańczowe, czarne).

Wtyk amerykański to gatunek, który do niedawna nie występował w Polsce.licencja
Wtyk amerykański to gatunek, który do niedawna nie występował w Polsce.
licencjaSyrio/wikimedia.commons CC BY-SA 4.0

Czy wtyk amerykański jest groźny dla człowieka?

Wtyki żywią się sokiem roślin i w najmniejszym stopniu nie są zainteresowane atakowaniem czy gryzieniem ludzi. Jednak, kiedy są przestraszone, wydzielają śmierdzącą substancję, która ma odstraszyć wrogów, a same uciekają. Jeśli taka sytuacja nastąpi w domu lub na naszym ciele, powierzchnię wystarczy umyć. Zapach też po jakimś czasie ulatnia się.

Jak wtyki wchodzą do domów i jak się ich pozbyć?

Wtyki żyją w Polsce zaledwie od kilkunastu lat, ale sporo osób doświadczyło już ich „odwiedzin”. Ponieważ dobrze chodzą i latają, mogą dostawać się nawet do mieszkań położonych na wyższych piętrach, także w miastach. Najczęściej jednak są to pojedyncze osobniki. Co zrobić, gdy zauważymy wtyka w mieszkaniu? Najbardziej humanitarnym sposobem byłoby złapanie go np. do szklanki, słoika itp., nakrycie kartką papieru i wyniesienie na dwór. Jednak pojawia się pewne „ale”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Wtyk amerykański to szkodnik drzew

O ile w mieszkaniu wtyk amerykański nie narobi szkód, o tyle w ogrodzie, ale też w lesie – już może. Za pomocą tzw. kłujki uszkadza on szyszki i igły drzew, bo żywi się ich sokiem. Najchętniej żeruje na sosnach, ale nie omija też innych iglaków: świerków, jodeł, daglezji i innych. Na razie jego populacja nie jest na tyle duża, by w poważniejszym stopniu zagrażał roślinom, jednak wszystko wskazuje na to, że wtyki zadomowiły się w Polsce i będzie ich przybywać. A wtedy mogą stać się realnym zagrożeniem. Przykład innych inwazyjnych zwierząt (i roślin), jak np. ćmy bukszpanowej czy kilku gatunków ślimaków nagich nie jest zachęcający. Może więc inwazyjnego gościa pozbyć się w sposób bardziej zdecydowany.

Polecjaka Google News - RegioDom
Wypoczywaj w ogrodzie
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Ta zmiana zdziwi użytkowników iPhone'ów. Apple zmienia zasady dotyczące systemu iOS

Ta zmiana zdziwi użytkowników iPhone'ów. Apple zmienia zasady dotyczące systemu iOS

Studio wyborcze w niedzielę 1 czerwca. Raport z miast - live

TYLKO U NAS
Studio wyborcze w niedzielę 1 czerwca. Raport z miast - live

Wróć na i.pl Portal i.pl