Wybory parlamentarne 2015 | WYNIKI: Frekwencja
- frekwencja PKW wg danych z godz. 17 - 38,97 proc.
- frekwencja PKW wg danych z godz. 12 - 16,47 proc.
WYBORY 2015 | Incydenty wyborcze:
- Niekompletne listy wyborcze w lokalu w Gorzowie. Brakowało niektórych partii
- Wrocław: Policja przed lokalem wyborczym na Gądowie. Złamano ciszę?
- Lokal wyborczy w Biskupinie stanął w ogniu [ZDJĘCIA]
- Katowice: Jeden incydent wyborczy. Głosujący potargał zaświadczenie
- Karty bez pieczęci w komisji w Lublinie?
- Incydenty wyborcze: Napisy na murach i na samochodzie
- Zachodniopomorskie: Sześć przypadków naruszenia ciszy wyborczej
- Przypadki naruszenia ciszy wyborczej w woj. opolskim
Wybory 2015 | Lokale wyborcze otwarte. PKW: Nie odnotowano incydentów
Źródło: TVN24/x-news
***
PKW: Do godz. 17 głosowało 38,97 proc. wyborców. Najwyższa frekwencja w Warszawie
PKW poinformowała, że do godz. 17 w wyborach parlamentarnych zagłosowało 38,97 proc. uprawnionych osób. Najwyższą frekwencję odnotowano w Warszawie - 50,79 proc.
Według danych zebranych przez PKW od obwodowych komisji wyborczych do godz. 17 w wyborach parlamentarnych zagłosowało 38,97 proc. osób uprawnionych do głosowania. Najmniej osób wzięło udział w wyborach w województwie opolskim - 32,94 proc., a najwięcej w województwie mazowieckim - 43,62 proc. Przyrost w ciągu 5 h, czyli od kiedy PKW podało ostatnie wyniki frekwencyjne, wyniósł 22,5 proc.W wyborach parlamentarnych w 2011 r. frekwencja do godz. 18 wyniosła 39,65 proc.
***
Godzina 13:30 Odbyła się konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej
Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński na podstawie danych otrzymanych z obwodowych komisji wyborczych poinformował, że według stanu na godz. 12 zagłosowało 16,47 proc. uprawnionych, czyli blisko 5 mln osób. Największa frekwencja jest w Białymstoku - zagłosowało tam 21,13 proc. uprawionych, a najniższa w Sosnowcu, gdzie do urn poszło 15,14 proc. uprawionych.
Jak podało PKW, najwyższa frekwencja według stanu na godz. 12 była w województwie małopolskim, gdzie do urn poszło 20,10 proc. osób uprawionych do głosowania, a najniższa w województwie lubuskim - 12,93 proc.
Przewodniczący PKW odniósł się również do incydentów, które miały miejsce w kraju - Wszelkie tego rodzaju incydenty, jak np. zrywanie bannerów czy incydent z bronią, powinny być zaraportowane policji czy prokuraturze - powiedział Hermeliński.
Przewodniczący PKW potwierdził także, że pożar lokalu wyborczego w Biskupinie nie wpłynie na czas trwania ciszy wyborczej. - Obwodowa komisja wyborcza podjęła decyzję o przerwie w głosowaniu, natomiast to nie miało wpływu na ciszę wyborczą - stwierdził Hermeliński i dodał, że okręgowa komisja zaakceptowała tę decyzję i nie widzi powodu do przedłużania ciszy.
- Otrzymuję jednostkowe sygnały o nieprawidłowościach w niektórych kartach do głosowania na posłów do sejmu. W kartach tych ma brakować poszczególnych kartek z listami partii lub kartki są multiplikowane, listy kandydatów są wklejone dwukrotnie, czasami zdarza się niewłaściwa kolejność partii - przyznał przewodniczący PKW i powiedział, że komisje obwodowe zostały wyczulone na takie sytuacje, a wyborcy mogą żądać wydania kolejnej karty, gdy otrzymana jest niepoprawna.
***
Godzina: 10:30 Pożar lokalu wyborczego w Biskupinie!
W Biskupinie w woj. kujawsko-pomorskim doszło do pożaru lokalu wyborczego. W ogniu stanął kominek w drewnianym budynku, w którym zorganizowano lokal wyborczy.
Osoby pracujące w komisji wyborczej opuściły lokal wyborczy przed przybyciem straży - donoszą strażacy. Nikt nie odniósł obrażeń. Na miejsce zadysponowano 7 zastępów straży. Budynek nie nadaje się do dalszego użytkowania. Lokal wyborczy numer 3 został przeniesiony do budynku szkoły.
Cisza wyborcza nie będzie przedłużona z powodu pożaru w lokalu wyborczym nr 3 w Biskupinie w woj. kujawsko-pomorskim - taką informację podała Gazeta Pomorska na swoim profilu na Twitterze.
***
Wybory do Sejmu i Senatu 2015 odbywają się w niedzielę, 25 października. Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7 do 21. W całym kraju liczba uprawnionych do głosowania wynosi ponad 30,7 miliona osób. Głosować można w jednym z 27 860 obwodów.
Wybory parlamentarne 2015 | Jak głosować? | Godziny otwarcia lokali wyborczych
Wybory parlamentarne 2015 | Kiedy poznamy wyniki?
Cisza wyborcza zakończy się wraz z głosowaniem o godz. 21. Do tego czasu zabroniona jest jakakolwiek agitacja, publikowanie sondaży przedwyborczych, a także wyników badań prowadzonych w trakcie głosowania (exit poll). Za złamanie tych przepisów przewidziane są wysokie kary.
Pierwsze wyniki exit poll powinny zostać podane tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Sondaż na zlecenie TVP, TVN24 i Polsat News przeprowadzi Ipsos. PKW zapowiedziała, że ostateczne wyniki wyborów do Sejmu powinny być znane w poniedziałek wieczorem. We wtorek natomiast powinniśmy poznać podział mandatów.
Wybory do Sejmu i Senatu 2015 | Jak głosować? Potrzebne dokumenty
Idąc do lokalu wyborczego, należy zabrać ze sobą dokument tożsamości. Jeśli głosujemy poza miejscem swojego zameldowania, musimy okazać zaświadczenie o prawie do głosowania. Obywatele polscy stale zamieszkujący za granicą powinni zabrać ze sobą ważny polski paszport. Na tej podstawie, po potwierdzeniu danych personalnych, członek komisji wyborczej wyda dwie karty wyborcze. Pierwsza - koloru białego, w formie książeczki - zawiera listy komitetów wyborczych zarejestrowanych w danym okręgu z nazwiskami kandydatów do Sejmu. Na drugiej - jednostronnicowej, koloru żółtego - znajdziemy nazwiska oraz imiona kandydatów do Senatu. Jak oddać ważny głos, zobaczyć można na poniższym wideo.
Źródło: AIP/x-news
Wybory 2015 | Na kogo głosować? Kandydaci do Sejmu i Senatu
W wyborach proporcjonalnych wybieramy 460 posłów spośród kandydatów 8 ogólnopolskich komitetów wyborczych i komitetów lokalnych. W podziale mandatów będą uczestniczyły komitety, które uzyskają poparcie 5 proc. w skali całego kraju (8 proc. w przypadku koalicji wyborczych). Senatorów wybieramy w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych - mandat zdobywa kandydat, który uzyska największą liczbę głosów. Nazwiska wszystkich kandydatów do Sejmu i Senatu wg okręgów wyborczych znaleźć można na stronie PKW.