Kiedy przypada przerwa świąteczna 2019/2020?
Przerwa świąteczna w roku szkolnym 2019/2020 rozpocznie się wyjątkowo wcześnie. Ostatnie zajęcia odbędą się w piątek, 20 grudnia. Rozporządzenie ministra edukacji narodowej zakłada, że przerwa świąteczna potrwa do 31 grudnia.
W większości szkół uczniowie wrócą na zajęcia jednak dopiero 2 stycznia, po Nowym Roku. Warto mieć jednak na uwadze, że 6 stycznia wypada kolejny dzień ustawowo wolny od szkoły i pracy, czyli święto Trzech Króli.
Zobacz też: Francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Europejskich przyznało "Marcinkowi" certyfikat
Sprawdź też:
Niektórzy dyrektorzy mogą więc zarządzić dodatkowe dni wolne między 1 a 6 stycznia. W związku z tym przerwa świąteczna może wydłużyć się nawet o kilka dni. Wówczas uczniowie wrócą do szkół dopiero 7 stycznia, po 17 dniach wolnych od zajęć.
Przerwa świąteczna 2019/2020: Uczniowie wrócą do szkół 7 stycznia
Decyzję o tym, czy uczniowie wrócą do szkoły 2 stycznia czy dopiero po święcie Trzech Króli, podejmą dyrektorzy placówek. Mogą oni wykorzystać dni dyrektorskie. Tak będzie na przykład w Szkole Podstawowej numer 11 w Poznaniu. Tam dzieci wrócą na zajęcia dopiero 7 stycznia, ale Marek Kmieciak, dyrektor szkoły zapewnia, że 2 i 3 stycznia będą odbywały się w szkole zajęcia opiekuńcze dla dzieci.
- Po konsultacji z radą rodziców podjąłem decyzję, że 2 i 3 stycznia będą wykorzystane jako dni dyrektorskie, więc na lekcje wrócimy dopiero 7 stycznia. Jeżeli jednak rodzice w tych dniach nie będą mogli zapewnić dzieciom opieki, będą mogli skorzystać z zajęć wychowawczo-opiekuńczych w szkole - mówi.
Sprawdź też:
Podobnie w Szkole Podstawowej numer 51 w Poznaniu, gdzie uczniowie nie wrócą na lekcje przed świętem Trzech Króli. W tej szkole jednak zajęcia były odpracowywane, więc świetlica będzie zamknięta.
Dłuższa przerwa świąteczna to problem dla rodziców
Przedłużona przerwa świąteczna cieszy dzieci, ale może być kłopotliwa dla rodziców. W wyznaczonej przez MEN świątecznej przerwie od zajęć dydaktycznych, dyrekcja szkoły nie ma obowiązku zapewniania zajęć opiekuńczo-wychowawczych dla uczniów. Jeżeli jednak dyrekcja decyduje się na dodatkowe dni wolne 2 i 3 stycznia, to powinna zapewnić uczniom zajęcia świetlicowe.
- Jeżeli szkoła wykorzystuje dodatkowe dni wole 2 i 3 stycznia to ma obowiązek zapewnić dzieciom opiekę. U nas będą obywały się zajęcia na świetlicy, choć lekcje rozpoczniemy 7 stycznia - tłumaczy Elżbieta Czapracka, dyrektor Szkoły Podstawowej numer 54 w Poznaniu.
Czytaj również: Święty Mikołaj pozwał Gwiazdora! Niezwykły proces w poznańskim sądzie. Zeznawał m.in. elf, renifer i anioł. Kto ma prawo przynosić prezenty?
Zobacz też:
Zarobki nauczycieli 2020: Zobacz pensje po podwyżkach, które...
Oto najlepsze memy na Dzień Nauczyciela - bawią nie tylko uc...
Sprawdź też:
