Zmiany w prawie 2020. Split payment i NIP na paragonie najgorszymi zmianami w prawie, uważają przedsiębiorcy

AIP
Mikroprzedsiębiorcy negatywnie ocenili politykę rządu wobec mikroprzedsiębiorców – 65% miało o niej złe lub bardzo złe zdanie. Przeciwnie uważało jedynie 8% ankietowanych.
Mikroprzedsiębiorcy negatywnie ocenili politykę rządu wobec mikroprzedsiębiorców – 65% miało o niej złe lub bardzo złe zdanie. Przeciwnie uważało jedynie 8% ankietowanych. Aneta Żurek / Polska Press
Wśród nowych przepisów za wprowadzające najwięcej kłopotów zostały uznane: obowiązkowy split payment (25% wskazań), biała lista podatników (23%) czy limit amortyzacji przy pojazdach osobowych (12%). [b]Co ciekawe, aż 20% uczestników badania stwierdziło, że nie zna żadnej spośród zmian prawnych, które zaczęły obowiązywać w 2019 roku.

Obowiązkowy split payment to najgorsza zmiana w prawie wprowadzona w 2019 roku – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę inFakt wśród mikroprzedsiębiorców. Z kolei z regulacji, które weszły lub wejdą w życie w 2020 roku, najwięcej zastrzeżeń budzi konieczność wystawiania faktur tylko do paragonów z wprowadzonym NIP. Ponadto przedstawiciele małego biznesu uważają, że polityka rządu względem nich jest źle prowadzona.

Zmiany bez wpływu na prowadzenie działalności

Aż 62% przedsiębiorców, którzy wzięli udział w badaniu, wskazało, że zmiany prawne wprowadzone w 2019 roku pozostały bez wpływu na prowadzoną przez nich działalność gospodarczą. Za obciążające uznało je 34% ankietowanych, a jedynie pozostałe 4% przyznało, że zmiany wprowadzone w ubiegłym roku pomogły w prowadzeniu biznesu.

Mikroprzedsiębiorcy negatywnie ocenili politykę rządu wobec mikroprzedsiębiorców – 65% miało o niej złe lub bardzo złe zdanie. Przeciwnie uważało jedynie 8% ankietowanych.

Split payment, biała lista podatników, NIP na paragonie – na minus

Wśród nowych przepisów za wprowadzające najwięcej kłopotów zostały uznane: obowiązkowy split payment (25% wskazań), biała lista podatników (23%) czy limit amortyzacji przy pojazdach osobowych (12%). Co ciekawe, aż 20% uczestników badania stwierdziło, że nie zna żadnej spośród zmian prawnych, które zaczęły obowiązywać w 2019 roku.

Przedsiębiorcy wskazują, że załatwianie formalności prawno-podatkowych zajmują im zbyt wiele czasu. Stąd też trudno się dziwić, że w sytuacji, kiedy mają zaufanego księgowego, wolą skupić się na istocie swojego biznesu, a sprawy formalne pozostawić specjaliście. Posiadanie zaufanego księgowego to bardzo ważny czynnik wpływający na powodzenie biznesu – mówi Joanna Swatowska-Rybak, kierownik badania z firmy inFakt.

Warto też zauważyć, że łącznie 27% badanych odpowiedziało, że nie zna żadnej ze zmian planowanych na 2020 rok, a jeśli je zna – nie ocenia ich pozytywnie. Natomiast zdecydowanie najgorzej ocenianą zmianą w prawie jest obowiązek wystawiania faktur tylko do paragonów z wprowadzonym Numerem Identyfikacji Podatkowej – wskazało tak 34% badanych przedsiębiorców.

Trudno wskazać plusy

Aż dwie trzecie badanych uznało, że żaden z nowych przepisów nie pomógł im w 2019 roku w prowadzeniu biznesu. Z kolei przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się wyróżnić niektóre regulacje, najczęściej wskazywali na białą listę podatników (7%) jako rozwiązanie, które pomoże zweryfikować wiarygodność kontrahentów oraz na możliwość rozliczania ZUS wg przychodu, co z kolei umożliwia obniżenie kosztów prowadzenia działalności (6%).

Oczekiwania przedsiębiorców na 2020 rok

Spośród zmian, które weszły lub wejdą w życie w bieżącym roku, przedsiębiorcy najlepiej oceniają wprowadzenie mikrorachunku podatkowego (49%), obniżenie stawki podatku dochodowego na 17% oraz wprowadzenie ZUS+, a więc możliwości rozliczania składek uzależnionych od dochodu (22%).
– Ta ostatnia regulacja odpowiada podnoszonemu od lat postulatowi przedsiębiorców, aby daniny na rzecz państwa były niższe. Można spodziewać się, że ZUS+ będzie cieszył się dużą popularnością wśród uprawnionych do niego osób – podsumowuje Joanna Swatowska-Rybak.

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Zmiany w prawie 2020. Split payment i NIP na paragonie najgorszymi zmianami w prawie, uważają przedsiębiorcy - Strefa Biznesu

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbyszek
12 lutego, 11:20, Kapral:

Te rozwiązania uszczelniają system podatkowy i zapobiegają wyłudzeniom VAT.Za PO-PSL wyłudzono kilkaset miliardów złotych vat a mierni politycy PO wmawiali ludziom,że pieniędzy nie ma i nie będzie.Takie rozwiązania przeszkadzają cwaniakom i złodziejom,dlatego tak wielu z nich tęskni za Platformą.

Czcze gadanie.. po-psl kradło.. podaj mi jeden przykład ukarania tego złodzieja,, pis tak zapalczywie mówi o kradzieży,, ale w żaden sposób nie chce wskazać złodzieja,, a złodziejem jest ten kto ma za to wyrok, tutaj nie ma nawet pozwu.. puste gadanie.. oni kradli, my nie kradniemy,,

E
Ech
12 lutego, 11:21, Kapral:

Jaki ktoś ma problem z tym aby podać NIP biorąc paragon?Chyba takim,którym skończy się lewizna.

Problemem jest interpretacja tych przepisów przez ministerstwo. Teraz paragon z nip poniżej 450 zl jest według ministerstwa fakturą uproszczoną. To rodzi szereg problemów, np. czy można do takiego paragonu wystawić fakturę na pełne dane? Otatnio ministerstwo stwierdziło, że nie można bo będzie to podwójne opodatkowanie więc od teraz nie można fiskalizować całej sprzedaży, a tak robiły niektóre firmy. Jak taki paragon wykazać w jpk? Co w przypadku zwrotu towaru? Korekta jak do faktury czy tabelka zwrotu jak do paragonu? Co z rolnikami ryczałtowymi? Im trzeba wydać paragon ale oni zwykle chcą fakturę (istnieją rolnicy ryczałtowi którzy mają nadany nip). Na większość z tych pytań nawet infolinia podatkowa nie zna odpowiedzi, ponieważ ministerstwo nie przygotowało wyjaśnień.

K
Kapral

Jaki ktoś ma problem z tym aby podać NIP biorąc paragon?Chyba takim,którym skończy się lewizna.

K
Kapral

Te rozwiązania uszczelniają system podatkowy i zapobiegają wyłudzeniom VAT.Za PO-PSL wyłudzono kilkaset miliardów złotych vat a mierni politycy PO wmawiali ludziom,że pieniędzy nie ma i nie będzie.Takie rozwiązania przeszkadzają cwaniakom i złodziejom,dlatego tak wielu z nich tęskni za Platformą.

x
xzc

W Austrii na przykład można zaksięgować paragon bez nip (nawet nie fakturę!), ale u nas za łatwo jak widać było, banda chooyów rządowych.

Wróć na i.pl Portal i.pl