Zniknęły dorsze i małże. W norweskim fiordzie zakwitły niszczycielskie glony

Hubert Rabiega
Opracowanie:
W Norwegii trwa dyskusja między władzami lokalnymi a rządem na temat finansowania rozbudowy oczyszczalni ścieków
W Norwegii trwa dyskusja między władzami lokalnymi a rządem na temat finansowania rozbudowy oczyszczalni ścieków Fot. pxhere.com, licencja CC0
W fiordzie Oslo, w wodach okalających stolicę Norwegii, zakwitają algi, niszcząc rośliny będące siedliskami ryb. Winne temu są oczyszczalnie ścieków, które przepuszczają zbyt duże ilości azotu. Wymaga to dużych inwestycji w systemy kanalizacyjne – zauważa norweski nadawca publiczny NRK.

„Na dnie morza w fiordzie Oslo zielone rośliny są dławione przez śluzowate algi. W wielu miejscach zniknęły dorsze oraz małże" – pisze na swoim portalu NRK.

Według naukowców przyczyną zakwitu glonów jest przedostawanie się do morza nadmiernej ilości azotu. Norweska Dyrekcja Środowiska przygotowała mapę 50 miejscowości w zlewni fiordu Oslo, które będą musiały przebudować swoje oczyszczalnie ścieków.

Jak wskazano, odbierający ścieki od 300 tys. osób zakład w Bekkelaget na południe od stolicy Norwegii dziś jest w stanie oczyścić jedynie 64 proc. azotu. Z tego źródła emisje azotu wzrosły z 360 ton w 2018 roku do 536 ton w 2021 roku.

Norweskie gminy muszą zainwestować w eliminację azotu

Przebudowy będzie wymagać również oczyszczalnia w mieście Moss, położonym na południowy wschód od Oslo. Lokalne władze uważają, że inwestycja pochłonie 500 mln koron (51 mln euro), za co będą musieli zapłacić mieszkańcy wyższymi opłatami wodno–kanalizacyjnymi.

Inne wskazane przez Norweską Dyrekcję Środowiska gminy, które muszą zainwestować w eliminację azotu, to Tynset, Elverum, Otta, Bo, Geilo oraz Kongsberg. Miejscowości te znajdują się w znacznej odległości od Oslo, ale ich oczyszczone ścieki ostatecznie trafiają do fiordu.

W Norwegii trwa dyskusja między władzami lokalnymi a rządem na temat finansowania rozbudowy oczyszczalni ścieków. Samorządy oczekują, że otrzymają dofinansowanie z budżetu państwa.

Deszczówka zatruta na całej planecie [WIDEO]

od 16 lat

źródło: PAP

mac

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl