
Polska szopka prezentuje się następująco. Święta rodzina musiała się tam oczywiście znaleźć. W szopce mamy zatem czuwającą nad Jezusem Maryję z Józefem. W polskiej szopce znalazł się jednak nieoczywisty element. Obok nich stanęła błogosławiona rodzina Ulmów z Markowej.
Szopkę wykonali Jan i Bożena Szajer, mieszkający w Markowej. Umieszczenie w niej rodziny Ulmów nawiązuje do wrześniowej beatyfikacji rodziny. W stworzenie drewniano-słomianego żłóbka zaangażowało się także Towarzystwo Przyjaciół Markowej i Muzeum Ulmów.
Jak wygląda szopka z Polski?
Szopka ma formę chałupy przysłupowej. Stanowi ona element tradycyjnej architektury markowskiej. Na dachu stajenki umieszczono napis „Błogosławiona rodzina Ulmów". Napis jest aż w trzech językach tzn. polskim, angielskim i włoskim. Natomiast na ścianie szopki umieszczono malunki przedstawiające rodzinę Goldmanów, czyli Żydów, którzy zginęli razem z Ulmami.
Centralnie, w głównej nawie, znajduje się Święta Rodzina, bo wiemy, że jak w naszych rodzinach Pan Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu. W przestrzeni świętości mamy trzy rodziny: Świętą Rodzinę centralnie, beatyfikowaną rodzinę Ulmów i rodzinę Goldmanów. A wszystko to stało się za sprawą naszej rodziny z Markowej, Jana i Bożeny Szajerów oraz ich dzieci. Zaangażowali się, wykorzystali swoje talenty i z wielką pasją wykonali tę szopkę – wyznała w Radiu Watykańskim Maria Ryznar-Fołta, prezes Towarzystwa Przyjaciół Markowej i przewodnicząca tamtejszej Rady Gminy.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
O 17:00 w Watykanie uroczyście zapalono światełka na choince. Odsłonięto także główną szopkę, znajdującą się na głównym placu Stolicy Apostolskiej.
Tegoroczne drzewko Bożonarodzeniowe pochodzi z Piemontu, należy do gatunku jodły srebrnej i liczy 28 metrów. Szopka nawiązuje zaś do swego pierwowzoru, tj. pierwszej inscenizacji narodzin Mesjasza, jaką zorganizował św. Franciszek w Greccio — poinformował serwis Vatican News.
Źródło: Vatican News