100-lecie Lasów Państwowych w Poznaniu. Arcybiskup Stanisław Gądecki podczas mszy mówił o "nawróceniu ekologicznym"

NK
100-lecie Lasów Państwowych w Poznaniu. Uroczysta msza i koncert w auli UAM
100-lecie Lasów Państwowych w Poznaniu. Uroczysta msza i koncert w auli UAM Robert Woźniak
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu świętuje 100-lecie istnienia. Z tej okazji, w ramach obchodów, w sobotę odbyła się uroczysta msza święta w poznańskiej katedrze. W jej trakcie arcybiskup Stanisław Gądecki mówił o potrzebie "nawrócenia ekologicznego".

- Niektórzy chrześcijanie drwią z troski o środowisko naturalne. Inni są bierni i niechętnie zmieniają swoje przyzwyczajenia. Tymczasem dzisiejszy kryzys ekologiczny jest wezwaniem do głębokiego wewnętrznego nawrócenia. Potrzebujemy nawrócenia ekologicznego, bo bycie obrońcami dzieła Bożego stanowi istotną część uczciwego życia - mówił podczas uroczystej mszy z okazji 100-lecia Lasów Państwowych w Poznaniu arcybiskup Stanisław Gądecki.

I dodawał: - Nawrócenie ekologiczne winno pobudzać nas do szczodrej i serdecznej troski o świat, który jest darem otrzymanym dzięki miłości Ojca. Winno nas ono prowadzić do rozwijania własnej kreatywności i entuzjazmu, do ofiarowania siebie Bogu jako „ofiary żywej, świętej, Bogu przyjemnej”.. Trzeba więc, abyśmy nie tylko dbali o ekologię środowiska naturalnego, ale również o ekologię naszych serc.

Czytaj też: Wielkopolscy leśnicy w setną rocznicę urodzin życzą sobie tylko deszczu

Arcybiskup Gądecki podkreślał też, że lasy państwowe to wielkie, wspólne dobro każdego kraju. - Regulują one czystość powietrza, retencjonują wodę, są naturalną osłoną przeciwwietrzną chroniąca gleby przed erozją, regulują warunki klimatyczne w jakich żyje człowiek. Są miejscem odpoczynku i rekreacji, zbioru płodów leśnego runa, oraz produkcji cennego produktu odnawialnego, jakim jest drewno. Ponadto lasy są też swoistą „świątynią”, która ułatwia nam kontakt z Bogiem objawiającym się w dziele przyrody - mówił arcybiskup Gądecki.

W sobotni wieczór w auli UAM odbyła się dalsza część obchodów 100-lecia poznańskich Lasów Państwowych. Odbył się koncert pod batutą Agnieszki Duczmal.

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 100-lecie Lasów Państwowych w Poznaniu. Arcybiskup Stanisław Gądecki podczas mszy mówił o "nawróceniu ekologicznym" - Głos Wielkopolski

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
jhw

Gadecki i Jądraszewski stosują metodę na dobrego i złego ubeka. Chodzi o to żeby ogolić jak najwięcej owiec i baranów.

G
Gość

Czyńcie sobie ziemię poddaną. Wytnijmy wszystkie lasy, wymordujmy wszystkie dzikie zwierzęta. Zostawmy dla przyszłych pokoleń pustynie.Kasa dla tatuśka muchomorka. Przedstawicielu szatana zamilcz..

G
Gość

Gadecki niech wreszcie przestanie bzdury opowiadac...,gdyz jest klamca...

G
Gość

Poprawnie polityczny biskup.

Łatwiej żyć tak pod publiczkę.

O
On

Zabawa za moje podatki. Teraz moga mordowac zwierzeta dla wlasnej frajdy

G
Gość
1 lutego, 23:27, dwururka:

Przecież argumenty Arcybiskupa nigdy nie trafią do głów tych eksploatatorów polskiej przyrody (rabunkowych). Lasy Państwowe powinny zmienić swoje logo na alegorię bezwodnej pustyni. Hasło przewodnie LP brzmi: rąbać, niszczyć, wyrywać a na końcu powystrzelać! Howgh!

bredzisz jak potłuczony

M
Miś

Gdyby w każdym polskim województwie był kompleks leśny podobny do Puszczy Białowieskiej, to nie mielibyśmy żadnych problemów z brakiem wody czy zanieczyszczonym powietrzem. Niestety - te nędzne, przerzedzone uprawy leśne to zbyt mało...

d
dwururka

Przecież argumenty Arcybiskupa nigdy nie trafią do głów tych eksploatatorów polskiej przyrody (rabunkowych). Lasy Państwowe powinny zmienić swoje logo na alegorię bezwodnej pustyni. Hasło przewodnie LP brzmi: rąbać, niszczyć, wyrywać a na końcu powystrzelać! Howgh!

Wróć na i.pl Portal i.pl