Spis treści
21 lat Polski w UE. „Czas ogromnych zmian i wspólnego rozwoju”
Kancelaria Prezydenta na platformie X przypomniała, że 1 maja 2004 roku pełnoprawne członkostwo we wspólnocie Unii Europejskiej otrzymała „Polska wraz z dziewięcioma innymi państwami: Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją, Słowenią i Węgrami”.
We wpisie Kancelarii Premiera zaznaczono, że te 21 lat to „czas ogromnych zmian i wspólnego rozwoju”. Ten rok, to również czas prezydencji Polski w Radzie Unii europejskiej, o czym również wspomniano – „w tym roku mamy szczególny powód do dumy – Polska sprawuje prezydencję w Radzie UE, współkształtując przyszłość Europy”.
Ministerstwo Edukacji Narodowej wskazało, że w tym czasie „Polska stała się częścią wspólnej europejskiej rodziny”.
„To lata rozwoju, współpracy i wspólnych wartości (...) Niech kolejne lata przynoszą jeszcze więcej możliwości, solidarności i dumy z bycia częścią zjednoczonej Europy!” – dodano we wpisie, nie zapominając o tym, że w tym roku po 13 latach, Polska po raz drugi sprawuje Prezydencję w Radzie UE.
Z kolei resort rozwoju i technologii zauważył, że „ten ważny moment otworzył przed naszym krajem nowe perspektywy: rozwój infrastruktury, wzrost gospodarczy, większe możliwości edukacyjne i zawodowe”.
Trzaskowski zamieścił obszerny wpis
Prezydent Warszawy i kandydat KO na prezydenta RP Rafał Trzaskowski zauważył, że w tamtym czasie „mieliśmy świadomość, że będąc częścią zachodnich sojuszy sami jesteśmy mocniejsi”. Ocenił, że minione 21 lat, to według niego czas „niesamowitego rozwoju naszego kraju”, przede wszystkim dzięki „ciężkiej pracy Polek i Polaków, ale także dzięki europejskim funduszom, dzięki dołączeniu do wspólnego rynku”. Rafał Trzaskowski dodał, że UE nie jest idealna i trzeba ją reformować, ale „1 maja to rocznica jednego z najważniejszych wydarzeń w najnowszej politycznej historii naszego państwa. Swoisty drugi upadek »żelaznej kurtyny«”. Odniósł się również do wojny w Ukrainie pisząc, że „zakorzenienie nas na dobre w demokratycznym zachodzie - to, jak fundamentalne ma to znaczenie, widać szczególnie wyraźnie dziś, w dobie rosyjskiej agresji na sąsiedniej Ukrainie”.
„Silna Polska w silnej Unii Europejskiej, w której skutecznie forsujemy nasze spojrzenie na sprawy najważniejsze - to jest polska racja stanu” – dodał.
21 lat temu Polska weszła do Unii Europejskiej
Wejście Polski do Unii Europejskiej poprzedziły kilkunastoletnie starania i negocjacje prowadzone przez kilka rządów. Ostatecznie zdecydowało o tym ogólnopolskie referendum, w którym za wejściem Polski do UE opowiedziała się zdecydowana większość jego uczestników.
1 maja 2004 roku Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją, Słowenią i Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. Było to największe w historii rozszerzenie UE. Rządy państw Europy Środkowej i Wschodniej traktowały integrację ze strukturami europejskimi jako przełamanie istniejącego w latach 1945–1989 dwubiegunowego podziału kontynentu na konkurujące i wrogie obozy ideologiczno-polityczne.
Źródło: