Spis treści
Ulice w Stambule zablokowane przez policję
Ulice w Stambule, prowadzące do placu Taksim, zostały zablokowane przez policję, a samo miejsce ogrodzone barierkami. Wcześniej pod Pomnikiem Republiki przedstawiciele związków zawodowych złożyli wieniec mający uczcić ofiary strzelaniny, do której doszło, gdy niezidentyfikowani sprawcy otworzyli w 1977 roku ogień do uczestników obchodów pierwszomajowych, zabijając 36 osób.
Około 100 osób zatrzymano w Stambule we wtorek i w środę
We wtorek i w środę w Stambule i Izmirze zatrzymano około 100 osób wzywających do nielegalnego gromadzenia się na placu Taksim z okazji obchodów Święta Pracy. Wśród nich znalazło się kilkadziesiąt osób podejrzewanych o członkostwo w 11 różnych lewicowych organizacjach terrorystycznych.
„Główne obchody Święta Pracy w Stambule zorganizowano w czwartek w azjatyckiej części miasta, w dzielnicy Kadikoy” – poinformowała telewizja NTV.
Agencja ANKA przekazała, że w kilku miejscach w metropolii doszło do starć demonstrantów z policją.
„W dzielnicach Taksim, Besiktas czy Sisli środki bezpieczeństwa zostały podniesione do najwyższego poziomu” – podkreśliły tureckie media.
Kilkutysięczne pochody pierwszomajowe zorganizowano też m.in. w stołecznej Ankarze i nadmorskim Izmirze.
Demonstracje na placu Taksim
Demonstracje na placu Taksim były dozwolone od 2010 do 2012 roku, jednak później przekierowywano je do innych miejsc w Stambule. W ciągu ostatniej dekady Taksim był też zamknięty dla większości innych demonstracji politycznych. Miejsce to było centrum największych w czasie rządów Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) protestów w 2013 roku.
Kilka grup lewicowych ogłosiło w tym roku zamiar świętowania 1 maja na Taksimie. Główne związki zawodowe Turcji zaprosiły jednak swoich członków do obchodów w dzielnicy Kadikoy.
Obchody Święta Pracy w Turcji
W Turcji pierwsze masowe obchody Święta Pracy odbyły się na początku XX wieku, jeszcze w okresie imperium osmańskiego. W uroczystościach uczestniczyli głównie pracownicy przemysłu bawełnianego, winiarskiego i portowego w Stambule i Izmirze.
Źródło:
