Rosja wyczerpie zasoby ropy w 26 lat. Już niebawem wydobycie zacznie spadać

Grzegorz Kuczyński
Jak długo Rosji starczy "czarnego złota"?
Jak długo Rosji starczy "czarnego złota"? IMAGO/Maksim Bogodvid/Imago Stock and People/East News
Eldorado ropy naftowej, którym od połowy ubiegłego wieku cieszy się Rosja, sprzedając za granicę „czarne złoto” i kupując w zamian technologie i towary konsumpcyjne, zbliża się z niepokojącą szybkością do końca. Sama władza przyznaje, że zapasy zaczynają się wyczerpywać.

SPIS TREŚCI

Zasoby ropy naftowej w Rosji wystarczą tylko na 26 lat wydobycia, poinformował podczas posiedzenia w Dumie Państwowej (niższej izbie parlamentu) minister środowiska Aleksandr Kozłow.

Scenariusz zły i jeszcze gorszy

Według Kozłowa, którego cytuje agencja RIA Nowosti, całkowite zasoby ropy naftowej w Rosji szacuje się na 31 mld ton. Jednak tylko jedna trzecia z nich – 13 mld ton – jest opłacalna. Obecnie koncerny naftowe wydobywają rocznie około 500 mln ton ropy. Oprócz zasobów rozpoznanych, na terytorium Rosji znajduje się 95 mld ton „zasobów ropy”, powiedział Kozłow. - Ale cechą charakterystyczną jest to, że znaczna ich część jest trudna do wydobycia – dodał minister.

Zgodnie ze strategią energetyczną do 2050 roku, zatwierdzoną w kwietniu przez rząd, już w najbliższych latach wydobycie ropy naftowej w kraju może zacząć gwałtownie spadać. W scenariuszu inercyjnym z obecnych 530-540 mln ton rocznie spadnie do 477 mln ton w 2036 r., a do 2050 r. – do 287 mln ton. Eksport ropy naftowej będzie musiał zostać zmniejszony trzykrotnie – z 234 do 79 mln ton rocznie. W scenariuszu stresowym, który zakłada zaostrzenie sankcji zachodnich i przyspieszone odejście świata od węglowodorów, do 2050 roku Rosja będzie wydobywać tylko 171 mln ton ropy rocznie – trzy razy mniej niż obecnie. Nie pozostanie też żadna ropa na eksport: jej wolumen spadnie do zera.

Technologiczna zależność Rosji od Zachodu

Aby utrzymać przynajmniej obecny poziom wydobycia ropy („scenariusz docelowy”), kraj potrzebuje znacznych inwestycji, a także osiągnięcia „suwerenności technologicznej”, jak stwierdzono w strategii. Łącznie, zgodnie z dokumentem, należy przeprowadzić „zastąpienie” ponad 1500 pozycji „sprzętu krytycznie niezbędnego”.

Obecnie, według szacunków Ministerstwa Zasobów Naturalnych, udział importowanego sprzętu wiertniczego, a także oprogramowania analitycznego do wydobycia surowców mineralnych w kraju przekracza 90%. Ponadto importowane jest 50% maszyn górniczych wykorzystywanych przez przedsiębiorstwa wydobywcze oraz 30% naziemnego sprzętu geofizycznego. Nieco mniejsza jest zależność od importu sprzętu do badań technologicznych rud (20%) i sprzętu geofizycznego do badań odwiertów (10%).

emisja bez ograniczeń wiekowych

źr. The Moscow Times

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Niewybuchy w dużym mieście. Zarządzono ewakuację

Niewybuchy w dużym mieście. Zarządzono ewakuację

FIFA otwiera specjalne okno transferowe przed Klubowymi Mistrzostwami Świata 2025

FIFA otwiera specjalne okno transferowe przed Klubowymi Mistrzostwami Świata 2025

Wróć na i.pl Portal i.pl