Apokaliptyczny scenariusz: załamanie cen ropy i więcej sankcji. Bank Rosji przeprowadził stress test

Grzegorz Kuczyński
Gospodarka Rosji radzi sobie całkiem dobrze z sankcjami. Prawdziwe zagrożenie to bardzo tania ropa
Gospodarka Rosji radzi sobie całkiem dobrze z sankcjami. Prawdziwe zagrożenie to bardzo tania ropa PAP/EPA
Bank Rosji przeprowadził testy warunków skrajnych w rosyjskich bankach na wypadek realizacji „ryzykownego scenariusza” rozwoju gospodarczego. Sam bank centralny ogłosił to w swoim rocznym raporcie, który został przedłożony Dumie Państwowej w piątek.

SPIS TREŚCI

Warunki, dla których Bank Centralny przetestował gotowość systemu bankowego, obejmowały wzmocnienie sankcji, spowolnienie w gospodarce światowej i gwałtowny spadek cen ropy naftowej do 49 USD za baryłkę Brent, tj. o 33% w porównaniu z obecnymi poziomami.

Rosja przetrwa taki cios dla gospodarki?

W „scenariuszu ryzyka” (opisanym przez Bank Centralny w „Podstawowych wytycznych polityki pieniężnej na lata 2024-26”) rosyjska gospodarka traci ponad 150 mld USD przychodów z eksportu, którego łączny wolumen spada do 266 mld USD - najniższego poziomu od 2005 roku. Import spada do 200 mld USD, najniższego poziomu od 10 lat, a PKB pogrąża się w recesji, tracąc do 3,5% rocznie.

Jak zapewnia bank centralny w raporcie, system bankowy Rosji jest w stanie przetrwać taki kryzys. „Rezerwa kapitałowa zgromadzona przez banki w ostatnich latach pozwala większości z nich w znacznym stopniu pokryć straty w warunkach skrajnych, adekwatność kapitałowa (norma H1.0) może spaść łącznie o 2,8 punktu procentowego, ale ogólnie pozostanie na poziomie 9,6%, przekraczając minimalną wartość normy” - pisze regulator.

W teście wzięło udział 27 głównych rosyjskich banków i oceniono 400 ich głównych klientów pożyczkowych z dużych rosyjskich firm.

Jak zatopić Rosję w morzu taniej ropy

W zamkniętym raporcie, który został przedłożony rządowi w lutym, Bank Centralny ostrzegł, że gwałtowny spadek cen ropy naftowej przez długi czas może stać się realnym zagrożeniem dla rosyjskiej gospodarki ze względu na plany USA i krajów OPEC dotyczące zwiększenia produkcji.

Wolne moce produkcyjne krajów OPEC - 5 milionów baryłek dziennie - pozwalają obecnie całkowicie zastąpić całą rosyjską ropę na rynku światowym, a podobny precedens miał już miejsce w połowie lat 80-tych, wskazał Bank Centralny: wtedy Arabia Saudyjska potroiła produkcję ropy i załamała światowe ceny z 30 do 10-15 dolarów. Spowodowało to ostry kryzys walutowy w Związku Sowieckim, a 6 lat później zakończyło się jego bankructwem i upadkiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych

źr. The Moscow Times

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl