75. rocznica końca wojny w Europie. Ciche obchody, odwołane defilady

Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
W 75. rocznicę zakończenia wojny w Europie major Andy Reid z Gwardii Szkockiej gra na kobzie na klifie w Dover. W tle lecą dwa myśliwce Spitfire, które brały udział w Bitwie o Anglię
W 75. rocznicę zakończenia wojny w Europie major Andy Reid z Gwardii Szkockiej gra na kobzie na klifie w Dover. W tle lecą dwa myśliwce Spitfire, które brały udział w Bitwie o Anglię Richard Pohle/The Times/Press Association/East News
Cała zachodnia Europa świętowała wczoraj 75 rocznicę zakończenia II wojny w Europie. Tym razem głośniej było o polskich żołnierzach, którzy walczyli po stronie aliantów, jednak ze względu na pandemię koronawirusa, wielkie uroczystości odwołano.

8 maja 1945 roku wojska alianckie przyjęły kapitulację z rąk dowódców wojskowych III Rzeszy niemieckiej. W ten sposób wojna zakończyła się w Europie, choć działania zbrojne trwały jeszcze w Japonii.

W 75. rocznicę kapitulacji hitlerowskich Niemiec w niemal całej Europie przywódcy państw oddali hołd bohaterom i ofiarom najbardziej krwawej wojny w historii ludzkości. Ten dzień miał być świętem żyjących jeszcze alianckich weteranów wojny z różnych krajów, jednak z powodu ograniczeń wywołanych epidemią, bohaterowie tamtych dni mogli świętować zamknięci w swoich domach.

Trochę głośniej o polskich bohaterach

W Wielkiej Brytanii, jednego z głównych krajów alianckich w czasie II wojny, pamięć bohaterów i ofiar wojny uczczono dwiema minutami ciszy. Nad Londynem odbyła się defilada wojskowych myśliwców, które leciały w formacji strzały i rozpościerały smugi dymu w kolorach flagi państwowej.

Przemówienie do narodu wygłosiła także z tej okazji królowa brytyjska Elżbieta II.

Przed tym dniem w Wielkiej Brytanii dużo mówiło się i pisało w mediach o polskich bohaterach II wojny, którzy walczyli w szeregach armii brytyjskiej, m.in. tocząc bohaterskie walki w powietrznej bitwie o Anglię, a także na frontach w Europie czy Afryce oraz o polskich szyfrantach, którzy złamali kod Enigmy - niemieckiej maszyny szyfrowej.

W 75. rocznicę zakończenia wojny w Europie major Andy Reid z Gwardii Szkockiej gra na kobzie na klifie w Dover. W tle lecą dwa myśliwce Spitfire, które brały udział w Bitwie o Anglię

75. rocznica końca wojny w Europie. Ciche obchody, odwołane defilady

Dziennik „The Times” przypomniał w jednym z artykułów o zawstydzającym fakcie, że polscy bohaterowie, nie zostali zaproszeni w 1945 roku na uroczystą defiladę zwycięstwa w Londynie. Rząd brytyjski nie chciał się narażać Stalinowi, w efekcie czego bohaterowie m.in. z Bitwy o Anglię mogli się przyglądać defiladzie najwyżej z boku.

Wcześniej mówiło się dużo, by w tym roku żyjący weterani wojny, teraz także i Polacy, mogli wziąć udział w symbolicznej defiladzie, jednak nie mogła ona dojść do skutku ze względu na koronawirusa.

Znany historyk i pisarz Roger Moorhouse, autor książki „Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi” wywiesił na swoim domu polską flagę „jako przypomnienie przyczyny, dla której Wielka Brytania poszła na wojnę w 1939 r. oraz ogromnego wkładu polskich żołnierzy w zwycięstwo Aliantów w II wojnie światowej.”

Bez tłumów w Paryżu i Berlinie

We Francji prezydent Emmanuel Macron złożył w piątek kwiaty przy grobie Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem generała Charlesa de Gaulle’a.

Uczynił to w towarzystwie zaledwie kilku najwyższych rangą wojskowych. Ze względu na epidemię koronawirusa, ulice Paryża były puste.

Kanclerz Angela Merkel, również w bardzo skromnej ceremonii, złożyła wieniec pod memoriałem ofiar wojny Neue Wache. Upamiętnia on ofiary II wojny światowej oraz hitlerowskiej dyktatury.

Jak informuje BBC, mieszkańcy Berlina z okazji rocznicy kapitulacji hitlerowskich niemiec otrzymali wyjątkowo dzień wolnego. W pozostałej części kraju takiego wolnego dnia nie przyznano.

Taki wolny dzień w rocznicę zwycięstwa nad Niemcami obowiązuje zresztą w Wielkiej Brytanii.

Defilady na Placu Czerwonym w Moskwie nie będzie

Nie wszystkie kraje europejskie obchodziły dzień pokonania hitlerowskich Niemiec wczoraj. Rosja, Białoruś i ukraina świętują dzień zwycięstwa 9 maja.

Ze względu na epidemię koronawirusa prezydent Rosji Władimir Putin już w ubiegłym miesiącu odwołał tegoroczne uroczystości. Defilada na Placu czerwonym w Moskwie z udziałem różnych oddziałów wojsk oraz weteranów „Wojny ojczyźnianej - jak w Rosji nazywa się II wojnę światową - była zawsze wielkim świętem w Rosji. Służyło także cementowaniu jedności społeczeństwa. Teraz jednak Rosja staje się liderem zachorowań na koronawirusa w Europie - od tygodnia każdej doby przybywa tam ponad 10 tys. nowych przypadków zakażeń, najwięcej w Moskwie.

Na uroczystości do Moskwy, kiedy jeszcze planowano je organizować, nie zostały zaproszone polskie władze. to prawdopodobnie odpowiedź na brak zaproszenia do Polski dla prezydenta Władimira Putina na zeszłoroczne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Uroczyste obchody za to mają się odbyć planowo na Białorusi. Prezydent Aleksandr Łukaszenka chciał nawet zaprosić telewizję rosyjską, by transmitowała defiladę zwycięstwa z Mińska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl