AKO w Poznaniu protestują przeciw planowanym przez MEN zmianom w podstawach programowych nauczania w szkołach

OPRAC.:
Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Wskazano również, że AKO nie neguje potrzeby korekt, ale – jak podkreślono – proponowana skala redukcji musi prowadzić do zapaści publicznego szkolnictwa.
Wskazano również, że AKO nie neguje potrzeby korekt, ale – jak podkreślono – proponowana skala redukcji musi prowadzić do zapaści publicznego szkolnictwa. Łukasz Kaczanowski/zdjęcie ilustracyjne
Społeczność skupiona w Akademickich Klubach Obywatelskich wyraża zdecydowany sprzeciw wobec planowanych przez Ministerstwo Edukacji redukcji podstaw programowych nauczania na wszystkich poziomach edukacji szkolnej – podkreślono w proteście wystosowanym przez AKO.

Akademickie Kluby Obywatelskie im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Toruniu, Olsztynie i Wrocławiu oraz im. Jana Pawła II w Szczecinie wystosowały protest, w którym wyrażają "zdecydowany sprzeciw wobec planowanych przez Ministerstwo Edukacji redukcji podstaw programowych nauczania na wszystkich poziomach edukacji szkolnej".

W proteście zaznaczono, że "przedstawiony w ramach tzw. prekonsultacji zakres tych zmian, polegających głównie na eliminacji sprawia wrażenie jakby aktualne kierownictwo Ministerstwa zmierzało do ograniczenia możliwości kształcenia się młodych pokoleń Polaków".

Wskazano również, że AKO nie neguje potrzeby korekt, ale – jak podkreślono – proponowana skala redukcji musi prowadzić do zapaści publicznego szkolnictwa.

- Dla młodych Polaków istotna jest orientacja i znajomość podstawowych faktów we wszystkich dziedzinach współczesnej wiedzy, ale szczególne znaczenie dla zachowania tożsamości i polskiej racji stanu ma rzetelny przekaz historii i kultury – zarówno polskiej, jak i powszechnej. Odpowiednie nauczanie o rodzimej historii, literaturze i języku jest kluczowe dla kształtowania podstaw polskiego patriotyzmu przyszłych pokoleń - wskazano.

Dodano:

- Niestety, proponowane zmiany zmierzają w zupełnie innym kierunku. Widać w nich pewien klucz, polegający na usuwaniu treści przypominających o heroicznych kartach polskiej historii i jednoczesnym zacieraniu przekazu o straszliwych, ludobójczych skutkach dwudziestowiecznych totalitaryzmów.

Ponadto, "innym wspólnym mianownikiem" zmian jest pomijanie kulturotwórczej roli chrześcijaństwa w dziejach Europy i Polski.

- Spektakularnym przykładem jest tu pomniejszanie roli św. Jana Pawła II, który w decydujący sposób przyczynił się do pokonania sowieckiego imperium zła, a tym samym do obrony praw człowieka w skali globalnej. Ponadto, propozycje starają się omijać trudne karty w dziejach stosunków polsko-niemieckich. Tylko w taki sposób bowiem można wytłumaczyć m.in. pominięcie zwycięstwa grunwaldzkiego, Powstania Wielkopolskiego, czy bismarckowskiego Kulturkampfu. Najnowsza, dziejąca się na naszych oczach historia, pokazuje jednak jak ważne jest poznanie pojęcia wojny kulturowej – zarówno w dawnej, jak i dzisiejszej wersji - podkreślono.

W opinii AKO poważny niepokój budzą też planowane zmiany w nauczaniu języka polskiego, które – jak wskazano – zagrażają zachowaniu kodu kulturowego stanowiącego osnowę wspólnoty wszystkich nas Polaków oraz gwarancję jej przetrwania nawet w najtrudniejszych chwilach.

Akademickie Kluby Obywatelskie wezwały Ministerstwo Edukacji Narodowej do zaniechania "szkodliwych zmian w podstawach programowych nauczania w szkołach wszystkich stopni, które pod pretekstem odchudzenia treści zmierzają do pozbawienia młodego pokolenia przyszłości jako świadomych swej wartości Polaków".

Pod protestem Akademickich Klubów Obywatelskich podpisali się: prof. dr hab. Stanisław Mikołajczak – przewodniczący AKO Poznań, prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk – wiceprzewodniczący AKO Poznań, prof. dr hab. inż. Artur Świergiel – przewodniczący AKO Warszawa, prof. dr hab. Stanisław Karpiński – wiceprzewodniczący AKO Warszawa, prof. dr hab. inż. Jan Duda – wiceprzewodniczący AKO Kraków, prof. dr hab. Michał Seweryński – przewodniczący AKO Łódź, prof. dr hab. inż. Bolesław Pochopień – przewodniczący AKO Katowice, prof. dr hab. inż. Andrzej Stepnowski – przewodniczący AKO Gdańsk, prof. dr hab. Mirosław Szumiło – przewodniczący AKO Lublin, dr hab. prof. UWM Małgorzata Suświłło – przewodnicząca AKO Olsztyn, dr hab. Jacek Piszczek – przewodniczący AKO Toruń, prof. dr hab. Mariusz Orion Jędrysek – przewodniczący AKO Wrocław, dr hab. prof. US Piotr Briks – przewodniczący AKO Szczecin.

Do poniedziałku 19 lutego Ministerstwo Edukacji Narodowej prowadziło prekonsultacje zmian w podstawie programowej kształcenia ogólnego, które mają obowiązywać od nowego roku szkolnego. Po analizie przesłanych uwag mają być przygotowane projekty rozporządzeń ministra edukacji w sprawie podstawy programowej. Resort przewiduje, że w kwietniu projekty trafią do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych, a w czerwcu zostaną podpisane przez ministra edukacji.

(PAP)

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Muzeum zostanie oddane do użytku pod koniec 2026 roku, Wcześniej wykonawca będzie musiał wkopać się 30 metrów w głąb Wzgórza św. Wojciecha.

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Powstania W...

Obserwuj nas także na Google News

Źródło:

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl