ASF w Wielkopolsce. Wirus stwierdzono już u 212 dzików w lasach w powiecie wolsztyńskim. Służby stawiają trzeci płot. Gdzie?

Marta Danielewicz
Służby stawiają trzeci płot w województwie wolsztyńskim, gdzie padłych zwierząt było najwięcej.
Służby stawiają trzeci płot w województwie wolsztyńskim, gdzie padłych zwierząt było najwięcej. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Od początku grudnia do końca marca 2020 na terenie Wielkopolski stwierdzono występowanie wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) w 212 przypadkach. Wszystkie dotyczyły dzików żyjących w wolsztyńskich lasach. Na szczęście nie ma przypadku ASF w hodowli trzody chlewnej. Służby stawiają trzeci płot w powiecie wolsztyńskim, gdzie padłych zwierząt było najwięcej.

Ostatnie występowanie wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) potwierdziły badania w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym u dzików w wolsztyńskich lasach, we wsiach: Rudno, Kębłowo, Błocko, Solec i Świętno. Łącznie u 19 osobników.

Czytaj: Kolejne ogniska ptasiej grypy w Wielkopolsce. Wybito prawie 40 tysięcy kaczek w dwóch gospodarstwach

212 padłych dzików przez ASF

Od grudnia, gdy zarejestrowany został pierwszy przypadek wirusa ASF, strefa zagrożenia nie wykracza poza powiat wolsztyński. Ten objęty jest czerwoną strefą zagrożenia. Od grudnia do końca marca potwierdzono wirusa u 212 przypadków.

- Na szczęście, wirus nie rozprzestrzenia się dalej, nie dotknął też trzody chlewnej - mówi Andrzej Żarnecki, wojewódzki lekarz weterynarii.

Sprawdź też:

Zakaz wejścia do lasu przez ASF

Na terenie Leśnictw Jaromierz, Zacisze i Kębłowo jest całkowity zakaz wstępu do lasu.

- W obszarze, określonym przez wojewodę lubuskiego oraz wojewodę wielkopolskiego, prowadzone są stałe przeszukiwania padłych dzików i ich części - informują leśnicy.

Do akcji włączyły się także jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej i wojska. Lasy, gdzie znaleziono pierwsze padłe zwierzęta, odgrodzono od reszty województwa dwoma murami, od wsi Kębłowo aż do drogi S5. Jednak teraz służby będą stawiały trzeci płot.

- Chcemy zmniejszyć jedną ze stref, podzielić ją na dwie mniejsze - mówi Żarnecki.

Czytaj: Susza w środku zimy. Wielkopolska tego lata będzie przypominać pustynię? „Pozostaje modlitwa o deszcz"

Hodowcy muszą ściśle przestrzegać zasad bioasekuracji, by ustrzec swoje stada przed wirusem.

Sprawdź też:

Odstrzał dzików w związku z ASF

Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniem wojewody w sprawie podjęcia działań w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terenie województwa wielkopolskiego, powiatu wolsztyńskiego, powiatu leszczyńskiego, miasta Leszna, powiatu grodziskiego, powiatu kościańskiego, powiatu nowotomyskiego oraz w powiecie poznańskim gmin Stęszew i Buk, nakazano m.in. odstrzał sanitarny dzików. Odstrzelonych ma być 5 tys. dzików.

Zobacz też:

Zapowiadany masowy odstrzał dzików budzi olbrzymie kontrowersje. Wątpliwości co do słuszności takiej walki z afrykańskim pomorem świń mają nawet sami myśliwi, którzy są od dawna bohaterami wielu memów, demotywatorów i innych zabawnych obrazków zamieszczanych w internecie. Zobacz w galerii te najlepsze ----->

Dziki i myśliwi - zobacz najlepsze memy i demotywatory

Sprawdź też:

Dyrektorka zoo poznań przeciwko specustawie o ASF, tzw. Lex Ardanowski - zobacz wideo:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

O
Oderwany od kalendarza

Kurła mać! Marzec już się skończył?!?!?! Sądziłem, że się dopiero zaczoł

G
Gość

Takiego haosu w jednym artykule jeszcze nie czytałem aż mi głupio to czytać np.wojewodztwo wolsztyńskie,albo trzeci płot ,tych płotów to w ogóle nie powinno być gdzie mają się podziać i jak funkcjonować pozostałe gatunki mam na myśli jelenie i daniele których u nas nie brakuje.jade nocą autem a biedactwo stoi na asfalcie przed płotem i nie wie co dalej to jakaś paranoja.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl