- Otwarty w naszym szpitalu w maju ubiegłego roku Banku Mleka Kobiecego (BMK) był strzałem w dziesiątkę - zaczyna Bogna Bartkiewicz ze szpitala na Pomorzanach. - Z pewnością odpowiada na potrzeby żywieniowe i zdrowotne wcześniaków, które z różnych przyczyn nie mogą być karmione mlekiem ich własnych mam.
Dlaczego tak się dzieje?
Czasem są to problemy tymczasowe, krótkotrwałe - przedwczesny poród, a zatem nie do końca jeszcze przygotowany do laktacji organizm kobiety i stres związany z przedwczesnym przyjściem dziecka na świat.
- Tymczasem wcześniak jeszcze bardziej potrzebuje pokarmu naturalnego, który jest dla niego nie tylko pokarmem, ale i lekiem - dodaje Bogna Bartkiewicz. - Czasem karmienie piersią uniemożliwia przebyta lub wciąż trwająca choroba matki albo branie niektórych leków. Wtedy też ratunkiem dla jej dziecka jest podanie mu mleka innej kobiety, z Banku Mleka Kobiecego.
Mleko jak lekarstwo
Mleko kobiece to idealny pokarm dla malucha. Oprócz niezbędnych do prawidłowego rozwoju białek, tłuszczów i węglowodanów zawiera zdrowe bakterie, zdrowy cholesterol, który w mleku modyfikowanym występuje w znikomych ilościach (o ile w ogóle), a jest niezbędny dla szybko rozwijającego się mózgu dziecka.
- Nie można zapominać o wszystkich czynnikach przeciwinfekcyjnych - m.in. żywych komórkach krwi, hormonach, nukleotydach, które mają działanie przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne, regulują procesy energetyczne, wzmacniają także działanie szczepień. I na koniec - witaminy - A, D, E, mikroelementy i sole mineralne - wymienia Bartkiewicz.
- Wcześniaki ze względu na swoją niedojrzałość są narażone na różne choroby, a zwłaszcza na ciężkie zakażenia (w tym sepsa, martwicze zapalenie jelit - NEC). Dzieci te mają trudności w trawieniu i przyswajaniu składników pokarmu, szczególnie obcogatunkowych, co może prowadzić do zaburzeń odżywienia - tłumaczy dr hab. n. med. Beata Łoniewska, prof. PUM, lekarz kierujący Kliniką Patologii Noworodka SPSK-2, przy której działa Bank. - W tej sytuacji najlepszym pożywieniem dla wcześniaka jest mleko kobiece. Taki sposób żywienia wcześniaka znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia typowych dla niedojrzałego noworodka chorób, takich jak: retinopatia wcześniacza czy dysplazja oskrzelowo-płucna.
Bank Mleka Kobiecego otwarty. Mleko trafi tam już w czerwcu....
Jest mniej chorób u dzieci
Bank Mleka Kobiecego na szczecińskich Pomorzanach to 10. taka placówka w naszym kraju. Do tej pory dawczyniami mleka w Szczecinie zostało 11 kobiet. Kolejne 3 obecnie dzielą się z innymi dziećmi swym pokarmem.
Pierwszy transport najcenniejszego dla noworodków pokarmu - w sumie ponad 2 litry mleka od dwóch honorowych dawczyń - został dostarczony na początku czerwca 2018 r., czyli w ciągu niecałych 2 tygodni od otwarcia BMK.
Do tej pory do banku-laboratorium trafiło 100 465 ml mleka, podane zostało 99 maluszkom urodzonym szpitalu na Pomorzanach.
- Pierwszym z nich był wcześniak urodzony w 34. tygodniu ciąży. Najmniejszy z naszych podopiecznych ważył 630 gramów - zauważa Bogna Bartkiewicz.
CZYTAJ TEŻ: Rośnie ilość kobiecego mleka w banku. Korzysta na tym coraz więcej maluszków
- Od uruchomienia Banku Mleka Kobiecego w naszym szpitalu wszystkie dzieci przedwcześnie urodzone są karmione mlekiem własnej mamy lub mlekiem z Banku - mówi dr Łoniewska - Obserwujemy zdecydowanie lepszą tolerancję żywienia podawanego do żołądka, u żadnego wcześniaka nie wystąpiły poważne problemy jelitowe. Martwicze zapalenie jelit w 2018 roku rozpoznaliśmy tylko u jednego wcześniaka urodzonego przed rozpoczęciem działania BMK, podczas gdy w 2017 roku u 6, a w 2016 - u 5 dzieci. Zmniejszyła się również liczba wcześniaków, które zachorowały na posocznicę z 28 w 2017 roku do 20 w 2018 roku.
Mamy wiedzą, że to ratunek
Z miesiąca na miesiąc liczba dzieci, którym podane zostało mleko z BMK rosła (w grudniu było to aż 19 maluszków).
- Czym to jest spowodowane? Poniekąd z pewnością tym, że dzieci wcześniaczych rodziło się więcej. Ale też i świadomość mam rośnie - zauważa Bogna Bartkiewicz. - Chyba już zdążyły się zaznajomić z istnieniem i funkcjonowaniem Banku Mleka Kobiecego. Wiedzą, że proponujemy ich dzieciom to, co ratuje ich zdrowie i życie. Każda z nich musi wyrazić pisemną zgodę na podanie ich dziecku pokarmu z BMK. Jedno z dzieci było karmione nim cały miesiąc.
- Zdarzają się sytuacje, że mamy będąc jeszcze w ciąży dzwonią z pytaniem, czy w sytuacji, gdyby nie miały własnego pokarmu, będą mogły liczyć na naszą pomoc - opowiada mgr Aleksandra Goryniak-Mikołajczyk, biotechnolog z Banku Mleka Kobiecego SPSK-2. - Tego nie możemy zagwarantować. Zawsze zachęcamy mamy do pracy nad uruchomieniem laktacji u niej. To jest priorytet. I tu zawsze wsparciem są nasze położne laktacyjne. Jeśli to nie zadziała z pomocą przychodzi Bank Mleka Kobiecego.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Bank Mleka Kobiecego w Szczecinie: Pierwszy wcześniak przyjął pokarm
Najważniejszym ogniwem w funkcjonowaniu BMK są oczywiście dawczynie mleka. Im należą się ogromne podziękowania. Pierwsze mamy, które chciały zostać honorowymi dawczyniami mleka zgłaszały się do Kliniki Patologii Noworodka Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 w Szczecinie jeszcze przez otwarciem Banku.
- Z każdą kandydatką przeprowadzany jest wywiad, wykonywane są jej badania (krwi oraz próbki jej mleka). Po otrzymaniu pozytywnych wyników badań, dawczyni otrzymuje zestaw do ściągania pokarmu i może rozpocząć ściąganie i oddawanie swojego mleka, którego ma w nadmiarze - podkreśla Bogna Bartkiewicz.
- Kiedyś zgłosiła się do nas pani chętna do podzielenia się swym mlekiem - opowiada Aleksandra Goryniak-Mikołajczyk. - Kiedy zapytałam o adres okazało się, że mieszka 50 km pod Krakowem. Musiałyśmy niestety odmówić. Bank nie przyjmuje także mleka, które zostało wcześniej samodzielnie zamrożone przez mamę. Chętnie nawiążemy z taką potencjalną dawczynią współpracę, ale każdy pokarm musi przejść pełną procedurę kwalifikacji - badania i pasteryzacji, a sama dawczyni musi zostać przebadana.
Zostań dawczynią
Na mleko kobiece w BMK jest nieprzerwane zapotrzebowanie. Honorową dawczynią mleka kobiecego może zostać kobieta, która jest w okresie laktacji, sama karmi swoje dziecko i chce się podzielić nadmiarem pokarmu.
Należy zgłosić się do Banku Mleka Kobiecego w SPSK-2 (tel. 91 466 14 46, [email protected]). Dawstwo mleka jest honorowe i anonimowe. Więcej informacji na www.bankmleka.spsk2-szczecin.pl
Bank Mleka Kobiecego, in vitro, czworaczki, hologram na sali...
Bank Mleka Kobiecego otwarty. Mleko trafi tam już w czerwcu....