Muzyk jakiś czas temu podzielił się z fanami informacją o przebytym udarze. Teraz, podczas Światowego Dnia Udaru Mózgu, przyznał, że kolejny raz wylądował w szpitalu z tego samego powodu. W rozmowie z Plejadą podzielił się szczegółami walki z chorobą. Przyznał, że konsekwencje udarów odczuwa cały czas.
Bartek Królik przeszedł dwa udary. Jak się czuje?
- Przeszedłem dwa różne udary. Jeden niedokrwienny, drugi krwotoczny. Każdy miał inny przebieg, ale każdy był książkowy, ze wszystkimi poważnymi objawami. Szczęśliwie po pierwszym - w 2002 r., organizm z racji młodego wieku zregenerował się sam do takiego stopnia, że nie miałem na pierwszy rzut oka widocznych ograniczeń fizycznych. Drugi, cztery lata temu, był już bardziej przebiegły i zakończył się wizytą w szpitalu, dłuższą diagnostyką z "niespodziankami", których konsekwencje są odczuwalne do teraz - przyznał.
Zła diagnoza. Dopiero po latach muzyk dostał odpowiednie leki
Jak opowiadał Bartek Królik, lekarze przez 20 lat źle go diagnozowali i to właśnie nieodpowiednie leczenie nadciśnienia mogło być przyczyną udarów.
- Powodem mojego prawie 20-letniego tułania się po lekarzach okazało się od lat nieleczone, źle zdiagnozowane nadciśnienie, oraz zbagatelizowanie mojego przypadku na etapie wstępnego rozpoznania i późniejszej diagnozy - podkreślił, dodając, że dopiero niedawno rozpoczął prawidłowe leczenie.
Kim jest Bartek Królik?
Bartek Królik to polski wokalista, kompozytor, producent muzyczny, aranżer, basista i wiolonczelista. Jest trzykrotnym laureatem muzycznej nagrody Fryderyk - w 2004 roku za nagranie Sistars Sutra i w 2005 roku za nagrania Sistars My Music oraz Inspirations. Wraz z zespołem Sistars został dwukrotnym laureatem MTV European Music Award w kategorii Najlepszy Polski Wykonawca w 2004 oraz 2005 roku.
Bartek Królik współpracował m.in. z takimi wykonawcami jak: Bracia, Natalia Kukulska, Edyta Górniak, Blenders, Wojtek Pilichowski, Grzech Piotrowski, Tede, Numer Raz, O.S.T.R., Poluzjanci, Sokół i Pono, Marina Łuczenko, Ania Szarmach.
Koncertował na większości polskich festiwali muzycznych, takich jak: Pol’and’ Rock Festival, Open’er Festival, Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, Festiwal Sopot oraz na drugim co do wielkości festiwalu jazzowym na świecie – Montreux Jazz Festival w Szwajcarii.
mm